HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa jest znaczącą instytucją upowszechniania kultury w Rybniku.
Dzieje bibliotekarstwa na ziemi rybnickiej wiążą się z działalnością licznych towarzystw i organizacji katolickich o charakterze kulturalno-oświatowym. Akcja germanizacyjna wyrażająca się stałym ograniczaniem swobód prowadzona na ziemiach zaboru pruskiego w II połowie XIX wieku powodowała powstanie organizacji, których głównym celem stało się pielęgnowanie polskiego języka i kultury narodowej.
W 1895 r. Antoni Jaworowicz założył w Rybniku oddział Towarzystwa Czytelni Ludowych. W ramach TCL w Rybniku i okolicy działały biblioteki: Franciszka Morawca przy ul. Żorskiej, Teofila Szymury w Książenicach, Karola Sekuły w Lubomii i Alojzego Golca w Knurowie
Wielkie zasługi w rozwoju czytelnictwa na ziemi rybnickiej miał Maksymilian Basista. Osiadł w Rybniku w 1910 r. i założył "Księgarnię Polską" przy współudziale wydawnictwa Gebethnera i Wolffa w Krakowie, "Katolika" w Bytomiu i Karola Miarki w Mikołowie. Wspólnie z Ignacym Bułą z Rydułtów rozwinął sieć ruchomych bibliotek ludowych i kolportaż prasy polskiej.