Wiadomości z Rybnika

"Sukces Społeczny Kadencji". Rybnik z 4. miejscem!

  • Dodano: 2023-10-23 10:00

Miasto Rybnik zajęło 4 miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota „Sukces Społeczny Kadencji 2018-2023” w kategorii miasta na prawach powiatu.

Samorządowy sukces Rybnika

Ranking Społeczny Sukces Kadencji 2018 – 2023 autorstwa prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przy współpracy dr Julity Łukomskiej z Uniwersytetu Warszawskiego, analizuje zmiany, jakie zaszły w jednostce samorządowej przez 5 lat. Powstał na podstawie następujących kryteriów:

  • wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku (średnia z egzaminu z języka polskiego i matematyki w sesji głównej)
  • zmiana odsetka dzieci w wieku 1-3 lata objętych opieką żłobkową w latach 2016-2021 (dane obejmują kluby dziecięce, a także dzieci w wieku 3 lata i młodsze w przedszkolach, punktach przedszkolnych, zespołach wychowania przedszkolnego oraz w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych)
  • liczba mieszkań komunalnych oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców w latach 2018-2022;
  • wydatki budżetowe ponoszone na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu, ochronę gleby i wód podziemnych, zmniejszenie hałasu i wibracji oraz ochronę różnorodności biologicznej i krajobrazu (suma z lat 2018 – 2022 w przeliczeniu na mieszkańca)
  • dopłaty do kosztów funkcjonowania transportu zbiorowego ponoszonych przez budżety samorządowe w przeliczeniu na mieszkańca (suma z lat 2018 – 2022; wskaźnik został uwzględniony tylko w kategorii miast wojewódzkich i innych miast na prawach powiatu).

Kategorie rankingu w "Sukcesie Społecznym Kadencji"

W celu zapewnienia porównywalności wyników ranking sporządzono dla pięciu kategorii: miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, pozostałe miasta, gminy wiejskie. Wszystkie dane, na podstawie których ustalono pozycję rankingową każdej z gmin, pochodzą z oficjalnych źródeł, przede wszystkim z Głównego Urzędu Statystycznego i sprawozdań finansowych gmin.

Wyróżnienie zostało wręczone podczas 21. edycji Samorządowego Forum Kapitału i Finansów, które odbyło się 11 i 12 października br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Z rąk Redaktora Naczelnego PST „Wspólnota” Janusza Króla odebrał je prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również