Wiadomości z Rybnika

Maski tańczą pod baobabem, opowieści z Mali. Afrykańskie spotkanie w Rybniku

  • Dodano: 2023-05-08 06:30, aktualizacja: 2023-05-08 07:39

Razem z Beatą Lewandowską-Kaftan podróżować będziecie po czarownych, niezwykłych miejscach w legendarnym, muzycznym Mali i słuchać jej fantastycznych opowieści z Sahelu.

Maski tańczą pod baobabem

Najpierw pojawiają się starcy. Idą ze śpiewem w słomianych kapeluszach ze skórzanymi kończykami, w rogatych czapeczkach goro, w długich granatowych tunikach. Niosą bębny i metalowe dzwonki. Za nimi na plac pod baobabami wbiegają tancerze. Pod skórą nagich torsów grają mięśnie, wokół bioder  i kostek wirują amarantowo-żółte spódniczki i bransolety, stopy mocno wybijają rytm w pyle. Twarze skrywają drewniane maski: małe i wielkie, kolorowe lub czarno-białe, kształtami przypominające zwierzęta, magiczne przedmioty, dziwaczne postaci. Tancerze wywijają nimi do rytmu, potrząsają raz zabawnie, raz groźnie. Odgrywają sceny, tworzą korowody, tańczą w zapamiętaniu, a gdy słońce chowa się za pobliską skałą znikają wśród plątaniny glinianych domów i spichrzów w słomianych czapkach.

Dogoni, jeden z najbardziej zagadkowych ludów Afryki, jeden spośród dziesiątków ludów wielokulturowego Mali. Bambara, Fulanie, Songhaje, Tuaregowie, Senufo, Soninke, Bozo, Somono od wieków żyją razem między Saharą a Nigrem. Tworzą subtelną równowagę pomiędzy sobą oraz między ludźmi a potężną, surową naturą. Czerpią od siebie nawzajem, zachowując własną tożsamość. Może na tym polega magia i czar Mali.

To tu leży owiane legendą Timbuktu, cel pustynnych karawan i uczonych pielgrzymujących do uniwersytetu Sankoré. Tędy toczy swe wody Niger, który długo był zagadką dla geografów. Tu w kolejnych stolicach władcy średniowiecznego Imperium Mali budowali jego potęgę, a Dżenne zadziwiło świat wspaniałym glinianym meczetem. Tu od wieków swe opowieści śpiewali grioci, z których tradycji czerpią wielcy muzycy Sahelu: Ali Farka Touré, Toumani Diabaté, Habib Koité, Boubacar Traoré, Sona Jobarteh, Oumou Sangaré. W ich muzyce jest przestrzeń i żar, kołyszący rytm wielbłąda i miarowy stukot moździerza, w którym kobiety o zachodzie ubijają proso. Mali jest muzyką.

Podczas spotkania zabiorę Was do tych czarownych, niezwykłych miejsc. Zobaczymy dogoński taniec masek, spotkamy wróżbitów z Youga Piri, przysiądziemy ze starszyzną pod togu-ną, popłyniemy po Nigrze smukłą łodzią pinasse, zobaczymy jak powstają malowane błotem bogolany w Ségou, pójdziemy na targ w Mopti, napijemy się herbaty w namiocie Tuaregów, powędrujemy pustynnymi ulicami Timbuktu. Zapraszam do Mali. Przybywajcie. - zapowiada autorka.

Beata Lewandowska-Kaftan - z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania kobieta w podróży. Przez ponad 30 lat pracowała dla szacownych wydawnictw polskich i zagranicznych, m.in. National Geographic. Ponad 20 lat temu zakochała się w Afryce od pierwszego wejrzenia i wciąż do niej wraca - odwiedza nowe regiony, wraca do miejsc ulubionych i do przyjaciół. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA. A także po Indiach, Sri Lance, Maroku, Egipcie, Meksyku i Gwatemali.

Zafascynowana Afryką, postanowiła o niej pisać

Pierwsza książka „Afryka jest kobietą” powstała z zauroczenia Afrykankami, których wiele poznała podczas swoich podróży. Potem z zadziwienia niezwykłą kulturą Suahili napisała „Zanzibar - wyspa skarbów” (Nagroda Magellana 2018 za najlepszą książkę podróżniczą). Nowe rozszerzone wydanie ukazuje się w maju 2023. Książka „Dotyk Afryki” powstała w czasie niedawnych ograniczeń w podróżowaniu z wielkiej tęsknoty za Afryką (wyróżniona na Warszawskich Targach Książki w maju 2022).

Wraca w niej do najpiękniejszych wypraw po Mali i Burkina Faso, Tanzanii i Kenii, opowiada o obyczajach i tradycjach, a nade wszystko o spotkanych po drodze ludziach, bo - jak mówi - „najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka.” Pisuje artykuły do prasy, publikuje w Internecie, prowadzi autorską stronę: https://web.facebook.com/beata.lewandowska.kaftan/ poświęconą Afryce. Za najpiękniejsze miejsca na Ziemi uważa okolice jeziora Turkana na dalekiej północy Kenii, jezioro Natron w Tanzanii, Zanzibar oraz magiczne, wielokulturowe Mali.

Spotkania podróżnicze w ŻM organizuje Krzysztof Łapka - tel. 513064196, goryipodroze@wp.pl.

  • PODRÓŻNICZY ŻÓŁTY MŁYNEK
  • 16 maja (wtorek) 2023 r. o godz. 19.00
  • Beata Lewandowska-Kaftan - „MASKI TAŃCZĄ POD BAOBABEM. Opowieści z Mali.”
  • Wstęp - 10 zł/os.
Maski tańczą pod baobabem, opowieści z Mali. Afrykańskie spotkanie w Rybniku / fot. org.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również