Od 1 do 15 kwietnia br. na rybnickim rynku trwać będzie Jarmark Wielkanocny. Tradycyjne stoiska przyciągać będą regionalnymi przysmakami, rękodziełem i ozdobami świątecznymi.
W tym roku, na jarmarcznych stoiskach, kupić będzie można: oscypki, miody, wędliny, wyroby rękodzielnicze, naturalne soki oraz ozdoby wielkanocne szyte z tkanin, dekoracje szydełkowane, artystyczną biżuterię ręcznie robioną, wianki czy stroiki wielkanocne.
Jarmark czynny będzie:
- poniedziałek-piątek: od 10.00 do 18.00,
- sobota-niedziela: od 10.00 do 20.00
Jak co roku, rynek będzie odświętnie udekorowany, a w jego centralnym punkcie pojawi się wyjątkowa aranżacja - rustykalna łąka, a na niej płotek wiejski, donice z kwiatami, gniazda kur, tulipany, brzozy i trawy. Na latarniach zamontowane zostaną rożki z kwiatami.
- Warto dodać, że zarówno jarmark, jak i rynkowa dekoracja wpisują się w, ogłoszony przez Sejmik Województwa Śląskiego, Rok Rzemiosła w Województwie Śląskim – mówi Julia Wójcik, naczelnik Wydziału Kultury UM. - Ideą jest przypomnienie unikatowych cechów rzemieślniczych, mocno zakorzenionych w kulturze polskiej, dlatego z tej okazji wspólnie z dyrektorem Izby Rzemieślniczej w Rybniku, Tomaszem Szymurą, dążymy do wyeksponowania w ciągu roku regionalnych cechów, ich historii oraz funkcjonowania w dzisiejszym świecie – zapowiada J. Wójcik.
Podczas ostatnich dni jarmarku sprzedaż swoich rzemieślniczych wyrobów świątecznych zapowiedzieli:
- 13 kwietnia (środa) - Cukiernictwo Piekarnictwo Krzysztof Kuźnik
- 14 kwietnia (Wielki Czwartek) - Emilia Kristof - Firma Rodzinna Sp. z o.o. Emilia Kristof
- 15 kwietnia (Wielki Piątek) - Piekarnia Cukiernia Niewelt Dominik Niewelt
Odwiedzający stoisko rybnickich rzemieślników, będą mogli również otrzymać darmowe ciasteczka bądź inne wypieki przygotowane przez uczniów Branżowej Szkoły I stopnia Izby Rzemieślniczej w Rybniku, która włączyła się w wydarzenie.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w przedświątecznym Rybniku?
9 kwietnia odbędzie się "Jarmark Staroci” - cykliczna impreza handlowa, odbywająca się na rybnickim deptaku w każdą drugą sobotę miesiąca, promująca sprzedaż staroci i lokalnych rękodzielników.
Zapraszamy też do rybnickiego Muzeum na wystawę pt. "Cechy rzemieślnicze w miastach Górnego śląska" która jest próbą pokazania miejsca oraz funkcjonowania samorządnych organizacji zawodowo - społecznych, jakimi od średniowiecza były cechy skupiające osobiście wolnych rzemieślników. Wystawę tworzą: dokumenty, zdjęcia, zabytki obrazujące poziom techniki oraz kulturę materialną i duchową górnośląskich rzemieślników wprowadzające zwiedzającego w klimat życia rzemieślników od czasów średniowiecza po rok 1939.
W Rok Rzemiosła wpisuje się również organizacja przez RODNiIP „WOM” w Rybniku konkursu „Wirtualne warsztaty rzemieślnicze” dla nauczycieli uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Szczegóły na stronie https://wom.edu.pl/.