Zimowa wyprawa w Andy Adama Bieleckiego, Jacka Czecha i Pawła Migasa. „Ruta Polaca czyli nowa Polska Droga w Andach”
- zapraszamy na spotkanie z alpinistą - Jackiem Czechem, w piątek 11 maja 2018 r. o godz. 19.00 w Domu Kultury Chwałowice.
Wstęp to jedyne 10 zł.
Dzieci, uczniowie i studenci - WSTĘP WOLNY!
Prelekcja Jacka Czecha, znakomitego alpinisty, który zdradzi kulisy wyprawy wydarzonej na przełomie sierpnia i września 2017 r. w Andach w rejonie Cajon del Maipo. Właśnie tam wspólnie z Adamem Bieleckim i Pawłem Migasem wyznaczył nową drogę wspinaczkową na masywie Cerro Arenas nazwaną Ruta Polaca czyli Polski Szlak.
„4 dnia po przylocie do Chile udało nam się otworzyć nową drogę na Cerro Arenas 4020 m n.p.m.” - relacjonował Adam Bielecki -"Ruta Polaca" to 1000 metrów pięknego wspinania”.
26 sierpnia. Ponad nami wznosi się rozległa południowa ściana Cerro Arenas z opadającymi w stronę naszej bazy czterema ponad 1000 metrowymi filarami. Jako cel naszej wspinaczki wybieramy ten środkowy, opadający najniżej. Start (3020 m.n.p.m.). Wspinaczka to stałe trzymanie się przez kilkaset metrów biegnącej lekko diagonalnie formacji kominów i rys. Schodkowaty charakter ściany wymaga od prowadzącego czujności i delikatności na licznych połogach oraz mocy i sprytu na przewieszkach. Tworzenie nowej drogi w tak wielkiej ścianie ma swój „aromat” – jesteś odkrywcą tego czego jeszcze NIKT nie dotkną przed tobą, bo ty jesteś w tym miejscu pierwszym człowiekiem na świecie. Po 9,5 godzinach szukania i odnajdywania, wątpliwości i nadziei, zimna i potu, nerwów i radości, stajemy na szczycie centralnego filara Cerro Arenas (4020 m.n.p.m.) tworząc nową drogę „RUTA POLACA”, M5+, TD+, OS. /Jacek Czech/.
O Jacku Czechu zrobiło się głośno na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej po tym jak wspólnie z Adamem Bieleckim dwa lata temu jako pierwsi zamierzali zimą zdobyć słynną Nanga Parbat (8126m), niestety z powodu wypadku Adama Bieleckiego oraz złych warunków atmosferycznych himalaiści musieli zrezygnować.
W jednym ze swoich artykułów Jacek Czech napisał, iż „człowiek skazany jest na tęsknotę ponieważ będąc w górach skazani jesteśmy na rozłąkę z naszymi kochanymi rodzinami, będąc na dole tęsknimy za górami” stąd też wspólny, rodzinny plan na życie jakim jest wspinaczka wysokogórska.
Jacek Paweł Czech - licencjonowany instruktor wspinaczki skalnej, taternictwa i alpinizmu PZA trener wspinaczki sportowej, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach oraz Klubu Skialpinistycznego Kandahar Katowice, taternik, alpinista. Członek Kadry Narodowej we wspinaczce wysokogórskiej oraz były we wspinaczce sportowej i narciarstwie wysokogórskim PZA. Wspina się na zawodach wspinaczkowych. Latem i zimą w skałkach, Tatrach, Alpach, Pirenejach, Patagonii, Andach, Himalajach. Lubi szybkie wspinaczki wielkościanowe w stylu alpejskim m.in. Pitz Badil (3308), Grossglokner (3798), Eiger (3970), Matterhorn (4478), Filar Freney (4810), Cerro Arenas (4025), La Esfinge (5325), Churup (5493), Artesonraju (6025), Ojos del Saldo (6893). Partnerzy wspinaczkowi: m.in. Adam Zyzak, Artur Hajzer, Maciej Pawlikowski, Adam Bielecki https://www.youtube.com/watch?v=pLoSjDXAaJ4, Jan Kuczera, Jarosław Botor, Grzegorz Skorek, Piotr Tomala, Kacper Tekieli, Sebastian Rojas Schmidt oraz inni. Brał udział w wyprawach himalajskich na Cho-Oyu (8201 m) oraz latem i zimą na Nanga Parbat (8126 m). Autor dziesiątek nowych dróg wspinaczkowych, pierwszych powtórzeń, oraz uklasycznień. Wraz z żona Haliną i synem Jackiem prowadzi Szkołę Wspinaczkową „W SKALE” www.wskale.pl. Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.