Wiadomości z Rybnika

Jak rozwijać własne umiejętności na kursach programowania?

  • Dodano: 2019-10-21 12:15

Wszechobecna automatyzacja, postęp technologiczny oraz stale rosnące potrzeby rynku powodują deficyt pracowników wykwalifikowanych w branży IT. Programista to jeden z najbardziej pożądanych i poszukiwanych profesji, a absolwenci studiów w tym kierunku rozchwytywani są tuż po ukończeniu edukacji jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Czy wieloletnie studia zawsze są dobrym i ostatecznym wyborem, aby zdobyć ten prestiżowy zawód?

Programowanie i kodowanie, czyli co?

Codziennie kontaktujemy się ze swoimi znajomymi werbalnie, za pomocą socjal media, lub komunikatorów. Porozumiewamy się za pomocą słów i wszyscy doskonale się rozumieją. Z komputerem jest bardzo podobnie, też można się z nim porozumieć. Co więcej — można nakazać mu wykonać nasze polecenia. Problem polega na tym, że komputer nie rozumie „ludzkich” słów układanych w pełne zdania. Aby wykonywał polecenia — trzeba porozumieć się w jego języku, w języku binarnym. Polecenia zamienione w ciąg zer, jedynek i instrukcji są niezrozumiale dla laików, ale doskonale zrozumiałe dla komputera. To za ich pomocą możemy opracować od podstaw stronę internetową, stworzyć grę lub aplikację mobilną, albo zwyczajnie naprawić swój komputer, kiedy oprogramowanie uległo uszkodzeniu. Można również zatrudnić się w uznanej na rynku firmie i wykonywać pracę swoich marzeń za całkiem przyzwoite pieniądze.

Jak szybko nauczyć się zawodu?

Uczelnie przeżywają oblężenie na kierunkach związanych z branżą IT. Czy naprawdę konieczna jest wieloletnia kosztowna edukacja, aby nauczyć się programowania? Niezupełnie. Intensywny kurs programowania jest całkiem niezłą alternatywą dla czasochłonnych studiów. Pojęcia takie jak Javascript, Python, Wordpress, czy hacking, na które często można natknąć się w internecie, po kursie programowania staną się znajome, jasne i oczywiste. Kiedy już nauczysz się podstaw i temat cię zainteresuje, z powodzeniem możesz rozszerzyć swoją wiedzę i kontynuować naukę na kursach dla zaawansowanych pod okiem doświadczonych trenerów.

Każdy może zostać programistą.

Nawet osoba, która wcześniej nie miała do czynienia z kodowaniem, może zostać doskonałym programistą. To właśnie odpowiedź na stwierdzenie, że „ja się do tego nie nadaję". To wcale nie jest trudne ani, wbrew pozorom, nudne. Nauka od podstaw, aby merytorycznie zrozumieć temat, chęć, nieco cierpliwości i czas wystarczą, żeby mieć ogromną satysfakcję z nowych umiejętności i wykorzystać je w praktyce w życiu lub pracy. To tak jak z nauką Exela — formuły wydają się trudne do momentu, aż nie pojmiemy, o co w tym chodzi — a pierwsza wykonana tabelka to wypieki na twarzy, szeroki uśmiech i okrzyk radości.

Czy kurs wystarczy, aby zdobyć wymarzoną pracę ?

Tak, tak i jeszcze raz tak. Bez znaczenia jest fakt, czy chcesz się przekwalifikować z powodu wypalenia zawodowego, wykorzystać umiejętności w dotychczasowej pracy, czy zdobyć zawód gwarantujący ci dobrze płatną i satysfakcjonującą posadę. Determinacja i motywacja do rozwijania umiejętności gwarantują sukces. Po ukończeniu kursu z powodzeniem możesz rozpocząć karierę od stanowiska Junior Developer. To osoba, która nabyła umiejętności praktyczne i może wykonywać podstawowe zadania na stanowisku programisty w każdej dziedzinie od sektora administracyjnego po branżę budowlaną i informatyczną. W każdej współczesnej firmie są komputery, z którymi trzeba czasem porozmawiać. Grunt to umieć zrobić to umiejętnie. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.