Wiadomości z Rybnika

Postępy w pracach wokół schronu w Rybniku

  • Dodano: 2019-02-27 14:15

Są już dostępne pierwsze wnioski z analizy technicznej schronu z okresu II wojny światowej, który został odkryty na początku stycznia tego roku w Rybniku, w miejscu budowy sklepu ALDI. Inwestor planuje go przesunąć, a także postawić gablotę informacyjną upamiętniającą odkrycie i historię schronu.

Wykonane pomiary wykazały m.in., że schron waży około 150 ton i ma wymiary 4,74x10,04 metra, co daje łączną powierzchnię około 47 m2. Analiza wykazała również, że przy zastosowaniu odpowiednich środków, możliwe będzie przesunięcie schronu bez zagrożenia zdrowia i życia ludzi.

Celem podjęcia dalszych kroków związanych z zachowaniem schronu, ALDI jest w bieżącym kontakcie z Urzędem Miasta, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Miejskim Konserwatorem Zabytków, Dyrekcją Muzeum w Rybniku, grupą Zapomniany Rybnik oraz przedstawicielami stowarzyszenia Pro Fortalicium, a także Grupy Operacyjnej Bielsko-Biała.

- W swoich działaniach ALDI kieruje się szacunkiem dla lokalnej społeczności, historii i tradycji. Dlatego też mamy nadzieję, że tak szeroko zakrojona współpraca umożliwi ochronę, a docelowo udostępnienie społeczności miasta zabytku, który stanowi bezcenne świadectwo historyczne – komentuje Agata Biernacka z Biura Prasowego sieci.

Już teraz z inicjatywy ALDI i we współpracy merytorycznej z grupą Zapomniany Rybnik planowane jest ustawienie specjalnej gabloty informacyjnej, upamiętniającej odkrycie i historię schronu.

- Doceniamy postawę ALDI w temacie odkrytego schronu, jesteśmy w bieżącym kontakcie i dzięki współpracy wszystkich zainteresowanych stron postępują prace mające na celu jego zachowanie. Chcielibyśmy by schron na stałe wpisał się w mapę atrakcji historyczno-turystycznych miasta. Cieszymy się też, że umożliwiono nam dokonanie dokumentacji fotograficznej schronu - wykorzystamy te materiały, by opowiedzieć mieszkańcom Rybnika historię tego miejsca - komentuje Adrian Piętka z grupy Zapomniany Rybnik.

Warto przypomnieć, że schron został odkryty na początku stycznia tego roku. Jak się okazało schron po II wojnie światowej został zasypany, a nad nim prywatny właściciel wybudował dom. Sprzedał jednak działkę, a na miejscu pojawił się inwestor, który chciał wybudować w tym miejscu sklep Aldi. Po odkryciu schronu na miejsce przyjechał Miejski Konserwator Zabytków, a także dyrektor Muzeum w Rybniku. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach nie wyraził zgody na rozebranie obiektu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również