Wiadomości z Rybnika

Ile zapłacimy za OC w Rybnik?

  • Dodano: 2017-03-27 11:30

Ostatnie kilkanaście miesięcy to czas skokowego wzrostu cen ubezpieczeń OC. W telewizji, radiu, prasie i Internecie co rusz słychać informacje o podwyżkach obowiązkowej polisy dla kierowców. Jak na tym tle prezentuje się sytuacja osób zmotoryzowanych z Rybnika? Okazuje się, że nad zwyczaj dobrze.

Czas podwyżek

2015 i 2016 r. to lata dynamicznych podwyżek OC, które odczuli w swoich portfelach wszyscy kierowcy w całym kraju. Konieczność szybkiego podniesienia składek to wynik bardzo złej sytuacji finansowej towarzystw ubezpieczeniowych, które w 2015 r. odnotowały rekordowe straty w wymiarze ponad 1 mld z tytułu samej sprzedaży polis OC. Aby odbić się od dna, jedynym rozwiązaniem było podniesienie cen. Dodatkowym czynnikiem zmuszającym do wprowadzenia podwyżek były zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, która wymusiła poprawienie standardów rozliczania szkód.

 

Tani Rybnik

Na skutek tej sytuacji na początku 2017 r. średnia cena OC w Polsce była aż o ok. 50% wyższa niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jakkolwiek podwyżki dotknęły wszystkich kierowców, to nie każdego w takim samym stopniu. Obecnie najwięcej za obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej płacą mieszkańcy Wrocławia, bo aż 1133 zł. Jak wskazuje kalkulator OC/AC, niewiele mniej, bo 1046 zł gdańszczanie, a 1027 zł warszawiacy. Na tym tle wyjątkowo dobrze wypada Rybnik z przeciętną składką w wysokości 685 zł. Jak łatwo policzyć, kierowcy z Rybnika za to samo ubezpieczenie płacą ok. 30% mniej niż kierowcy z Wrocławia, Gdańska czy Warszawy.

Oczywiście powyższe wartości są uśrednione, a wysokość składki OC zawsze oblicza się indywidualnie. Jakkolwiek by na nie to patrzeć, jest jednak jasne, że mieszkając w Rybniku, zapłacisz znacznie mniej za obowiązkowe ubezpieczenie niż za tę samą polisę kupioną jako mieszkaniec Warszawy, Wrocławia czy Gdańska. Być może wydaje Ci się to niesprawiedliwe, ale towarzystwa mają powody, dla których narzucają takie, a nie inne stawki dla poszczególnych miast. O jakich powodach mowa?

 

Nie przepłacaj

Chodzi o ryzyko, jakie wiąże się z poruszaniem się autem po danym mieście. Im ono bezpieczniejsze i im mniejsze prawdopodobieństwo stłuczki czy wypadku, tym niższa składka. I odwrotnie – im bardziej zatłoczone miasto i im więcej szkód powstaje na jego terenie, tym wyższa cena OC. Kierując się logiką towarzystw ubezpieczeniowych, okazuje się, że Rybnik jest wyjątkowo bezpieczny dla kierowców. Bez względu na to, w jakim mieście jesteś zameldowany, zanim wykupisz lub przedłużysz polisę, zawsze porównaj dostępne na rynku oferty. Możesz to zrobić całkowicie za darmo w porównywarce OC kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Bronek

    sierotki jak chcecie mieć tanie oc to ściągnijcie janosika, pojeźdźcie z nim trochę i dostaniecie propozycję taniego oc. oczywiście jeśli będziecie jeździć powoli i zgodnie z przepisami ;p jak szkoda Wam na to czasu to kupcie konto z dobrą oceną na gumtree ;p ubezpieczyciele oceniają nawet kolor samochodu i liczbę niepełnoletnich dzieci, szkoda na nich czasu ;d

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.