Wiadomości z Rybnika

Czwartkowe oznakowanie rowerów

  • Dodano: 2022-07-04 07:00, aktualizacja: 2022-07-03 18:33

Po pandemicznej przerwie Straż Miejska w Rybniku rozpoczyna znakowanie rowerów zupełnie nową metodą. To znana już w niektórych miastach naszego regionu, a także w Czechach, tzw. metoda syntetycznego DNA.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej będą znakowali rowery, części rowerów oraz elektryczne urządzenia jezdne. Znakowanie syntetycznym DNA jest bezpłatne.

Akcja znakowania rowerów będzie się odbywała w każdy czwartek w godzinach od 8:00 do 16:00 w komendzie Straży Miejskiej w Rybniku, przy ul. Władysława Stanisława Reymonta 54.

Czym jest metoda syntetycznego DNA?

- Znakowanie syntetycznym DNA jest unikalne ze względu na brak występowania tego typu technologii w sferze zabezpieczeń jednośladów w Europie. Metoda znakowania dzięki swej wyjątkowości jest niemożliwa do sfałszowania, a znak szczególny jest charakterystyczny dla danej serii tak samo jak odcisk palca człowieka czy jego DNA – wyjaśnia Dawid Błatoń rzecznik prasowy rybnickiej Straży Miejskiej. - Metoda znakowania syntetycznym DNA to zintegrowany system, na który składa się zarówno fizyczne oznaczenie, jak i prowadzenie rejestru i łączenie go z międzynarodową bazą danych. Syntetyczne DNA to roztwór zawierający: komponent utrwalający, składnik UV mikropunkty z kodem oraz syntetyczne DNA. Pełni on funkcje specjalnego kleju, który dzięki swym właściwościom fosforyzuje pod lampą UV. Znajdują się w nim setki mikrocząsteczek, które zawierają identyczny alfanumeryczny kod. Materiał do znakowania jest nanoszony na rower i jego elementy przy pomocy aplikatorów - tłumaczy rzecznik.

Znakowanie roweru polega na niesieniu w ustalonych miejscach syntetycznego DNA, oznaczenie ramy lub urządzenia elektrycznego naklejką ostrzegawczą, a następnie wpisaniu danych właściciela oraz jednośladu do systemu/rejestru. Dzięki temu tak oznakowane, odnalezione rowery i sprzęty można łatwiej dopasować do prawowitego właściciela i zwrócić mu jego własność.

Technologia znakowania roweru wymaga poświęcenia na oznaczenie jednego jednośladu ok. 25 min. W związku z tym warto pamiętać, by nie przyjeżdżać – zwłaszcza w pierwszych dniach trwania akcji – na ostatni moment, gdyż ostatni rower do znakowania będzie przyjmowany o godz. 16:00.

O czym należy pamiętać?

  • Rowery znakowane będą osobom pełnoletnim, które są właścicielami roweru. Osoba, która chce oznakować swój rower powinna posiadać przy sobie dowód osobisty.
  • Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, mogą oznakować swój rower jedynie w obecności opiekuna prawnego, który zadeklaruje pisemnie, że jest właścicielem roweru.
  • Rower przeznaczony do znakowania musi być czysty i suchy
  • Miejsca świeżo oznakowanego nie wolno dotykać przez 15 min.
  • Czas całkowitego zaschnięcia naniesionego roztworu wynosi 24h. W tym czasie nie wolno moczyć oznakowanego przedmiotu, ani narażać na czynniki zewnętrzne, które mogły by wpłynąć na naruszenie naniesionej struktury.
  • Straż Miejska w Rybniku nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenie przez właściciela naniesionej powłoki przez niewłaściwe traktowanie oznakowanego obiektu przed upływem 24h od chwili naniesienia syntetycznego DNA.
  • Znakujący nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie zmiany strukturalne, wizualne oraz te wpływające na estetykę znakowanego elementu, powstałe na skutek oznakowania roweru / sprzętu syntetycznym DNA pod warunkiem, że oznakowania dokonano zgodnie z obowiązująca w tej materii procedurą.
  • Elementy, zwłaszcza te matowe, na których naniesiono syntetyczne DNA, mogą się wyróżniać po oznakowaniu w sposób przypominający naniesienie warstwy z lakieru bezbarwnego, charakteryzujący się większym połyskiem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również