Wiadomości z Rybnika

Rybnik - miasto rond

  • Dodano: 2021-07-25 14:15, aktualizacja: 2021-07-27 12:21

Nasze miasto słynie z wielu rzeczy m.in. z zalewu rybnickiego, żużlu czy elektrowni Rybnik. Jedną z ciekawszych rzeczy w Rybniku są również ronda, których jest całkiem sporo. Wyróżnia je nie tylko ilość, ale również różnorodność rzeźb i kreatywność autorów. Nie wszystkie jednak cieszą się dobrą sławą.

Z informacji podawanych na różnych stronach, okazuje się, że Rybnik posiada rekordową ilość rond w Polsce. Co jakiś czas, niektóre z nich są likwidowane, jednak nie przeszkadza to w budowie kolejnych. Najwięcej rond znajduje się w centrum miasta, jednak na obrzeżach również ich nie brakuje.
 
W 2002 roku, radni Rybnika przyjęli uchwałę w sprawie nazw dla osiemnastu rybnickich rond. Niektóre z okrągłych skrzyżowań uzyskały miano miast partnerskich. Reszta rond w nazwie otrzymała nazwę państwa, w którym się znajduję lub nazwy stosowane już przez mieszkańców.
 
W 2013 roku miasto posiadało 34 ronda, obecnie wskazana została liczba 40. Jednakże na ten moment, nie można określić konkretnej liczby, gdyż nie każde z rond ma nazwę, a budowa kolejnych jest już w planach. Na stronie Urzędu Miasta Rybnika, podane zostały 44  miejsca, na których znajdują się ronda w Rybniku.

Nazwy rybnickich rond

W Rybniku mamy ronda o nazwach ulic lub miejsc, które znajdują się w pobliżu np. r. Wodzisławskie, r. Żorskie, r. Makro. Mamy również ronda o nazwie: r. Niedobczyce-Paryż, r. Larissa, r.Lievin czy r.Mazamet. Część mieszkańców jednak wypracowała swoje nazwy i posługuję się nimi na podstawie rzeźby,  jakie posiada dane rondo np. "rondo z kulkami" czy "rondo z kaktusem".
 
Na stronie UM Rybnik, znajdziemy tabelę rond z ich nazwami, lokalizacją, datą przebudowy, dzielnicą oraz informacją o średnicy.

Ciekawe instalacje - czy coś nas jeszcze zaskoczy?
 

W naszym mieście znajdziemy tradycyjne ronda z zielenią, krzewami i kwiatami. Jednak takich rond została jedynie garstka. Rybnickie, skrzyżowania okrągłe słyną jednak z niestandardowych kompozycji i różnorodnych instalacji. Można poczytać o nich jako "najdziwniejszych" rondach w Polsce.
 
Mamy rondo z instalacją kaktusów, piasku i kamieni, co wyglądem przypominać ma prawdziwy Meksyk. Na ulicy Rudzkiej znajduje się rondo z peletonem, które ma przypominać o wyścigach Tour de Rybnik. Rondo z kulkami, zna chyba każdy rybniczanin. Na rondzie znajduje się sporo dużych, kolorowych kul. Autorką tej instalacji jest Hanna Wieczorek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku. Dla tych, który nie wiedzą, rondo nosi nazwę "Powstańców Śląskich". Istotny dla naszego miasta żużel, również otrzymał swoje rondo przy ul. Gliwickiej. Instalacja ta składa się z dwóch żużlowców, którzy symbolizować mają, ważną rybnicką tradycję.


 
Pojawiały się również nieco bardziej kontrowersyjne rzeźby takie jak biały człowiek pozbawiony głowy czy ogromne, niekształtne ryby, które zniknęły z ronda. Biała rzeźba pod nazwą "Ulotność" przez dłuższy czas była na pierwszych stronach portali rybnickich. Z czasem, mieszkańcy przyzwyczaili się do ronda i rzadko już kto, dopytuje o rzeźbę. Rybnickie rybki, nie miały jednak tyle szczęścia i zostały usunięte z ronda, po czym zainstalowano je w wodzie, przy plaży Pniowiec.
 

Czekamy na kolejne ronda, a przede wszystkim instalacje, które zostaną na nich postawione. Czy będą równie ciekawe jak pozostałe, a może wyobraźnia autorów i kreatywność poniesie ich jeszcze bardziej.
 
Dajcie znać w komentarzach, co myślicie o rybnickich rondach i które z nich podobają wam się najbardziej?


Źródło: Sara Konopelska

Komentarze (3)    dodaj »

  • Ryba

    można jeździć na okrągło

  • Adrian

    Ronda w Rybniku naprawde są ładne za to idzie pchwalić.

  • Kierowca

    To prawda! Rybnik jest znany w naszym kraju z ilości rond, które uważam są dobrym rozwiązaniem komunikacyjnym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również