Wiadomości z Rybnika

Jarmark Wielkanocny

  • Dodano: 2022-04-01 06:30, aktualizacja: 2022-03-31 20:52

Od 1 do 15 kwietnia br. na rybnickim rynku trwać będzie Jarmark Wielkanocny. Tradycyjne stoiska przyciągać będą regionalnymi przysmakami, rękodziełem i ozdobami świątecznymi.

W tym roku, na jarmarcznych stoiskach, kupić będzie można: oscypki, miody, wędliny, wyroby rękodzielnicze, naturalne soki oraz ozdoby wielkanocne szyte z tkanin, dekoracje szydełkowane, artystyczną biżuterię ręcznie robioną, wianki czy stroiki wielkanocne.

Jarmark czynny będzie:

  • poniedziałek-piątek: od 10.00 do 18.00,
  • sobota-niedziela: od 10.00 do 20.00

Jak co roku, rynek będzie odświętnie udekorowany, a w jego centralnym punkcie pojawi się wyjątkowa aranżacja - rustykalna łąka, a na niej płotek wiejski, donice z kwiatami, gniazda kur, tulipany, brzozy i trawy. Na latarniach zamontowane zostaną rożki z kwiatami.

- Warto dodać, że zarówno jarmark, jak i rynkowa dekoracja wpisują się w, ogłoszony przez Sejmik Województwa Śląskiego, Rok Rzemiosła w Województwie Śląskim – mówi Julia Wójcik, naczelnik Wydziału Kultury UM. - Ideą jest przypomnienie unikatowych cechów rzemieślniczych, mocno zakorzenionych w kulturze polskiej, dlatego z tej okazji wspólnie z dyrektorem Izby Rzemieślniczej w Rybniku, Tomaszem Szymurą,  dążymy do wyeksponowania w ciągu roku regionalnych cechów, ich historii oraz funkcjonowania w dzisiejszym świecie – zapowiada J. Wójcik.

Podczas ostatnich dni jarmarku sprzedaż swoich rzemieślniczych wyrobów świątecznych zapowiedzieli:

  • 13 kwietnia (środa) - Cukiernictwo Piekarnictwo Krzysztof Kuźnik
  • 14 kwietnia (Wielki Czwartek) - Emilia Kristof - Firma Rodzinna Sp. z o.o. Emilia Kristof  
  • 15 kwietnia (Wielki Piątek) - Piekarnia Cukiernia Niewelt Dominik Niewelt

Odwiedzający stoisko rybnickich rzemieślników, będą mogli również otrzymać darmowe ciasteczka bądź inne wypieki przygotowane przez uczniów Branżowej Szkoły I stopnia Izby Rzemieślniczej w Rybniku, która włączyła się w wydarzenie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w przedświątecznym Rybniku?

9 kwietnia odbędzie się "Jarmark Staroci” - cykliczna impreza handlowa, odbywająca się na rybnickim deptaku w każdą drugą sobotę miesiąca, promująca sprzedaż staroci i lokalnych rękodzielników.
Zapraszamy też do rybnickiego Muzeum na wystawę pt. "Cechy rzemieślnicze w miastach Górnego śląska" która jest próbą pokazania miejsca oraz funkcjonowania samorządnych organizacji zawodowo - społecznych, jakimi od średniowiecza były cechy skupiające osobiście wolnych rzemieślników. Wystawę tworzą: dokumenty, zdjęcia, zabytki obrazujące poziom techniki oraz kulturę materialną i duchową górnośląskich rzemieślników wprowadzające zwiedzającego w klimat życia rzemieślników od czasów średniowiecza po rok 1939.

W Rok Rzemiosła wpisuje się również organizacja przez  RODNiIP „WOM” w Rybniku konkursu „Wirtualne warsztaty rzemieślnicze” dla nauczycieli uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Szczegóły na stronie https://wom.edu.pl/.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również