Wiadomości z Rybnika

Dotacja na budowę hospicjum

  • Dodano: 2020-12-14 15:45

Rybnik otrzymał 10 mln zł rządowej dotacji na budowę hospicjum stacjonarnego. Niestety to jedynie niewielka część kwoty, o jaką wnioskowało miasto.


W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Rybnik wnioskował w sumie o 288 mln zł dotacji na realizację 13 różnych inwestycji. Budowa hospicjum była jedną z nich. Wśród inwestycji, na dofinansowanie których miasto liczyło, była również budowa kanalizacji sanitarnej przy ul. Jankowickiej oraz przy lotnisku, przebudowa ulic Rudzkiej i Sportowej, budowa kolejnego odcinka Drogi Regionalnej, modernizacja zabytkowego budynku „Juliusz”, budowa budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Hallera, przebudowa budynku na potrzeby MDK, przebudowa budynku przy ul. Przemysłowej, a także termomodernizacja budynków oświatowych – SP 15, 16 i 24 oraz przedszkoli 2, 20, 18 i 32,

- Choć otrzymane 10 mln zł cieszy, jest tylko kroplą w morzu inwestycyjnych potrzeb Rybnika. Ta lista rybnickich inwestycji jest potwierdzeniem, że potrzeby samorządów są ogromne, a środków zawsze za małoąŚ Wnioskowaliśmy o kwotę 288 mln zł na rozwojowe inwestycje dla naszego miasta, dostaliśmy 10 mln zł. Pieniądze z dotacji na budowę hospicjum są dla nas ważne, ale warto zwrócić uwagę, że "resztę" do tej inwestycji -  jak zawsze - dołoży samorząd. Cały, szacunkowy koszt budowy to blisko 22 mln zł– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Budynek hospicjum stacjonarnego, którego dokumentacja projektowa jest w trakcie realizacji, powstanie na terenie przy ul. Barbórki w dzielnicy Niedobczyce. Koncepcja projektu wyłoniona została w trakcie ubiegłorocznego konkursu. W związku z planowaną budową miasto już poniosło niemałe nakłady:  178 zł to łączny koszt organizacji i nagród w konkursie na projekt budynku i 1,1 mln zł – koszt dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz nadzoru autorskiego. Szacunkowa wartość działki, którą miasto przeznaczy pod inwestycję to 2,5 mln zł.

Szacowany koszt budowy obiektu to 21,8 mln zł. Przygotowanie, uruchomienie i rozstrzygnięcie przetargu na roboty budowlane planowane jest na wrzesień - październik 2021 r. Zaś realizacja robót budowalnych na październik 2021 - maj 2023 r.

Przypomnijmy, że uchwałę intencyjną w sprawie budowy hospicjum rybniccy Radni, na wniosek Prezydenta miasta, podjęli podczas sesji rady miasta w lutym 2018 r.

Inicjatorem budowy hospicjum była rybnicka Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie, która docelowo poprowadzi wybudowany i przekazany przez miasto budynek. 

Dotacja na budowę hospicjum

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również