Nowoczesna edukacja, interaktywne strefy tematyczne, pokazy naukowe i warsztaty dla całych rodzin – już w sobotę, 10 maja, rybnicki Kampus zamieni się w centrum naukowej przygody podczas pikniku „Młody da Vinci”. To wyjątkowe wydarzenie łączy technologię z kreatywnością, inspirując młodych odkrywców do zadawania pytań i poznawania świata.
Młody da Vinci w Rybniku. Edukacja pełna pasji i technologii!
W sobotę, 10 maja, Kampus w Rybniku stanie się centrum naukowej eksploracji i rodzinnej zabawy. Wszystko za sprawą pikniku naukowego „Młody da Vinci”, organizowanego przez Akademię Humanitas. Wydarzenie odbędzie się w godz. 12:00–18:00 przy ul. Rudzkiej 13 i skierowane jest do dzieci, młodzieży oraz dorosłych ciekawych współczesnej edukacji.
- Jak wyglądałby Leonardo da Vinci, gdyby dziś chodził do szkoły w Rybniku? Zamiast gęsiego pióra – tablet graficzny. Zamiast tajemniczych szkiców – projekty robotów kroczących. A zamiast warsztatu w renesansowej Florencji – mobilne laboratorium i strefa VR. Jednak jedno z pewnością by się nie zmieniło: nieposkromiona ciekawość i chęć odkrywania świata – zauważają Organizatorzy pikniku.
- To wydarzenie o otwartym charakterze, które zachęca do odkrywania, zadawania pytań i uczenia się przez działanie. Zostało zaplanowane z myślą o dzieciach i młodzieży, ale także o rodzicach, nauczycielach i wszystkich osobach, które chcą zobaczyć, jak fascynująca może być współczesna edukacja.
Co czeka uczestników? Program pełen atrakcji
12:00 – Otwarcie wydarzenia
12:00-18:00 – Strefy tematyczne dla odwiedzających:
- Strefa psychologii – konsultacje i testy psychologiczne
- Strefa VR i relaksu – pokaz możliwości wirtualnej rzeczywistości
- Strefa nowoczesnych technologii – pokazy robotów kroczących
- Strefa animacji dla dzieci – warsztaty plastyczne, malowanie twarzy, kolorowe warkoczyki
- Strefa beauty i zdrowia – konsultacje kosmetyczne i dietetyczne
- Stoisko Fundacji MASZT – gra komunikacyjna „Przekaż strategię”
- Stoisko Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J. Kukuczki w Rybniku – gry edukacyjne „W Skarbonkolandii”, „Masterszef przedsiębiorczości”, „Bohaterowie domowego budżetu”, dzięki którym uczestnicy pikniku będą mogli kształtować swoje podstawy przedsiębiorcze
12:00-18:00 – CER od kuchni. . . – oprowadzanie z historią w tle
Uczestnicy pikniku będą mieli możliwość wzięcia udziału w oprowadzaniu po Centrum Edukacji Regionalnej w Rybniku, podczas którego zobaczą:
- Dawną kuchnię – dziś zaaranżowaną w stylu śląskim, z tradycyjnymi sprzętami gospodarstwa domowego, przypominającą o codziennym życiu na Górnym Śląsku sprzed lat, i innymi kącikami.
- Szkolną klasę lekcyjną sprzed lat, która przypomina o tym, jak wyglądała edukacja w minionych dekadach, w klimacie starych fotografii, ławek, starej tablicy, z biblioteczką regionalną itd.
- Moderatorzy CER – będą opowiadać o historii miejsca, o tym jak powstało Centrum oraz o jego działalności, i jego genius loci.
Zostaną przyprowadzone warsztaty/zajęcia o tematyce:
- Malowanie familoka – uczestnicy będą tworzyć własne wersje śląskich familoków.
- Serca na Dzień Mamy (decoupage) – warsztaty, podczas których dzieci i dorośli będą ozdabiać drewniane serca techniką decoupage.
- Malowanie torb we wzory śląskie.
- Kącik dla najmłodszych – z kolorowankami i zabawami związanymi z kulturą śląską.
13:00-13:50 – Pokaz popularnonaukowy „Wystrzałowo-Rakietowo” (scena główna kampusu)
Kto z nas kiedyś nie marzył o podbiciu odległej galaktyki, lataniu w przestworzach i zbudowaniu własnej kosmicznej rakiety? Dajemy Wam namiastkę kosmosu proponując pokaz Wystrzałowo-Rakietowo! Podczas pokazu omówimy zagadnienia związane z rakietami oraz armatami w naukowo-wystrzałowy sposób. Od paliwa rakietowego do mniejszych i większych rakiet. Dowiemy się czym jest ciśnienie oraz jak je wykorzystać do stworzenia bezpiecznej rakiety.
Gotowi na nieziemskie naukowe emocje?
14:00-18:00 – Naukobus – mobilne laboratorium „Co tak świeci?”
Zgaś światło i przekonaj co tak świeci we wnętrzu naszego naukobusa. Odkryj tajemnice luminescencji, fluorescencji oraz światła UV. Sprawdź czy gazy mogą świecić i czy można zapalić światło bez użycia prądu. Poznaj niezwykłe rośliny i zwierzęta świecące w ciemności. Dowiedz się jak lekarze i śledczy wykorzystują różne świecące substancje w swojej pracy. Podczas warsztatów skosztuj również tajemniczego, świecącego napoju!
Wydarzenie z misją i wsparciem
Piknik „Młody da Vinci” odbywa się w ramach Dni Funduszy Europejskich, realizowanych dzięki Programowi Wiedza Edukacja Rozwój. Współorganizatorami są Urząd Miasta Rybnika i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a patronat objął Prezydent Miasta Rybnika.
Dzień wcześniej: warsztaty dla szkół średnich
Dodatkowo, dzień wcześniej – w piątek, 9 maja – w rybnickiej filii Akademii Humanitas (ul. Rudzka 13) odbędą się warsztaty z zakresu psychologii, zdrowia oraz prawa, skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych z Rybnika. Zgłoszenia szkół przyjmowane są telefonicznie u pani Katarzyny Łopacińskiej pod numerem telefonu 505 575 142.