Wiadomości z Rybnika

"Podróże w nieznane" w Żółtym Młynku

  • Dodano: 2018-01-24 08:15, aktualizacja: 2018-01-25 08:00

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku.

Madagaskar to czwarta do wielkości wyspa świata i ósmy kontynent, który odłączył się od lądu Afryki wiele milionów lat temu. Dzięki temu posiada endemiczną roślinność i zwierzęta. Ludzie przybyli na Madagaskar z Afryki, Azji i krajów arabskich, a później była to kolonia francuska i o mało co polska. Dlatego też na Madagaskarze występuje mieszanka kultur, religii, kuchni i zwyczajów, a także różnorodność w wyglądzie mieszkańców.

Na Madagaskarze żyje 18 grup etnicznych, my poznaliśmy 8 z nich, najbardziej przyjażni i kolorowi są Sakalava. Malgasze są bardzo życzli dla turystów, pozdrawiają, pomagają, są bardzo uczynni, wszystkim się interesują, szczególnie dzieci. Najbardziej popularne słowo na Madagaskarze to „mora mora”, które oznacza nasze „spokojnie”. Smakowaliśmy tamtejsze egzotyczne owoce jak: gujawa, tamaryndowiec, jujuba, owoce baobabu, czerymoja. Ogromne wrażenie zrobiły na nas długowieczne baobaby, które osiągają 25 m wysykości i 11 metrów średnicy pnia, w którym mogą zmagazynować nawet 120 tys. litrów wody, ponieważ korzenie wrastają w ziemię aż na 12 metrów. Z dziewięciu gatunków tego niezwykłego drzewa, sześć występuje tylko na Madagaskarze. Frajdą była też przjażdżka jedynym na świecie pociągiem na gumowych kołach oraz spływ rzeką Tsiribihina.

/Henryk Powieśnik/

Henryk Powieśnik - mieszkaniec Szczerbic, emeryk, entuzjasta góskich wędrówek i podróży.
Schodził całą południową Polskę, przeszedł plażą całe polskie wybrzeże Bałtyku, zdobył Koronę Gór Polskich. Na przełomie lipca i sierpnia 2016 r. wraz ze znajomymi z Pszczyny Anną i Andrzejem Słodczykami udał się w podróż po Madagaskarze. Przebywając codziennie w innym miejscu, przejechali łącznie ponad 2 tys. km, zwiedzali parki narodowe, zapoznawali się z życiem mieszkańców.


30 stycznia (wtorek) 2018 r. o godz. 19.00 - KLUBOKAWIARNIA ŻÓŁTY MŁYNEK

Rybnik ul. Św. Jana 2, tel. 501182276

Henryk Powieśnik - „Przez Madagaskar”.

Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.