Wiadomości z Rybnika

Jak założyć hodowlę kotów?

  • Dodano: 2016-04-20 10:00

Wydawać by się mogło, że wszystko jest dziecinnie proste. Masz kota, masz kotkę i… wszystko toczy się własnym życiem. Nie na tym jednak w zakładaniu hodowli rzecz polega! Zanim więc popełnisz błąd, który robi wielu początkujących właścicieli zwierząt i wszystkich pseudohodowców, koniecznie zapoznaj się z naszym materiałem,  w którym opowiadamy o tej nieco bardziej skomplikowanej sprawie, która będzie kosztownym, czasochłonnym i pracochłonnym hobby. Zanim więc się nią zajmiesz, dobrze przemyśl wszystkie za i przeciw!

Rejestracja hodowli i inne formalności

Jeśli posiadasz piękną wystawową kotkę, połowa sukcesu jest już Twoja. To właśnie zwierzak o niekwestionowanej urodzie będzie świetnym początkiem do stworzenia hodowli z prawdziwego zdarzenia, która po pierwsze, będzie doskonalić daną rasę, a po drugie, będzie dumna z osiągnięć kociąt pochodzących od jej przydomka. Kolejnym krokiem jest więc rejestracja hodowli w klubie zrzeszającym hodowców kotów rasowych. Do wyboru masz wiele organizacji felinologicznych, to których udajesz się osobiście (lub kontaktujesz się mailowe), wypełniasz odpowiednie wnioski, rejestrujesz kota i uiszczasz opłatę. Składasz też wniosek o przyznanie przydomka hodowlanego. Pamiętaj jednak, że do zdobycia licencji hodowlanej potrzebujesz odpowiednich ocen sędziowskich, skutkiem czego, jeśli do tej pory nie jeździliście na wystawy, koniecznie musicie to nadrobić. Co więcej, w takich miejscach istnieje znacznie większa szansa na zalezienie odpowiedniego partnera dla naszej kocicy, który będzie mógł ją pokryć o czym w dalszej części materiału.

Krycie kotki i ciąża

Kiedy wszystkie formalności mamy już załatwione i zgody na wszystko zostały wydane, można przejść do tak zwanych konkretów. Pamiętaj jednak, by dobrze wybrać ojca dzieci swojej kotki, bo od tego uzależniona będzie przecież ich uroda i cechy jakie odziedziczą. Choć pertraktacje zapewne nie będą łatwe i zazwyczaj będą się wiązać z niemałymi kosztami, dlatego lepiej przed kryciem sprawdzić poziom progesteronu kotki, efekt z całą pewnością będzie dla Ciebie zadowalający. Teraz pozostaje jedynie czekać na narodziny kociaków. W tym czasie zadbaj szczególnie o swoją kotkę, jej dietę, suplementację, witaminy itp., które po konsultacji z jej weterynarzem, będziesz mógł kupić w https://www.naszezoo.pl/, a także o jej dietę tuż po porodzie. Właśnie wtedy będzie ona potrzebowała jeszcze więcej Twojej opieki. Nie zapominaj o wizytach w gabinecie weterynaryjnym w razie jakichkolwiek wątpliwości czy negatywnych przeczuć.

Poród i wychowanie

Tuż po porodzie pamiętaj, by zarejestrować w klubie felinologicznym cały miot, aby otrzymał rodowody. Konieczna będzie wizyta u weterynarza i odpowiednie zabiegi. Zwróć w tym czasie uwagę na dietę kotki oraz jej higienę. Po właściwym czasie, maluchy będą już gotowe udać się do nowych domów, gdzie wychowaniem właściwym, zajmą się już ich nowi właściciele.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.