Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zaprasza do zapoznania się z repertuarem na kwiecień.
- 3.03. - 15.04., Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7
Wystawa prac grupy malarskiej Artystycznie Aktywni pt. „Kobiety świata”
- pod artystyczną opieką malarki Marii Budny-Malczewskiej, członkowie grupy Artystycznie Aktywni stworzyli portrety kobiet z różnych stron świata. Szczegóły: https://www.biblioteka.rybnik.pl/kobiety-swiata
- 8.03. - 3.05., Galeria Smolna, Filia nr 8, ul. Reymonta 69 (budynek SP34)
Spektrum ciała
- wystawa fotografii Karoliny Piechy. Głównym tematem zdjęć jest kobiece ciało. Artystka sfotografowała te jego części, z których kobiety są dumne, ale również te, które bywają dla nich problemem. W ten sposób powstało kilkanaście fotografii będących zapisem samooceny wizerunku kobiet.
- 09.04., godz. 11:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7
TU CZYTAMY - warsztaty literacko - plastyczne dla dzieci w wieku 0-2
- rodzinne warsztaty literacko-plastyczne skierowane dla dzieci w wieku 0-2 lat oraz ich opiekunów. Celem zajęć jest poszerzanie zainteresowań literaturą i kulturą dla dzieci, rozbudzenie ciekawości czytelniczej, rozwijanie zdolności twórczych i manualnych, spędzanie czasu w rodzinnej atmosferze.
- 14.04., godz. 10:30, Filia nr 4 PiMBP w Rybniku (Paruszowiec-Piaski), ul. Za Torem 3B Spotkanie z książeczką - zajęcia animacyjne dla dzieci w wieku 0-3 z elementami biblio - i arteterapii oraz sensoplastyki.
Spotkania z książeczką to zajęcia adresowane do rodziców z dziećmi od 0 do 3 lat, pragnących wzbogacić swoją wiedzę w zakresie możliwości i potrzeb rozwojowych małego dziecka. Każde spotkanie rozpoczyna się głośnym czytaniem odpowiednio dobranej literatury dla najmłodszych. Następnie odbywają się rozwijające zajęcia animacyjne.
- 20.04., godz. 17:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7
Dyskusyjny Klub Książki: "Swing Time” Zadie Smith
Żywiołowa powieść autorki bestsellerów „Białe zęby" i „O pięknie". Dwie przyjaciółki marzą o karierze tancerek, choć tylko jedna z nich – Tracey – ma prawdziwy talent. Skomplikowana, napędzana rywalizacją przyjaźń niespodziewanie się kończy. Po latach Tracey udaje się spełnić marzenie z dzieciństwa, ale boryka się z dorosłym życiem, podczas gdy jej przyjaciółka, jako asystentka słynnej gwiazdy, wkracza w świat blichtru i sukcesu. W podróży między Londynem, Nowym Jorkiem i zachodnią Afryką odkrywa, że życie to nieustanny taniec, którego rytm dyktują zmieniające się czasy.
Wibrującą muzyką, roztańczoną powieść o przyjaźni, pasji i poszukiwaniu korzeni nazwano najlepszą książką Zadie Smith.
- 22.04., godz. 18:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7 Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską. Wstęp wolny.
Spotkanie organizowane jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Ałbena Grabowska - popularna i ceniona powieściopisarka, z wykształcenia lekarka, doktor nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epileptologii.
Popularność wśród czytelników zawdzięcza bestsellerowej sadze „Stulecie Winnych”, zekranizowanej przez Telewizję Polską. Każdy z trzech sezonów serialu emitowanego w 2019, 2020 i 2021 roku, gromadził przed ekranami ponadtrzymilionową widownię. Obecnie, za sprawą emisji czwartego sezonu serialu, możemy śledzić dalsze losy członków rodziny Winnych. Pisarka współtworzyła serial, pojawiając się w epizodach oraz konsultując produkcję od strony historyczno-medycznej. W swym dorobku ma również m.in. dystopijną powieść fantasy dla młodzieży („Nowy świat”), współczesne powieści obyczajowe, czy historyczną powieść sensacyjną „Kości proroka”. Ważną pozycją w dorobku literackim Ałbeny Grabowskiej jest powieść „Matki i córki”, która opisuje trzy pokolenia kobiet poddanych tajemniczym historycznym i osobistym traumom. Pisarka jest również autorką libretta musicalu „Pora jeziora”, wystawionego w 2020 roku przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską. Rok 2021 był rokiem jej trzech premierowych publikacji, m.in. opowieści o wydarzeniach z dziejów rodziny Winnych, poprzedzających akcję znaną z trylogii i serialu TVP. (Źródło: lubimyczytac.pl, albenagrabowska.pl)
- 23.04., godz. 11:00, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7
TU CZYTAMY - warsztaty literacko - plastyczne dla dzieci w wieku 3-6.
- rodzinne warsztaty literacko-plastyczne skierowane dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz ich opiekunów. Celem zajęć jest poszerzanie zainteresowań literaturą i kulturą dla dzieci, rozbudzenie ciekawości czytelniczej, rozwijanie zdolności twórczych i manualnych, spędzanie czasu w rodzinnej atmosferze.
28.04., godz. 16:00, Filia nr 2 PiMBP, ul. Zebrzydowicka 30
Dyskusyjny Klub Książki: "Dom Holendrów" Ann Patchett
Powieść nominowana do Nagrody Pulitzera, jedna z najważniejszych książek 2019 roku według amerykańskiego dziennika „New York Times” oraz tygodnika „Time”.
"Dom Holendrów” jest opowieścią o rodzinnych więziach, stracie, poświęceniu i przebaczeniu. Ann Patchett z mistrzowską precyzją rozbiera na części pierwsze amerykański mit o tym, że każdy może napisać swoją historię na nowo, odciąć się od korzeni i zapuścić własne. Jej powieść to misternie utkane studium pamięci – pokazuje, jak bezustannie rezonuje w nas przeszłość i jak chcąc nie chcąc powtarzamy błędy naszych rodziców.