Wiadomości z Rybnika

Święto Rybnika inaczej. 200-lecie kultu św. Antoniego

 • Dodano: 2023-06-13 06:45, aktualizacja: 2023-06-12 20:47

200-lecie kultu św. Antoniego będzie w tym roku osią wydarzeń organizowanych w ramach święta miasta. W programie m.in. sympozjum i wyjątkowy koncert.

200-lecie w Rybniku

Zgodnie z zapowiedziami, z uwagi na obejmujące wiele dziedzin życia społecznego oszczędności, w tym roku nie będzie Dni Rybnika rozumianych jako cykl wydarzeń z koncertami gwiazd. Nie oznacza to jednak, że w połowie czerwca nie będziemy świętować. 

Dni Rybnika były organizowane zawsze w okolicach święta patrona miasta – świętego Antoniego. Tak będzie i w tym roku, z tą różnicą, że to właśnie patron miasta będzie w centrum wydarzeń i ich sercem. Będziemy świętować 200-lecie kultu św. Antoniego, pokazując radość z faktu przynależności do wspólnoty, nad którą czuwa wyjątkowy patron – mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. – Święty Antoni oficjalnie został patronem Rybnika 13 czerwca 2007 roku, jednak społeczność miasta otaczała go czcią od dawna. Święty czczony był w Rybniku przede wszystkim jako obrońca oraz opiekun miasta i jego mieszkańców. W 1823 zbudowano kaplicę, w której umieszczono pochodzącą z XVII wieku figurkę świętego patrona – dodaje gospodarz miasta.

Jubileusz 200 lat kultu św. Antoniego wymaga odpowiedniej oprawy, stąd zaplanowano szereg wydarzeń. Głównym punktem programu będzie sympozjum: „200 lat żywego kultu św. Antoniego w Rybniku 1823-2023”. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 16 czerwca, w godz. 10.00-13.30 w sali koncertowej rybnickiej szkoły muzycznej (ul. Powstańców Śląskich).Spotkanie skupi się na ważnej roli świętego w historii miasta oraz jego wpływie na społeczność lokalną. Sympozjum zgromadzi historyków i teologów oraz badaczy, którzy podzielą się swoją wiedzą na temat życia i dziedzictwa świętego Antoniego. Będzie to okazja do zgłębienia historii miasta oraz odkrycia fascynujących faktów związanych z patronem Rybnika. Sympozjum składa się z serii wykładów, które pomogą uczestnikom lepiej zrozumieć znaczenie św. Antoniego dla społeczności.

Wstęp wolny, obowiązują jednak zapisy: rybnik.antoni@katowicka.pl lub 607 162 073. Szczegółowe informacje na stronie www.bazylika.rybnik.pl/

Równie niezwykłym wydarzeniem będzie uroczysty koncert: „Symfonia miejska. Antoni – światło zagubionych. Rybniccy artyści swojemu miastu”, który odbędzie się w sobotę, 17 czerwca o godzinie 20.00 w bazylice św. Antoniego. Wystąpią: NOE – Nocna Orkiestra Eksperymentalna, Chwila Nieuwagi, Chór Autograph, Miejska Orkiestra Dęta Rybnik, Orkiestra symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku oraz soliści: Martyna Czech, Dominika Kierpiec-Kontny, Piotr Tłustochowicz, Kuba Blokesz. Koncert będzie stanowił hołd dla św. Antoniego poprzez piękną muzykę, wydarzenie ma na celu uczczenie bogatej historii miasta i ukazanie roli patrona, św. Antoniego, także jako źródła inspiracji. Symfonia miejska to projekt, który powstał dzięki współpracy utalentowanych rybnickich artystów. Publiczność będzie miała okazję przenieść się w świat dźwięków, emocji i historii.

W niedzielę, 18 czerwca świętować będziemy odpust u św. Antoniego. Na godzinę 11.00 w bazylice zaplanowano uroczystą sumę odpustową, którą zwieńczy tradycyjna procesja z figurą św. Antoniego ulicami miasta. W ramach jubileuszu kultu św. Antoniego zaplanowano także wydarzenia dodatkowe (szczegółowe informacje na stronie parafii św. Antoniego):

 • Bieg Antoniczka – sobota, 17 czerwca, zapisy przez formularz i w kancelarii
 • Biesiada u Antoniczka – niedziela, 18 czerwca, godz. 15.00-21.00 
Święto Rybnika inaczej. 200-lecie kultu św. Antoniego / fot. UM Rybnik

Komentarze (1)    dodaj »

 • WOJCIECH GALZINSKI z Krakowa

  FANTASTYCZNIE ! GOOD LUCK , Wojtek Galzinski z Krakowa

  • WOJCIECH GALZINSKI z Krakowa
   2023-06-13 12:30
  • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również