Wiadomości z Rybnika

Rybnik na Światowym Forum Miejskim

  • Dodano: 2022-07-06 07:00, aktualizacja: 2022-07-05 18:34

Rybnik mocno zaznaczył swoją obecność podczas zakończonej właśnie w Katowicach 11. edycji World Urban Forum - Światowego Forum Miejskiego.

Rybnik na Światowym Forum Miejskim

Podczas tegorocznej sesji WUF ogłoszono i symbolicznie podpisano dokumentu "Plan działań dla miast. Modelowa lokalność”, stanowiący polską odpowiedź na wyzwania związane z realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju, stawiane przez Agendę 2030.  Misją "Planu Działań dla Miast" jest zmobilizowanie miast do odważnych działań na rzecz zrównoważonej transformacji i wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju na poziomie lokalnym. 

W ramach wydarzenia Rybnik (podobnie jak Warszawa i Kraków), zaprezentował katalog działań prowadzonych przez miasto na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego, czyli rybnickie pomysły na odpowiedzialną konsumpcję - kubek kaucyjny i pomiary marnowania żywności

Dokument "Plan działań dla miast. Modelowa lokalność”(pdf, 45mb) podpisały w sumie 104 polskie miasta. W imieniu Rybnika sygnował go prezydent Piotr Kuczera.

- Włączając się w światowy trend zrównoważonej przemiany przestrzeni miejskich oraz realizując projekt w ramach „Planu Działań dla Miast”, Rybnik uczestniczy w dyskusji na temat rozwoju terenów zurbanizowanych oraz tworzenie platformy dla systematycznego udoskonalania i wdrażania dobrych wzorców w lokalnych politykach miejskich - wyjaśnia Piotr Kuczera prezydent Rybnika. – Plan ma na celu upowszechnienie dobrych praktyk zaczerpniętych ze zrealizowanych przedsięwzięć wypełniających Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz promocję osiągnięć poszczególnych miast w ich wypełnianiu, istotnych z perspektywy miast oraz szukania odpowiedzi na lokalnie występujące problemy, niezależnie od skali projektów lub działań – dodaje prezydent.

W pawilonie polskim Światowego Forum Miejskiego zaprezentowano też osiągnięcia Rybnika w zakresie rewitalizacji, w ramach programu Modelowa rewitalizacja miast.

- Jako jedno z trzech polskich miast - obok Piaseczna i Zabrza - wzięliśmy udział w panelu dotyczącym polityk miejskich i zrównoważonego rozwoju miast, w ramach programu Urban_In – mówi Piotr Masłowski, Zastępca Prezydenta Rybnika, uczestniczący w WUF w roli prelegenta. – Rybnik postawił wyzwanie w kategorii Miasto odporne na kryzysy - w odpowiedzi powstała praca konkursowa dotycząca stworzenia miejsca, "Wspólnego stołu”, gdzie wszyscy mieszkańcy mogą się spotkać przy wspólnym gotowaniu - dodaje.

WUF 11 był również okazją do przedstawienia  wyników  wdrożeń aplikacji, będących efektem grudniowego Klimatonu dla Miast, gdzie Miasto Rybnik było jednym z czterech finalistów. Finalny kształt aplikacji został zaprezentowany podczas panelu "Innowacje nastawione na wyzwania. Podsumowanie wdrożeń Klimatonu dla Miast”, którego organizatorami był Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.  

- Aplikacja opracowana dla Miasta Rybnika wykorzystywana jest do bieżącej analizy obciążenia linii autobusowych oraz przystanków. Docelowo pozwala optymalizować transport zbiorowy w Rybniku – wyjaśnia Ewelina Włoch z Wydziału Rozwoju UM, uczestnicząca z ramienia miasta w ubiegłorocznym Klimatonie.

Spotkanie w ramach Światowego Forum Miejskiego było też okazją do nawiązania współpracy z przedstawicielami  Polskiego Funduszu Rozwoju z Departamentu Rozwoju Innowacji – w ostatnim dniu WUF11 przyjechali oni do Rybnika, po którym oprowadził ich Prezydent Piotr Kuczera.

11. World Urban Forum czyli 11. Światowe Forum Miejskie w tym roku odbywało się w Katowicach od 26 do 30 czerwca, pod hasłem „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”

World Urban Forum to prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ-Habitat w celu rozwoju obszarów miejskich i osiedli ludzkich. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 000 uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe.

Ostatnia dziesiąta edycja miała miejsce w 2020 w Abu Zabi - stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poprzednie dwa spotkania odbyły się w Kuala Lumpur w Malezji i Quito w Ekwadorze. W listopadzie 2018 r. Katowice zostały wybrane na polskiego kandydata na gospodarza konferencji zaplanowanej na 2022 r. 20 maja 2019 r. UN-Habitat ogłosiło, że Katowice będą gospodarzem jedenastej edycji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również