Wiadomości z Rybnika

Luty w rybnickiej bibliotece

  • Dodano: 2022-02-04 06:30, aktualizacja: 2022-02-03 23:39

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zachęca do zapoznania się z wydarzeniami w lutym.

  • 10.01 – 4.03, Galeria Smolna, Filia nr 8, ul. Reymonta 69 (budynek SP34)

Paradoksy

- wystawa grafik cyfrowych Marty Frąckowiak. Na ekspozycję składają się dwa cykle: Wakacje w kosmosie oraz Mail art – Znajdę Cię wszędzie. Główną inspiracją do powstania prac była sylwetka i twórczość wybitnego futurologa oraz pisarza Stanisława Lema. Prace wykonane zostały w technice cyfrowej przy użyciu tabletu graficznego.

Marta Frąckowiak jest artystą, grafikiem, ilustratorem i nauczycielem. Pochodzi z Czerwionki-Leszczyn, ale uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego nr VII w Zespole Szkół nr 5 w Rybniku. Ukończyła studia licencjackie – Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuk Plastycznych i  uzyskała stopień magistra sztuki na kierunku Grafika na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (aktualnie Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ). Obecnie jest doktorantem i nauczycielem akademickim na tym wydziale. Pracuje również w Zespole Szkół nr 5 w Rudzie Śląskiej, działa jako ilustrator w projektach naukowych i artystycznych, realizuje się w branży związanej z projektowaniem gier. Jest inicjatorem i pomysłodawcą konkursów artystycznych: Międzynarodowego Triennale Grafiki w Cieszynie oraz Międzynarodowego Konkursu na Małą Formę Graficzną Bajki robotów. Otrzymała m.in. tytuł Doktoranta Roku Uniwersytetu Śląskiego 2020.

  • 7.02 – 28.02, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Wypatrując przeszłość

- wystawa astrofotografii Marcina Kusia. Pochodzący z Rudy Śląskiej Marcin Kuś astrofotografią czyli wykonywaniem zdjęć sfery niebieskiej i występujących na niej obiektów, zajmuje się od ponad trzech lat. Na ekspozycję składa się osiemnaście fotografii.

  • 7.02 – 28.02, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Kobiety z KL Auschwitz

- wystawa historyczna, udostępniona przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, poświęcona pamięci kobiet więzionych i mordowanych w obozie. Ekspozycja obrazuje tragizm losów, cierpienie i heroizm więźniarek walczących o przetrwanie i zachowanie godności w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym.

Obóz kobiecy w KL Auschwitz zaczął funkcjonować w czerwcu 1942 roku. Wśród 132 tysięcy więźniarek były Polki, Żydówki oraz kobiety z okupowanej przez Niemców Europy. Ekspozycja prezentuje najistotniejsze zagadnienia historii obozu kobiecego - jego genezę, eksterminację kobiet żydowskich w komorach gazowych, organizację obozu i jego załogę, a także strukturę narodową więźniarek ze szczególnym uwzględnieniem Żydówek, Polek i kobiet romskich. Pokazuje m.in. warunki egzystencji, choroby, zatrudnienie, terror, kary i eksperymenty medyczne, a także macierzyństwo, opór, próby ucieczek oraz rolę kobiet z terenów przyobozowych w konspiracyjnej akcji niesienia pomocy więźniom. Wystawa została wykonana w polsko-angielskiej wersji językowej, w oparciu o materiały źródłowe i ikonograficzne Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

  • 9.02, godz. 17:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7

Dyskusyjny Klub Książki:

"Życie to jednak strata jest” Andrzej Stasiuk, Dorota Wodecka

Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i najbardziej niezwykłych postaci życia literackiego, laureat Nagrody Literackiej Nike w wywiadzie rzece z dziennikarką „Gazety Wyborczej”, autorką książek „Mężczyźni rozmawiają o wszystkim” oraz „Polonez na polu minowym”.

Książka jest zapisem ich wspólnych rozmów i niekończącą się opowieścią Andrzeja Stasiuka o życiu i książkach, o kobietach i miłości, o podróżach i samochodach, o Polsce i Rosji, o religii i polityce. Czytelnik wyrusza za nim w podróż z Wołowca na Podlasie, do Albanii i na Wschód aż do Czyty, a przede wszystkim po wewnętrznym krajobrazie osobistych wspomnień, gdyż – jak mówi Stasiuk – „Moje życie jest moim zawodem”.

  • 10.02, godz. 10:30, Filia nr 4 PiMBP w Rybniku (Paruszowiec-Piaski), ul. Za Torem 3B Spotkanie z książeczką - zajęcia animacyjne dla dzieci w wieku 0-3 z elementami biblio - i arteterapii oraz sensoplastyki.

Spotkania z książeczką to zajęcia adresowane do rodziców z dziećmi od 0 do 3 lat, pragnących wzbogacić swoją wiedzę w zakresie możliwości i potrzeb rozwojowych małego dziecka. Każde spotkanie rozpoczyna się głośnym czytaniem odpowiednio dobranej literatury dla najmłodszych. Następnie odbywają się rozwijające zajęcia animacyjne.

  • 24.02, godz. 16:00, Filia nr 2 PiMBP, ul. Zebrzydowicka 30

Dyskusyjny Klub Książki:

"I tak wygrasz” Jeffrey Archer

Powieść, która trzyma czytelnika w szachu od pierwszej do ostatniej strony. Leningrad 1968. Aleksandr i Władimir marzą o wielkiej przyszłości – każdy na swoją miarę. Kiedy ojciec tego pierwszego zostaje zgładzony przez KGB za to, że próbował utworzyć niezależny związek zawodowy, wszystkie marzenia chłopca wydają się stracone. A jednak wraz z matką podejmuje desperacką próbę ucieczki z ZSRR. Czy powinni wsiąść na statek płynący do Stanów Zjednoczonych czy do Wielkiej Brytanii? O tym decyduje rzut monetą... W tej niezwykłej opowieści przemierzamy dwa kontynenty, podążając za porażkami i zwycięstwami Aleksandra, który próbuje podbić swój nowy świat. I musi upłynąć trzydzieści lat, by on sam odkrył, gdzie leży jego przeznaczenie, i stawił czoło przeszłości, którą pozostawił w Rosji.

Luty w rybnickiej bibliotece / fot. PiMBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również