Wiadomości z Rybnika

Bierzesz odpowiedzialność za swojego psa. Sprawdź, jakie są przepisy!

  • Dodano: 2023-10-20 08:30, aktualizacja: 2023-10-20 08:40

Nie od dziś wiadomo, że właściciele zwierząt ponoszą odpowiedzialność za swoich pupili. Niestety, często zdarza się, że o tym zapominają. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nieprawidłowe trzymanie zwierzęcia jest wykroczeniem, za co grożą wysokie kary.

Przepisy mówią jasno

Dni stają się coraz krótsze, temperatura spada, jednak często wieczorami decydujemy się na spacery z naszymi czworonogami. Dajemy im się wybiegać, czasami zapominając o podstawowych zasadach, jakie obowiązują nas podczas wyprowadzania psów. Pupili trzymamy tak, by nie uciekły i nie zagrażały innym osobom. Przypominamy, że psa powinno się prowadzić na smyczy. Psy, których cechy świadczą o tym, że mogą być niebezpieczne, wyprowadzajmy na smyczy i w kagańcu. Pamiętajmy też o sprzątaniu po swoich czworonożnych przyjaciołach. Ponadto, kiedy przebywamy w mieszkaniu ze swoim psem, należy uważać, by ten w przypadku otwarcia drzwi nie uciekł. Takie sytuacje mogą nieść za sobą ryzyko stworzenia zagrożenia dla osób przebywających przed drzwiami.

Zgodnie z kodeksem wykroczeń każdy, kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia może spodziewać się nawet do 1000 złotych kary. Do uniknięcia nieprzyjemności, zwykle wystarczy zachowanie prostych zasad ostrożności, takich, które wynikają ze zdrowego rozsądku. Są również środki nakazane, wynikające z przepisów prawa, między innymi takich jak konieczność okresowego szczepienia psów.

Pamiętajmy, że nasz czworonożny przyjaciel postrzegany jest jako łagodny i niegroźny jedynie przez nas samych. Inni ludzie mogą widzieć w nim zagrożenie i uciążliwość dla siebie oraz swoich najbliższych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również