Montaż turbiny gazowej w Elektrowni PGE Nowy Rybnik zakończony! To kluczowy etap inwestycji wartej 3,6 mld zł, która od 2027 roku dostarczy energię dla 2 mln odbiorców w Polsce.
Serce elektrowni na miejscu
Na terenie budowy elektrowni gazowo-parowej w Rybniku zakończono montaż turbiny gazowej, kluczowego elementu nowego bloku energetycznego PGE. Urządzenie to, ważące niemal 390 ton, wytworzy energię elektryczną dla 2 milionów odbiorców w Polsce. Inwestycja ta, warta około 3,6 miliarda złotych, jest jednym z największych projektów energetycznych w kraju.
- Budowana przez PGE elektrownia gazowa o wartości około 3,6 mld złotych jest obecnie jednym z największych projektów energetycznych w kraju. Tym bardziej cieszy nas, że liderem konsorcjum, które realizuje tę inwestycję jest polska firma. Prowadzone w Rybniku przedsięwzięcie przyczynia się bezpośrednio do rozwoju tego regionu i tworzenia nowych miejsc pracy. Aktualnie na jego terenie pracuje ok. 500 pracowników, a w okresach szczytowych całej inwestycji będzie to nawet 1200 osób – mówi Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Dostarczona w ostatnim czasie na teren budowy i zamontowana turbina gazowa jest „sercem” powstającej Elektrowni PGE Nowy Rybnik. To tutaj zachodzić będzie najważniejszy proces – przetwarzanie paliwa gazowego na energię mechaniczną, która napędzając generator, wytworzy prąd dla 2 mln odbiorców w Polsce – dodaje Dariusz Marzec.
Imponująca operacja logistyczna
Serce elektrowni, czyli ważąca niemal 390 ton turbina, przemierzyła w drodze do Rybnika ponad 500 kilometrów. Pierwsza faza transportu odbywała się drogą wodną do portu w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie przeprowadzony został proces wyładunku przy pomocy specjalistycznych dźwigów o udźwigu kilkuset ton. Kolejny etap to transport lądowy z Kędzierzyna-Koźla do Rybnika z wykorzystaniem wieloosiowej platformy transportowej, co również wymagało przygotowania precyzyjnego planu logistycznego. Aby turbina dotarła do docelowego miejsca konieczne było, m.in. czasowe demontowanie znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej, przeprowadzenie analizy nośności mostów i wiaduktów oraz współpraca z policją i służbami drogowymi, które zabezpieczały trasę przejazdu. Po przybyciu na teren elektrowni rozpoczął się proces posadowienia turbiny na przygotowanym fundamencie, przy użyciu specjalnego systemu podnośników hydraulicznych.
– Dziś, na przygotowanym przez Polimex Mostostal fundamencie posadowiona została turbina gazowa, stanowiąca razem z generatorem jeden z kluczowych elementów realizacji budowy nowego bloku gazowego w Elektrowni Rybnik – wyjaśnia Jakub Stypuła, p.o. prezesa zarządu Polimex Mostostal S.A.
- To osiągnięcie kolejnego, bardzo ważnego etapu budowy nowego bloku w Rybniku, który umożliwi nam pełną kontynuację prac montażowych dla budynku maszynowni turbiny gazowej. Zaawansowanie projektu mamy już na poziomie prawie 60 procent. W najbliższym czasie będziemy prowadzić kolejne montaże kluczowych dostaw technologicznych w budynku maszynowni gazowej, parowej i kotłowni oraz liczne prace konstrukcyjno-montażowe wszystkich obiektów koniecznych do realizacji prowadzonej przez nas budowy – podsumował Prezes Stypuła.
Nowoczesna technologia i ekologia
Budowa nowej jednostki gazowej w Rybniku to ważna inwestycja dla miasta i jego mieszkańców, która pozwoli na odtworzenie potencjału wytwórczego Elektrowni Rybnik.
Blok gazowo-parowy w Rybniku będzie największym i najbardziej sprawnym blokiem tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie. W przyszłości możliwe będzie zastosowanie w bloku współspalania wodoru wraz z paliwem gazowym. Inwestycja spełni również najbardziej restrykcyjne limity emisyjne, wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Wskaźnik emisyjności nowego bloku jest trzykrotnie niższy niż węglowych Elektrowni Rybnik i wynosi 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej. Oznacza to, że emisja pyłu i tlenków siarki zostanie ograniczona niemal do zera, co istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim.
Planowany termin zakończenia inwestycji to przełom 2026 i 2027 roku. Elektrownia PGE Nowy Rybnik posiada 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r.
- Dziś osiągnęliśmy nie tylko kolejny, ważny kamień milowy w budowie bloku gazowo-parowego w Rybniku, ale także w transformacji sektora energetycznego w Polsce. - mówi Grzegorz Należyty, Prezes Zarządu Siemens Energy w Polsce oraz Dyrektor Zarządzający regionu Europy Wschodniej.
– Ten nowoczesny blok, o mocy około 880 MW i sprawności bliskiej 64%, stanowi wyraz naszego zaangażowania w budowę bezpiecznego i zrównoważonego systemu energetycznego w naszym kraju. Warto podkreślić, że nasza inwestycja charakteryzuje się niskim poziomem emisji CO2 oraz znikomą emisją pyłów. To ważny krok w trosce o środowisko i jego mieszkańców w tym regionie. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię, nasza technologia przyczyni się do stabilności i elastyczności polskiego systemu energetycznego, umożliwiając jednocześnie dalszy rozwój mocy zainstalowanej energii odnawialnej – dodaje Grzegorz Należyty.