31 stycznia zakończył się nabór deklaracji do projektu grantowego „Zielona energia na terenie Gmin Partnerskich”, obejmującego Rybnik oraz okoliczne miejscowości. W ramach projektu mieszkańcy mogli ubiegać się o dofinansowanie na ekologiczne instalacje, m.in. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny energii.
Setki mieszkańców chcą zielonej energii
Do Urzędu Miasta Rybnika wpłynęło 779 wniosków, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu mieszkańców odnawialnymi źródłami energii. Wśród złożonych deklaracji największą popularnością cieszyły się:
- 37 powietrznych pomp ciepła do c.o.-c.w.u.;
- 15 powietrznych pomp ciepła do c.w.u.;
- 19 kotłów na biomasę (pellet);
- 198 magazynów energii elektrycznej;
- 291 instalacji fotowoltaicznych z systemem monitorowania oraz z magazynem energii elektrycznej;
- 11 instalacji solarnych z magazynem energii cieplnej;
- 8 kotłów na biomasę (pellet) z magazynem energii cieplnej (buforem),
- 2 zestawy: instalacja fotowoltaiczna z systemem monitorowania, powietrzna pompa ciepła do c.w.u. i magazyn energii elektrycznej;
- 215 zestawów: instalacja fotowoltaiczna z systemem monitorowania, powietrzna pompa ciepła do c.o. - c.w.u., magazyn energii elektrycznej oraz system zarządzania energią.
Co dalej z projektem?
Aktualnie prowadzona jest ocena formalna dokumentów zgłoszeniowych. Jeżeli ilość instalacji wynikająca ze złożonych Deklaracji udziału w projekcie spełniających wymogi formalne przekroczy ilość dostępnych instalacji, wówczas o zakwalifikowaniu w projekcie będzie decydowało losowanie. Termin losowania zostanie ogłoszony po zakończeniu oceny formalnej.