Wiadomości z Rybnika

Kolejka wąskotorowa – rybnickie atrakcje dla rodzin z dziećmi

  • Dodano: 2021-08-17 17:15, aktualizacja: 2021-08-19 08:22

Jeśli komuś znudziły się już wakacje i nie ma pomysłów jak zapewnić atrakcje dzieciom, my podpowiadamy!
Może warto wybrać się w inne miejsca niż zawsze, odwiedzić zabytki Rybnika i okolic. Ciekawym pomysłem, może być przejażdżka kolejką wąskotorową w Rudach.

Rudy Rybnik

To tereny bliskie natury, z dala od centrum miasta i zgiełku. To miejsce idealne na wypoczynek, przejażdżkę rowerem czy poznanie historii regionu. Wakacje to idealny czas, by zabrać całą rodzinę na taką wycieczkę. Dzieci poprzez rozrywkę, poznają nieco historii na temat kolei. Dorośli zaś będą mogli odpocząć podczas przejażdżki w otoczeniu natury.

Historia Kolei

W naszych okolicach kolejka wąskotorowa pojawiła się w 1899 roku. Do użytku trafiła linia wąskotorowa, która prowadziła z Gliwic przez Nieborowice. Linia była budowana etapami, a jej ostatnim miejscem był Racibórz. Trasa prowadziła przez wiele miejscowości, w tym przez Rudy. Długość całej trasy wynosiła łącznie 51 km. W tamtych czasach pojawienie się kolei na tej trasie, było ogromnym ułatwieniem w komunikacji jak i transporcie. Nie był to szybki przejazd, natomiast pojawił się w miejscowościach, które nie miały wcześniej takiego dostępu do komunikacji. 

Kolei cieszyła się ogromną popularnością, gdyż w 2 połowie XX wieku, w ciągu roku korzystało z niej nawet milion osób. Najwięcej pasażerów, kolei przewiozła w 1954 roku, co było dotychczasowym rekordem.
Liczba 1 834 400 pasażerów, robi wrażenie i była wtedy niesamowitym sukcesem kolei.
To właśnie w Rudach stacjonowała największa stacja na trasie. Na terenie stacji znajdowały się warsztaty, tory postojowe czy punkt dla parowozów.

Więcej na temat wyglądu stacji i głównego budynku można przeczytać TUTAJ

Po tylu latach, miejsce to nie wygląda już tak jak kiedyś. Główne budynki, zostały odbudowane po wojennych zniszczeniach, natomiast nie przypominają już tych pierwotnych. Stacja w Rudach, również uległa zmianom. Linia kolejowa została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków i od 28 lat jest chroniona. Stacja stała się jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki województwa Śląskiego, a także Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.

Kolej w Rudach - jak to wygląda obecnie?

To miejsce stało się nie tylko ważnym, zabytkowym obiektem dla naszego regionu, ale również miejscem, które na celu ma bawić i uczyć. Mieszkańcy okolic oraz turyści, mogą wybrać się na przejażdżkę koleją. Na torach postojowych, zwiedzić można wystawione okazy zabytkowych pojazdów. Podczas przejażdżki, uczestnicy wycieczki podziwiać mogą krajobrazy natury oraz tereny Rud.

Jechaliście kiedyś kolejką wąskotorową w Rudach? Dajcie znać w komentarzach!


Źródło: Sara Konopelska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również