Gdy już opadną pierwsze emocje po odebraniu zaproszenia na rozmowę o pracę, warto poświęcić czas na przygotowanie się do tego spotkania.
Od niego bowiem zależy, komu przypadnie w udziale wymarzone stanowisko. Na tym etapie nie warto ryzykować popełnienia błędu przekreślającego szansę na zdobycie atrakcyjnej pracy.
Krok 1: Odrób pracę domową
Praca, o którą się starasz, nie spadła ci z nieba i musisz się postarać, by cieszyć się z jej zdobycia. Możesz mieć pewność, że oprócz Ciebie na rozmowę kwalifikacyjną przyjdzie jeszcze kilka osób, które na oferty pracy odpowiedziały atrakcyjnym CV. Im bardziej popularne jest miejsce, w którym opublikowane zostało ogłoszenie, np. serwis internetowy Pracuj.pl, tym więcej konkurentów masz do pokonania.
Przed spotkaniem z potencjalnym szefem lub osobą rekrutującą pracowników odrób pracę domową. Zdobądź wszelkie informacje dotyczące firmy. Poznaj profil jej działalności oraz sukcesy i problemy.
Krok 2: Przygotuj listę kompetencji
Kluczowe kompetencje są elementem, na którym wiele firm opiera się przy rozmowach kwalifikacyjnych. Sprawdź, jakie umiejętności będą mile widziane przez pracodawcę i zastanów się nad możliwością wykorzystania ich w ewentualnej pracy. Przypomnij też sobie, czy w dotychczasowej karierze zdarzyło Ci się wykorzystać kluczowe kompetencje. Opowiedz o tym na spotkaniu.
Krok 3: Zadbaj o swój wizerunek
Jak cię widzą, tak cię piszą – od tej zasady nie ma obejścia w pracy zawodowej. Pracodawca chce, by jego firmę reprezentowali kompetentni profesjonaliści. Pokaż, że wpisujesz się w tę charakterystykę. Na rozmowę o pracę ubierz się schludnie i odpowiednio do stanowiska, o które się ubiegasz. Zadbaj też o higienę.
Krok 4: Sprawdź listę najczęściej zadawanych pytań
Większość pytań padających podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest powtarzalna. Warto więc skorzystać z rożnego rodzaju forów internetowych i portali społecznościowych w poszukiwaniu zagadnień, z którymi być może zmierzysz się w trakcie spotkania z pracodawcę i przygotuj się do rozmowy.
Krok 5: Bądź gotowy na podjęcie tematu zarobków
Nie daj się zaskoczyć zagadnieniem dotyczącym spodziewanych zarobków. Przed pójściem na rozmowę zrób rozeznanie, ile zarabia się na podobnym stanowisku. Nie zaniżaj stawki, choć skromność może tu być kusząca. Grozi to bowiem zabraniem szansy na wyższe wynagrodzenie. Wyceniając swoje kwalifikacje i doświadczenie zawodowe kieruj się rozsądkiem. Zbyt wysokie oczekiwania zniechęcą pracodawcę