Wiadomości z Rybnika

Unijna dotacja na dom dla samotnych rodziców

  • Dodano: 2020-12-09 15:00

Powstający przy ul. Świerklańskiej dom dla samotnych rodziców z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży z unijnym dofinansowaniem! To efekt kilkumiesięcznych starań.

Przyznane przez zarząd województwa śląskiego dofinansowanie wyniesie 1 817 702,04 zł i pokryje znaczącą część kosztów całkowitych inwestycji (2 403 541,60 zł).

Dofinansowanie przyznano w ramach konkursu RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – poddziałanie 10.2.2. Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych.

W ramach inwestycji wykonywana jest kompleksowa adaptacja zdegradowanego i opuszczonego byłego wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Świerklańskiej 4. Przedsięwzięcie obejmuje też zagospodarowanie terenu wokół budynku, a także jego wyposażenie. Budynek po modernizacji będzie m.in. całkowicie docieplony i ogrzewany za pomocą kotła gazowego.

Realizacja inwestycji trwa. Po okresowym spowolnieniu prac w sierpniu i wrześniu, spowodowanym odbywaniem przez część pracowników wykonawcy obowiązkowej kwarantanny, prace znacznie przyspieszyły. Niestety nie udało się dotrzymać umownego terminu wykonania zamówienia (połowa listopada).

Aktualnie prowadzone są zarówno prace na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Dobiega końca wykonywanie okładziny z płytek klinkierowych na cokołach i elewacjach oraz nakładanie tynków cienkowarstwowych. Niebawem, po demontażu rusztowań, ruszą prace związane z uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenu.

Wewnątrz prowadzone są prace instalacyjne wszystkich branż w zakresie montażu armatury, osprzętu i wyposażenia oraz prace wykończeniowe. Na odbiór przez Urząd Dozoru Technicznego czeka zabudowany dźwig osobowy.

Prace prowadzone są równolegle na wszystkich kondygnacjach. Obejmują one wykonywanie gładzi gipsowych, okładzin z płytek ceramicznych oraz wylewek samopoziomujących pod wykładziny posadzkowe. Montowane są również podokienniki oraz stolarka drzwiowa.

Jednym z elementów zabudowanych na placu zabaw będzie tzw. urządzenie integracyjne. Będzie to piaskownica przystosowana do korzystania z niej przez dzieci o ograniczonych możliwościach ruchowych. Utwardzona nawierzchnia wokół pozwoli na dostęp do piaskownicy również dla dzieci na wózkach inwalidzkich. 

Przyszły użytkownik obiektu, tj. Ośrodek Pomocy Społecznej, przygotowuje się do zakupu mebli i wyposażenia.

Domy, takie jak ten, który powstaje przy ul. Świerklańskiej 4,  są obecnie kluczowym i obligatoryjnym elementem systemu wsparcia dla wymagających schronienia rodziców małoletnich dzieci i kobiet w ciąży. Mają zapobiegać umieszczaniu takich osób w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych.

Unijna dotacja na dom dla samotnych rodziców

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również