Wiadomości z Rybnika

Czerwiec w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku

  • Dodano: 2022-06-03 08:00, aktualizacja: 2022-06-03 08:20

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zaprasza do zapoznania się z czerwcowymi wydarzeniami.

Czerwiec z biblioteką

  • 9.05. – 6.07., Galeria Smolna, Filia nr 8, ul. Reymonta 69 (budynek SP34)

"Podróż od niepokoju do spokoju"

– wystawa malarstwa, grafiki i rysunku Pauliny Czuchowskiej.

  • 04.06., godz. 11:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

TU CZYTAMY - warsztaty literacko - plastyczne dla dzieci w wieku 0-2

- rodzinne warsztaty literacko-plastyczne skierowane dla dzieci w wieku 0-2 lat oraz ich opiekunów. Celem zajęć jest poszerzanie zainteresowań literaturą i kulturą dla dzieci, rozbudzenie ciekawości czytelniczej, rozwijanie zdolności twórczych i manualnych, spędzanie czasu w rodzinnej atmosferze.

  • 6.06. - 30.06., Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

"Humorem i (u)śmiechem"

- wystawa karykatur Szymona Teluka, będących ilustracjami do książki „Humorem i (u)śmiechem” Szymona Wróbla. Szymon Teluk jest rysownikiem, karykaturzystą, malarzem i autorem komiksów. Od 2013 roku współpracuje z Ośrodkiem Postaw Twórczych we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownię Komiksu i podstaw ilustracji, w ramach której odbywają się kursy i warsztaty poświęcone tej tematyce. Jako ilustrator i autor komiksów pracuje głównie komercyjnie na potrzeby reklamy i stron internetowych, współpracuje także z filmowcami, pisarzami i muzykami. Od 1995 roku aktywnie działa jako karykaturzysta rysując w terenie oraz podczas pokazów rysowania na żywo.

  • 09.06., godz. 10:30, Filia nr 4 PiMBP w Rybniku (Paruszowiec-Piaski), ul. Za Torem 3B Spotkanie z książeczką - zajęcia animacyjne dla dzieci w wieku 0-3 z elementami biblio - i arteterapii oraz sensoplastyki

Spotkania z książeczką to zajęcia adresowane do rodziców z dziećmi od 0 do 3 lat, pragnących wzbogacić swoją wiedzę w zakresie możliwości i potrzeb rozwojowych małego dziecka. Każde spotkanie rozpoczyna się głośnym czytaniem odpowiednio dobranej literatury dla najmłodszych. Następnie odbywają się rozwijające zajęcia animacyjne.

  • 11.06., godz. 9:00, Filia nr 4 PiMBP w Rybniku (Paruszowiec-Piaski), ul. Za Torem 3B

"Odjazdowy Bibliotekarz"

- dziewiąta edycja rajdu rowerowego. Tym razem trasa liczącego 33 km rajdu bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książek, bibliotek i rowerów pozwoli na poznanie przyrody i zabytków w dolinie Bierawki. ZAPISY DO RAJDU ZOSTAŁY ZAKOŃCZONE.

  • 11.06., godz. 11:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

TU CZYTAMY - warsztaty literacko - plastyczne dla dzieci w wieku 3-6.

- rodzinne warsztaty literacko-plastyczne skierowane dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz ich opiekunów. Celem zajęć jest poszerzanie zainteresowań literaturą i kulturą dla dzieci, rozbudzenie ciekawości czytelniczej, rozwijanie zdolności twórczych i manualnych, spędzanie czasu w rodzinnej atmosferze.

  • 15.06., godz. 17:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Dyskusyjny Klub Książki: "Kierunek zwiedzania” Marcin Wicha

Kim jest bohater tej opowieści? Twórcą, prorokiem czy może wielkim mistyfikatorem? W książce Marcina Wichy spacer po wyimaginowanej wystawie prac Malewicza staje się pretekstem do opowieści o utopijnych projektach i niespełnionych marzeniach, o rosyjskiej rewolucji i naszej współczesności. Eksponatami są tu obrazy, znaki interpunkcyjne, buraki cukrowe i ludzkie losy. Autor umyka muzealnej narracji, z uśmiechem i nie bez ironii podejmuje grę z konwencją artystycznej biografii, a jednocześnie, już całkiem serio, próbuje znaleźć język zdolny uchwycić istotę malarstwa – i daje przy tym popis literackiego kunsztu.

  • 30.06., godz. 16:00, Filia nr 2 PiMBP, ul. Zebrzydowicka 30

Dyskusyjny Klub Książki: "Moraliści” Katarzyna Tubylewicz

To nie jest książka o cynamonowych bułeczkach, czerwonych domkach i małomówności. Znajdziemy w niej za to ludzkie historie pełne niejednoznaczności. Szwecja zawsze była niedoścignionym wzorem, miała nam pokazywać, jak żyć. Gdyby nie istniała, należałoby ją wymyślić. To tutaj wprowadzono pierwszy na świecie zakaz bicia dzieci, to szwedzcy ojcowie jako pierwsi korzystali z urlopów ojcowskich, to tu najlepiej funkcjonowało państwo opiekuńcze. To na książkach Astrid Lindgren wychowała się połowa globu. Równouprawniona, nowoczesna, zsekularyzowana Szwecja, państwo dobrobytu, próbówka przyszłości, idealne społeczeństwo, którym być może staniemy się kiedyś i my. Ale czy aby na pewno Szwedzi mogą się uważać za autorytet moralny Europy?

Czerwiec w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku / fot. PiMBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również