Wiadomości z Rybnika

Rybnik - miasto rond

  • Dodano: 2021-07-25 14:15, aktualizacja: 2021-07-27 12:21

Nasze miasto słynie z wielu rzeczy m.in. z zalewu rybnickiego, żużlu czy elektrowni Rybnik. Jedną z ciekawszych rzeczy w Rybniku są również ronda, których jest całkiem sporo. Wyróżnia je nie tylko ilość, ale również różnorodność rzeźb i kreatywność autorów. Nie wszystkie jednak cieszą się dobrą sławą.

Z informacji podawanych na różnych stronach, okazuje się, że Rybnik posiada rekordową ilość rond w Polsce. Co jakiś czas, niektóre z nich są likwidowane, jednak nie przeszkadza to w budowie kolejnych. Najwięcej rond znajduje się w centrum miasta, jednak na obrzeżach również ich nie brakuje.
 
W 2002 roku, radni Rybnika przyjęli uchwałę w sprawie nazw dla osiemnastu rybnickich rond. Niektóre z okrągłych skrzyżowań uzyskały miano miast partnerskich. Reszta rond w nazwie otrzymała nazwę państwa, w którym się znajduję lub nazwy stosowane już przez mieszkańców.
 
W 2013 roku miasto posiadało 34 ronda, obecnie wskazana została liczba 40. Jednakże na ten moment, nie można określić konkretnej liczby, gdyż nie każde z rond ma nazwę, a budowa kolejnych jest już w planach. Na stronie Urzędu Miasta Rybnika, podane zostały 44  miejsca, na których znajdują się ronda w Rybniku.

Nazwy rybnickich rond

W Rybniku mamy ronda o nazwach ulic lub miejsc, które znajdują się w pobliżu np. r. Wodzisławskie, r. Żorskie, r. Makro. Mamy również ronda o nazwie: r. Niedobczyce-Paryż, r. Larissa, r.Lievin czy r.Mazamet. Część mieszkańców jednak wypracowała swoje nazwy i posługuję się nimi na podstawie rzeźby,  jakie posiada dane rondo np. "rondo z kulkami" czy "rondo z kaktusem".
 
Na stronie UM Rybnik, znajdziemy tabelę rond z ich nazwami, lokalizacją, datą przebudowy, dzielnicą oraz informacją o średnicy.

Ciekawe instalacje - czy coś nas jeszcze zaskoczy?
 

W naszym mieście znajdziemy tradycyjne ronda z zielenią, krzewami i kwiatami. Jednak takich rond została jedynie garstka. Rybnickie, skrzyżowania okrągłe słyną jednak z niestandardowych kompozycji i różnorodnych instalacji. Można poczytać o nich jako "najdziwniejszych" rondach w Polsce.
 
Mamy rondo z instalacją kaktusów, piasku i kamieni, co wyglądem przypominać ma prawdziwy Meksyk. Na ulicy Rudzkiej znajduje się rondo z peletonem, które ma przypominać o wyścigach Tour de Rybnik. Rondo z kulkami, zna chyba każdy rybniczanin. Na rondzie znajduje się sporo dużych, kolorowych kul. Autorką tej instalacji jest Hanna Wieczorek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku. Dla tych, który nie wiedzą, rondo nosi nazwę "Powstańców Śląskich". Istotny dla naszego miasta żużel, również otrzymał swoje rondo przy ul. Gliwickiej. Instalacja ta składa się z dwóch żużlowców, którzy symbolizować mają, ważną rybnicką tradycję.


 
Pojawiały się również nieco bardziej kontrowersyjne rzeźby takie jak biały człowiek pozbawiony głowy czy ogromne, niekształtne ryby, które zniknęły z ronda. Biała rzeźba pod nazwą "Ulotność" przez dłuższy czas była na pierwszych stronach portali rybnickich. Z czasem, mieszkańcy przyzwyczaili się do ronda i rzadko już kto, dopytuje o rzeźbę. Rybnickie rybki, nie miały jednak tyle szczęścia i zostały usunięte z ronda, po czym zainstalowano je w wodzie, przy plaży Pniowiec.
 

Czekamy na kolejne ronda, a przede wszystkim instalacje, które zostaną na nich postawione. Czy będą równie ciekawe jak pozostałe, a może wyobraźnia autorów i kreatywność poniesie ich jeszcze bardziej.
 
Dajcie znać w komentarzach, co myślicie o rybnickich rondach i które z nich podobają wam się najbardziej?


Źródło: Sara Konopelska

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Adrian

    Ronda w Rybniku naprawde są ładne za to idzie pchwalić.

  • Kierowca

    To prawda! Rybnik jest znany w naszym kraju z ilości rond, które uważam są dobrym rozwiązaniem komunikacyjnym.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.