30 maja innowatorzy społeczni podzielili się w Rybniku swoimi pomysłami na rozwiązywanie wyzwań stawianych przez śląskie miasta.
Gospodarzem ostatniego już Demo Day programu Śląska Przestrzeń Innowacji, realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, została Zabytkowa Kopalnia Ignacy.
Organizacje pozarządowe, firmy komercyjne i grupy nieformalne z całego Śląska zaprezentowały wyniki wdrożeń innowacji w obszarach: Białe miejsca pracy, Rewitalizacja miast w wymiarze społecznym, Zatrudnienie osób 50+, Zielone miejsca pracy.
- Po raz kolejny okazuje się, że sektor publiczny, pozarządowy i biznes podobnie czują i rozumieją wyzwania stojące przed naszym miastem - cieszy się Zastępca Prezydenta Rybnika, Piotr Masłowski. – „Szyte na miarę" innowacje w sposób nowatorski podchodzą do wielu tematów i rzucają nowe światło na problemy, a którymi boryka się Rybnik i jego mieszkańcy. Jestem wdzięczny wszystkim podmiotom, które chcą nas wspierać i krok po kroku zmieniać nasze miasto na lepsze - dodaje.
- Jesteśmy rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę zamówionych rozwiązań - mówi Monika Kubisz z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta. - Spośród 14 innowacji realizowanych w tej (ostatniej) edycji programu aż 5 powstało na zamówienie Miasta Rybnika. Bardzo nas to cieszy - dodaje.
Rozwiązania dla Rybnika zaproponowali:
- SP ZOZ Państwowy szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku - Nowy model prowadzenia rozpraw sądowych w szpitalu psychiatrycznym;
- Fundacja Dobry Start dla Wszystkich - Model nabywania kompetencji dietetycznych przez personel placówek opiekuńczo-wychowawczych;
- Grupa nieformalna; Barbara Kazana, Krzysztof Szymala, Katarzyna Torfińska, Agnieszka Ochal - Mobilny asystent społeczny;
- Fundacja Movytza - Centrum Kultury i Rozwoju - to TY decydujesz!
- Stowarzyszenie Aktywni - Klaster na rzecz zrównoważonej konsumpcji nad rybnickimi wodami
Na realizację swoich projektów wszyscy innowatorzy otrzymali 45-50 tys. zł Z kolei autor innowacji, która, zdaniem ekspertów, w najwyższym stopniu spełnia kryteria programu, otrzyma bon na upowszechnienie w wysokości 50 tys. zł oraz wsparcie merytoryczne w trakcie całego procesu – zwycięzcę poznamy 10 czerwca br.
- Demo Day pokazał, że innowatorzy są wśród nas. W lokalnym środowisku mamy duży zasób osób kreatywnych i gotowych do poszukiwania nowych rozwiązań. Jestem pod wrażeniem pracy wykonanej przez Innowatorów. Do upowszechniania komisja wybierze wprawdzie tylko jeden pomysł, ale moim zdaniem wszyscy innowatorzy są zwycięzcami, gdyż wypracowali nowatorskie rozwiązania istotnych kwestii społecznych - podsumowuje Katarzyna Weideman - członkini zarządu Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych.