Wiadomości z Rybnika

Podsumowali Czapkę Św. Mikołaja

  • Dodano: 2018-01-24 08:00, aktualizacja: 2018-03-18 21:42

Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika podsumowała 16 edycję akcji charytatywnej Czapka Św. Mikołaja. Zebrano rekordową ilość środków finansowych i produktów, które przekazane zostały potrzebującym.

Podczas przeprowadzonej w grudniu ubiegłego roku akcji rybnicka młodzież zebrała 36 879,94 zł do kwestarskich puszek oraz dary w postaci artykułów żywnościowych, słodyczy, przyborów szkolnych, zabawek, kosmetyków o wartości 15 029 zł.

Akcja niezmiennie od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Trzeba przede wszystkim podkreślić zaangażowanie młodych ludzi, to, że poświęcają swój wolny czas. Co roku około stu wolontariuszy bardzo skutecznie namawia mieszkańców Rybnika do tego, by wesprzeć działania w obszarze pomocy ludziom, którzy tej pomocy potrzebują – podkreśla zastępca prezydenta Rybnika Wojciech Świerkosz.

Z darów rzeczowych oraz zakupionych za zebrane środki pieniężne artykułów przygotowano w sumie 720 paczek żywnościowych i prezentowych:

Muszę powiedzieć, że jestem dumny. Wręcz rozpiera mnie duma, że mogę podsumować taki sukces, bo tak 16 edycję Czapki Św. Mikołaja możemy nazwać. Zebraliśmy w sumie prawie  52 tysiące złotych, które w całości przeznaczyliśmy na pomoc potrzebującym. Była to edycja wyjątkowa, zmieniliśmy nieco formułę akcji w stosunku do ubiegłych lat. Poszerzyliśmy grono osób, do których docieramy z pomocą o kolejną grupę wiekową. Tym samym nasze paczki żywnościowe i prezentowe trafiły nie tylko do dzieci z potrzebujących rodzin, ale także do seniorów, którzy również potrzebują pomocy – zaznacza Filip Pańczyk, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika.

W ramach akcji przygotowano 161 paczek żywnościowych dla rodzin, 429 paczek prezentowych dla dzieci, 50 paczek dla podopiecznych Stowarzyszenia „Oligos”, a także 80 paczek dla seniorów i podopiecznych hospicjum. 

Młodzi radni wraz z wolontariuszami akcji kwestowali w centrum handlowym Focus Park oraz w hipermarkecie Auchan. Zorganizowali także koncert charytatywny w „Starej Gazowni”, podczas którego wystąpiły zespoły DPSA, The Secret Projekt i Znaki Czasu. Przeprowadzili ponadto zbiórkę makulatury, w którą włączyło się 25 placówek oświatowych oraz zbiórkę żywności, w którą zaangażowało się kolejnych 14 szkół.

Wolontariuszy z puszką można było spotkać podczas wydarzeń Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania, przed spektaklami w Teatrze Ziemi Rybnickiej, na sesji Rady Miasta Rybnika oraz w Urzędzie Miasta Rybnika. Powstał także klip promujący akcję - gwiazdą tegorocznego nagrania był jeden z najbardziej znanych polskich Youtuberów Rezigiusz:

Pozytywne reakcje obdarowanych, ich zdziwienie, a przede wszystkim uśmiech to dla nas największa nagroda za wysiłek włożony w akcję – pointuje Filip Pańczyk, z którego zdaniem zgadzają się zastępcy przewodniczącego MRM – Sabina Naczyńska i Karol Wundziński.

Spotkanie podsumowujące akcję Czapka Św. Mikołaja było też okazją do rozmowy na temat innych przedsięwzięć, w które angażuje się Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika, takich jak budżet partycypacyjny w rybnickich szkołach średnich, Targi Edukacji, karta MRM dla uczniów uzyskujących średnie powyżej 4,5 czy wyścig, w którym na jednej trasie mierzyć będą się różne środki transportu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.