Wiadomości z Rybnika

Rybnik: 4 kolejne obiekty na liście zabytków!

  • Dodano: 2023-09-26 10:15

Cztery nowe zabytki w Rybniku! Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wpisał do rejestru zabytków 4 obiekty, które mają znaczenie symboliczne dla Rybnika. 

Zabytki Rybnika na liście Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Rybnik to miasto, które ma bardzo wiele do pokazania pod względem architektonicznym, historycznym czy urbanistycznym, jest atrakcyjny i różnorodny.

Patrząc na skalę miasta, mamy stosunkowo mało obiektów wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków. Stopniowo staramy się to nadrobić. Nobilitowanie kilka miesięcy wcześniej rybnickiego teatru i tzw. okrąglaka, a w tej chwili kolejnych obiektów do roli zabytków, to krok w tym kierunku. Rolą konserwatora jest dostrzeganie wybitnych obiektów  i ich ochrona. Wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków nie tylko chroni obiekt przed niepożądanymi działaniami, ale też buduje świadomość społeczną – wyjaśnia dr arch. Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku.

W efekcie starań Miasta Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, w oparciu o opinie i analizy, wpisał do rejestru zabytków następujące obiekty:

  • Dawna willa rodziny Haase (budowana w latach ok. 1890 – 1900) przy ul. Rudzkiej 3
  • Zespół zabudowy osiedla robotniczego w Rybniku-Chwałowicach wzniesionego w latach 1903 – 1914 dla pracowników pobliskiej kopalni węgla kamiennego
  • Budynek kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach  wzniesiony w latach 1920-21
  • Budynek biurowo-usługowy, pierwotnie gmach Komunalnej Kasy Oszczędności, wybudowany w 1937 roku, zlokalizowany przy ul. Bolesława Chrobrego.

Bogactwo architektoniczne Rybnika

Jak podkreśla dr Henryk Mercik, te obiekty są szczególne nie tylko ze względu na swoją wartość architektoniczną. Trzeba je docenić w sensie urbanistycznym, historycznym, a przede wszystkim jako świadectwo mentalności, aspiracji i możliwości ówczesnych czasów.

Dawna willa rodziny Haase, wybudowana w stylu neorenesansu niemieckiego, to obiekt piękny, który ma znaczenie symboliczne dla Rybnika, bo wzniesiony został przez zasymilowaną rodzinę żydowską, znaną z działań filantropijnych i charytatywnych. Rodzina Haase znała dobrze miasto i potrzeby jego mieszkańców, nie szczędząc sił i środków na rozwój Rybnika. Ich dziedzictwo – materialne i niematerialne – to ważny element tożsamości Rybnika – tłumaczy Henryk Mercik.

Unikatową wartość ma też osiedle robotnicze w Rybniku-Chwałowicach:

Zachowana substancja obiektów świadczy o ich proweniencji i pierwotnym przeznaczeniu. Stanowią dzieło minionej epoki, które jest niezwykle ważne dla Miasta Rybnika ze względu na swoją wartość architektoniczną, a przede wszystkim historyczną. Świadczą bowiem i stanowią symbol rozwoju regionu i miasta oraz dzielnicy Chwałowice (stanowiącej w przeszłości osobną miejscowość) rozwijającej się od połowy XIX wieku dzięki pobliskiej kopalni. Osiedle jest niewątpliwie świadectwem historii i cennym elementem krajobrazu kulturowego – czytamy w decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Z kolei wpis do rejestru zabytków budynku kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach podyktowany jest potrzebą ochrony jego wyjątkowej architektury reprezentującej nurt neobarokowy początku lat 20. XX wieku.

Obiekt jest cennym przykładem ówczesnego budownictwa sakralnego, to neobarok  kojarzony z architekturą polską, w przeciwieństwie do neogotyku, kojarzonego z  myślą niemiecką.Budynek jest istotnym elementem architektonicznoprzestrzennym i historycznym dzielnicy Niedobczyce,  trwale wpisanym w jej krajobraz i decydującym o jej walorach kulturowych – precyzuje Henryk Mercik.

Znajdujący się przy jednej z ważniejszych arterii komunikacyjnych Rybnika budynek biurowo-usługowy, pierwotnie gmach Komunalnej Kasy Oszczędności to jeden z niewielu zrealizowanych w okresie międzywojennym obiektów wpisujących się w plan uporządkowania chaotycznej zabudowy Rybnika, powstały w latach 1933-1939. Charakterystyczna architektura pięknego, narożnego gmachu u zbiegu ulic Bolesława Chrobrego i 3 Maja do dziś zachwyca:

Reprezentacyjny, narożny gmach w stylu funkcjonalistycznym, z charakterystycznym masztem flagowym na szczycie, wybudowany został na potrzeby Komunalnej Kasy Oszczędności w latach 30. XX w. Był jednym z nielicznych zrealizowanych elementów wizji nowoczesnego Rybnika – niezwykłego, wizjonerskiego projektu, jaki marzył się wówczas burmistrzowi Władysławowi Weberowi. To był na tamte czasy budynek wprowadzający Rybnik w nową epokę. Forma architektoniczna obiektu do chwili obecnej jest w pełni czytelna – podkreśla Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku.

Warto podkreślić, że wpis do rejestru zabytków to szansa na zachowanie wyjątkowych obiektów dla przyszłych pokoleń w pierwotnej formie i kształcie. To także możliwość pozyskania dotacji ze źródeł zewnętrznych na niezbędne remonty i modernizacje, których zakres musi być jednak konsultowany z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Rybnik: 4 kolejne obiekty na liście zabytków! / fot. UM Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również