Wiadomości z Rybnika

Św. Antoni Padewski - Rybnicki Patron

  • Dodano: 2021-07-22 16:30, aktualizacja: 2021-07-23 19:40

Każdy mieszkaniec Rybnika zna z pewnością herb miasta ze szczupakiem na niebieskim tle oraz charakterystyczny hejnał rybnicki. A co z Patronem naszego miasta? Ilu z nas wie, jak się nazywa i kim był?


Święty Antoni Padewski

Ferdynand Bulonne, ponieważ tak się nazywał, urodził się w Lizbonie w 1195 r. Między 15. a 20. rokiem życia wstąpił do Kanoników Regularnych św. Augustyna w Lizbonie. Następnie przebywał w klasztorze w Coimbrze. Przez ten czas kontynuował kształcenie, aż w końcu otrzymał święcenia kapłańskie.

Antoni Padewski słynął ze swoich niezwykłych kazań, przez co został zauważony i mianowany generalnym kaznodzieją zakonu. Uwielbiany przez wiernych, głosił kazania w południowej Francji, zwalczając herezję katarów. 
We Włoszech, wybrany został na ministra Emilii i Mediolanu. Jego niedzielne kazania zostały docenione przez Papieża Grzegorza IX, który poprosił Antoniego o ich wygłaszanie. Zasłynął również z ryzykownej wizyty u księcia tyrana - Ezelina III. Na Uniwersytecie w Bolonii, wykładał filozofię, a rok przed śmiercią, zrzekł się urzędu ministra.
Zmarł 13 czerwca 1231 roku w wyniku choroby.

30 maja 1232 roku, papież Grzegorz IX zaliczył go w poczet świętych. O rychłej kanonizacji zadecydowały rozliczne cuda i łaski, jakich wierni doznawali na grobie św. Antoniego. Grzegorz IX bullą Cum iudicat w 1233 roku wyznaczył dzień jego dorocznej pamiątki na 13 czerwca, a w 1946 r. Pius XII ogłosił go doktorem Kościoła.

Św. Antoni Padewski jest patronem zakonów: franciszkanów, antoninek oraz wielu bractw. Jest patronem Padwy, Lizbony, Padeborn, Splitu. Oprócz tego sprawuje opiekę m.in. nad dziećmi, górnikami, ubogimi oraz ludźmi i rzeczami zaginionymi.

W ikonografii przedstawia się go w habicie franciszkańskim, nieraz głosząc kazanie, czasami trzymając Dziecię Jezus. Jego atrybutami są: księga, lilia, serce, ogień – symbol gorliwości, bochen chleba, osioł, ryba.
 

Ogłoszenie Patrona

13 czerwca 2007 roku św. Antoniego Padewskiego ogłoszono patronem Rybnika. Msza św. obyła się w rybnickiej Bazylice i poprzedzona została procesją z figurką Św. Antoniego. Początek obchodów miał miejsce w Urzędzie Miasta, gdzie pojawił się ówczesny prezydent Rybnika - Adam Fudali. Po spotkaniu w urzędzie odbył się uroczysty przemarsz z figurką, od ulicy Zamkowej aż do Bazyliki. Po Mszy świętej rozdane zostały okolicznościowe obrazki z medalikami, a Ks. Arcybiskup spotkał się z duchownymi i przedstawicielami władz miasta Rybnik.

Na stronie Urzędu Miasta Rybnik, znajduje się Dekret Stolicy Apostolskiej, ogłaszający Św. Antoniego Patronem Rybnika oraz szczegółowy opis wydarzenia wraz z galerią zdjęć.


Dlaczego taki wybór?

Decydując o wyborze patrona, radni Rybnika kierowali się wielowiekowym kultem świętego Antoniego Padewskiego w naszym mieście. Wybrano go w ramach uhonorowania wielowiekowej czci, jaką społeczność miasta Rybnika otaczała i nadal otacza, jednego z najpopularniejszych świętych w Kościele.

Kult Św. Antoniego miał sięgać XVI wieku, jednak najnowsze badania udowodniły, iż był to schyłek XVII wieku. Kult ten, związany był z zakonem franciszkańskim, który szczególnie czcił naszego Patrona. W Rybniku przecież mamy parafię rzymskokatolicką p.w. św. Antoniego, znaną przez mieszkańców jako ,"Bazylika". Już w 1823 roku, kiedy zbudowano kaplicę, umieszczono w niej figurkę naszego Patrona, pochodzącą z XVII wieku.


Źródło: Sara Konopelska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również