Wiadomości z Rybnika

Unijna dotacja na dom dla samotnych rodziców

  • Dodano: 2020-12-09 15:00

Powstający przy ul. Świerklańskiej dom dla samotnych rodziców z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży z unijnym dofinansowaniem! To efekt kilkumiesięcznych starań.

Przyznane przez zarząd województwa śląskiego dofinansowanie wyniesie 1 817 702,04 zł i pokryje znaczącą część kosztów całkowitych inwestycji (2 403 541,60 zł).

Dofinansowanie przyznano w ramach konkursu RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – poddziałanie 10.2.2. Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych.

W ramach inwestycji wykonywana jest kompleksowa adaptacja zdegradowanego i opuszczonego byłego wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Świerklańskiej 4. Przedsięwzięcie obejmuje też zagospodarowanie terenu wokół budynku, a także jego wyposażenie. Budynek po modernizacji będzie m.in. całkowicie docieplony i ogrzewany za pomocą kotła gazowego.

Realizacja inwestycji trwa. Po okresowym spowolnieniu prac w sierpniu i wrześniu, spowodowanym odbywaniem przez część pracowników wykonawcy obowiązkowej kwarantanny, prace znacznie przyspieszyły. Niestety nie udało się dotrzymać umownego terminu wykonania zamówienia (połowa listopada).

Aktualnie prowadzone są zarówno prace na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Dobiega końca wykonywanie okładziny z płytek klinkierowych na cokołach i elewacjach oraz nakładanie tynków cienkowarstwowych. Niebawem, po demontażu rusztowań, ruszą prace związane z uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenu.

Wewnątrz prowadzone są prace instalacyjne wszystkich branż w zakresie montażu armatury, osprzętu i wyposażenia oraz prace wykończeniowe. Na odbiór przez Urząd Dozoru Technicznego czeka zabudowany dźwig osobowy.

Prace prowadzone są równolegle na wszystkich kondygnacjach. Obejmują one wykonywanie gładzi gipsowych, okładzin z płytek ceramicznych oraz wylewek samopoziomujących pod wykładziny posadzkowe. Montowane są również podokienniki oraz stolarka drzwiowa.

Jednym z elementów zabudowanych na placu zabaw będzie tzw. urządzenie integracyjne. Będzie to piaskownica przystosowana do korzystania z niej przez dzieci o ograniczonych możliwościach ruchowych. Utwardzona nawierzchnia wokół pozwoli na dostęp do piaskownicy również dla dzieci na wózkach inwalidzkich. 

Przyszły użytkownik obiektu, tj. Ośrodek Pomocy Społecznej, przygotowuje się do zakupu mebli i wyposażenia.

Domy, takie jak ten, który powstaje przy ul. Świerklańskiej 4,  są obecnie kluczowym i obligatoryjnym elementem systemu wsparcia dla wymagających schronienia rodziców małoletnich dzieci i kobiet w ciąży. Mają zapobiegać umieszczaniu takich osób w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych.

Unijna dotacja na dom dla samotnych rodziców
Google NewsSubskrybuj Rybnicki.com z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również