Rybnik - portal miejski Rybnicki.com

Wiadomości z Rybnika

Wrześniowy Wieczór Sztuk Sztukobranie

  • Dodano: 2016-08-30 13:00, aktualizacja: 2016-08-30 14:23
Dom Kultury w Chwałowicach zaprasza w sobotę 10 września 2016 r. o godz. 18.00
 
 
 
W programie:
 
- Koncert Studia Wokalnego i Jarosława Hanika (Sala Widowiskowa).
 
- Prezentacja poezji Grzegorza Tokarczyka (Sala Widowiskowa).
 
- Wernisaż wystawy malarstwa Jadwigi Pietrek pt. „dopełnienie” (Galeria Kolumnowa).
 
- Wernisaż wystaw fotografii Marka Wesołowskiego pt. „Drzewa” (Galeria Fotografii Deka) 
 
    i „Portret” (Galeria Drugiego Planu).
 
 
 
Wstęp wolny!
 
 
 
„dopełnienie” 
 
lubię gdy malarstwo nie opowiada lecz mówi
 
czasami stawia pytania, czasem odpowiada,
 
chwyta ulotną chwilę i zatrzymuje na dłużej
 
nie krzyczy, nie narzuca lecz dopełnia przestrzeń
 
Jadwiga Pietrek
 
 
 
Jadwiga Pietrek - mgr sztuki, pedagog. Mieszkanka Wodzisławia Śląskiego. Ukończyła: Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego (dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Lecha Kołodziejczyka), studia podyplomowe  z zakresu zarządzania kulturą na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zawodowo od 34 lat związana z placówkami kultury, obecnie jako instruktor plastyki w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. Organizator i kurator wielu wystaw grupowych i indywidualnych, plenerów i przeglądów. Inicjator i organizator projektów promujących plastykę, sztukę i rękodzieło. Założyciel i opiekun działającej nieprzerwanie od 19 lat Grupy Twórczej “Pasja” oraz dziecięcych  grup plastycznych. Wspiera twórczość młodych artystów organizując im pierwsze indywidualne wystawy, zajmuje się promocją twórców nieprofesjonalnych. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, grafiką, fotografią, projektowaniem graficznym oraz ilustracją. Swoje prace wielokrotnie prezentowała na wystawach indywidualnych a także z Grupą Twórczą Pasja. Jest laureatką I nagrody Konkursu im Van Gogha w Rybniku. Została uhonorowana nagrodą „Quality” Miasta Radlin.
 
 
 
Marek Wesołowski-urodził się w 1968 roku. Fotografik, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej. Od 2010 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, członek Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego i Żorskiego Towarzystwa Fotograficznego „Kadr”. Realizuje fotografie z zakresu pejzażu, reportażu i portretu. Opieka artystyczna fotografika Józefa Ligęzy i współpraca z Krzysztofem Millerem - operatorem filmowym i fotografikiem - wywarły decydujący wpływ na postrzeganie przez niego człowieka jako wartości najwyższej. Właściciel firmy Virtual Studio. Swoje fotografie prezentuje na autorskim blogu: www.marekwesolowski.blogspot.com oraz stronie firmowej www.virtualstudio.pl.  
 
  
 
Grzegorz Tokarczyk - urodzony 27.04.1982 r. w Wodzisławiu Śląskim, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale filozoficznym. Obecnie pracuje w JSW jako elektryk p/z. Pasja życiowa to rodzinne wędrówki po górskich szlakach. Za opowiadania „Przy drodze” oraz „Słowik” dwukrotne zajął trzecie miejsce w przeglądach literackich w Jastrzębiu Zdroju w latach 1995 - 2000. W tym też okresie związany z grupą muzyczna Becoming. Od 2013 roku, skupia się na tworzeniu krótkich form literackich w klimacie poetyckim. Refleksje o swoim tu i teraz zawarł w tomiku poetyckim „Literackie komunikaty o trwaniu rzeczywistości”.
 
 
 
Grzegorz Tokarczyk
 
letarg
 
 
 
nasze  zmartwienia i lęki
 
zamknęliśmy w szufladzie
 
z rachunkami
 
 
 
teraz  mrożona kawa i
 
parasolki w drinkach
 
w nadmorskim azylu
 
 
 
bryza łopocze koszulami
 
słomkowe kapelusze
 
setny raz chcemy rzucić wszystko
 
zanurzeni w morzu słońca na zawsze
 
 
 
brak olejku
 
w porze obiadowej słodko irytuje
 
piasek we włosach uwiera jak myśl
 
że to zawsze trwa zbyt krótko
 
 
 
 
 
Jarosław Hanik - urodził się w 1970 roku. Certyfikowany instruktor śpiewu metodą MIX (International Voice Teachers of Mix), pedagog, akompaniator, pianista jazzowy,  kompozytor i aranżer. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Rybniku, studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie pracuje w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach, gdzie prowadzi zajęcia i warsztaty wokalne dla młodzieży. W nauce stosuje własne, wypracowane indywidualnie metody, w dużej mierze bazujące na wyobraźni, rozwoju wrażliwości młodych artystów, identyfikacji z tekstem piosenki i muzyką. Wielu jego podopiecznych zajmowało czołowe miejsca na ogólnopolskich i regionalnych przeglądach i festiwalach piosenki.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.