W trakcie podnoszenia okazało się, że obiekt waży więcej niż początkowo zakładano. Jego waga wynosi od 210 do 220 ton, wymiary: 4,74x10,04 metra.
Akcja zakończyła się sukcesem, co najważniejsze - schron bez żadnych uszczerbków został przesunięty zgodnie z planem. Doceniamy wsparcie i zaangażowanie współpracujących z nami instytucji. To dla nas szczególnie istotne, gdyż jedną z kluczowych wartości dla ALDI obok dbałości o to, aby nasze sklepy wpisywały się w historyczną i architektoniczną strukturę miasta, jest także wspieranie i rozwój lokalnej społeczności. Liczymy na to, że już wkrótce do nowo otwartego sklepu mieszkańcy przyjdą zarówno na zakupy, jak i po to, by zobaczyć historyczny schron - mówi Mariusz Gajda, Kierownik ds. Nieruchomości i Ekspansji ALDI Polska.
Sieć ALDI wraz z przedstawicielami grupy Zapomniany Rybnik oraz Grupy Operacyjnej „Bielsko” planuje również wykonanie tablicy informacyjno-edukacyjnej upamiętniającej odkrycie i historię schronu. Grupy miłośników zabytków architektury militarnej nie wykluczają również oprowadzania grup po obiekcie po przesunięciu schronu do docelowej lokalizacji.
Miasto podjęło działania zmierzające do objęcia ochroną konserwatorską obiektu, wyraziło też wolę nieodpłatnego przejęcia terenu wraz z zabytkiem – mówi Tomasz Cioch, pełnomocnik prezydenta miasta ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej.
Warunkiem poniesienia przez miasto jakichkolwiek kosztów działań związanych z ochroną schronu jest jednak uprzednie wykonanie przez inwestora geodezyjnego wydzielenia działki, obejmującej przesunięty i zabezpieczony schron, a następnie nieodpłatne przekazanie działki Miastu. Wtedy będziemy mogli wykonać prace niezbędne do wyeksponowania i udostępnienia schronu – dodaje. T. Cioch.
Na początku stycznia 2019 r. na terenie nowo powstającego sklepu wielkopowierzchniowego w Rybniku odkryto historyczny schron z okresu II wojny światowej. Odkrycie to było zaskoczeniem zarówno dla sieci ALDI, jak i dla wszelkich instytucji, które taką wiedzę mogłyby posiadać. Po dopełnieniu niezbędnych formalności, przed rozpoczęciem prac związanych z przygotowaniem placu budowy nie istniały żadne przesłanki, że w tym miejscu może zostać odkryty obiekt o znaczeniu historycznym. Schron nie był naniesiony na miejskie dokumenty ani na inne, związane z pozwoleniem na budowę. Na etapie występowania przez ALDI o pozwolenie na budowę nie pojawiły się żadne informacje, które wskazywałyby na istnienie podobnego obiektu na tym terenie.