Wiadomości z Rybnika

Makroskładniki - węglowodany w pigułce

  • Dodano: 2022-04-01 11:15

Węglowodany są obok białka i tłuszczów jednym najważniejszych składników diety. Organizm potrzebuje tego makroskładnika jako źródła energii. Mimo tego, istnieją diety, które są w stanie się bez niego obejść. Przeczytaj uważnie i sprawdź czy Twoja dieta jest zdrowa

Czym są węglowodany?

Węglowodany, niezależnie od stopnia złożoności, są cukrami, których podstawową funkcją jest zapewnienie szybkiego dostępu do energii. Należy zauważyć, że termin "cukier" obejmuje znacznie szerszy zakres rodzajów cukrów niż tylko ten biały, który często używamy w kuchni do słodzenia potraw. Drugą funkcją węglowodanów jest magazynowanie energii na średnim poziomie w postaci glikogenu. Wzrost ilości glikogenu i wody powoduje zwiększenie rozmiarów mięśni, ponieważ organizm gromadzi je w komórkach mięśniowych. Inną niezwykle ważną funkcją, za którą odpowiedzialna jest glukoza (rodzaj węglowodanów), jest prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Rodzaje węglowodanów

W odniesieniu do zdrowia i kondycji fizycznej człowieka, istnieją trzy kategorie węglowodanów, z których każda wiąże się z określonymi rodzajami cukrów:

  • Monosacharydy
    • Glukoza (cukier we krwi)
    • Fruktoza (cukier owocowy)
    • Galaktoza (rodzaj cukru mlecznego)
  • Oligosacharydy
    • Sacharoza (cukier stołowy)
    • Laktoza (cukier mleczny)
    • Maltoza (cukier słodowy)
    • Polisacharydy
    • Polisacharydy roślinne (skrobia i celuloza / błonnik pokarmowy)
    • Polisacharydy zwierzęce (glikogen)

Różne rodzaje węglowodanów mają różne tempo metabolizmu, które jest znane jako indeks glikemiczny. Pokarmy o niskim indeksie glikemicznym potrzebują więcej czasu na to, aby organizm je strawił i w spowolniony sposób przedostają się do krwioobiegu. Wysoki indeks glikemiczny oznacza bardzo szybki rozpad i uwalnianie węglowodanów do krwiobiegu w postaci glukozy.

Skutki niewystarczającej ilości węglowodanów

Glikogen jest przechowywany w komórkach mięśniowych, co oznacza, że musimy spożywać węglowodany, aby nasze mięśnie wyglądały na pełne. Diety niskowęglowodanowe mogą być wręcz szkodliwe dla kogoś, kto chce się pochwalić ciężką pracą wykonaną podczas wielomiesięcznych treningów. Ponieważ węglowodany odpowiadają za dostęp organizmu do szybkiej energii, kolejnym problemem związanym z niewystarczającym spożyciem węglowodanów jest zmęczenie organizmu i drażliwość. Odwodnienie, zaparcia i kamica nerkowa to także objawy zbyt małej ilości węglowodanów w diecie. Ketoza może być również skutkiem stosowania diety o skrajnie niskiej zawartości węglowodanów. Niektóre osoby decydują sie na stsowanie diety ketogenicznej w celu prowokowania stanu ketozy w organizmie. Dobrze prowadzona dieta keto może być drowa, tylko wtedy kiedy będzie dobrze zbilansowana. W takim przypadku warto zgłosić się do dyplomowanego dietetyka lub zdecydować się na catering dietetyczny https://afterfit-catering.pl/bielsko-biala/

Skutki spożywania zbyt dużej ilości węglowodanów

Wysoki poziom węglowodanów może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka, podobnie jak zbyt mała ich ilość. Jednym z najbardziej zauważalnych skutków spożywania zbyt dużej ilości węglowodanów jest przybieranie na wadze. Organizm jest zaopatrzony w tak dużą ilość węglowodanów, że nie ma potrzeby sięgać do rezerw tłuszczowych, co powoduje przyrost masy ciała. Ponadto, gdy zapasy glikogenu w organizmie zostaną wyczerpane, nadmiar glukozy jest magazynowany w postaci tłuszczu, co również przyczynia się do zwiększenia masy ciała. Wzrost ciśnienia krwi (nadciśnienie) również wiąże się ze spożywaniem zbyt dużej ilości węglowodanów rafinowanych (sacharozy).

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.