Wiadomości z Rybnika

Hortensje drzewiaste – czym się charakteryzują i jak je uprawiać?

  • Dodano: 2023-11-16 11:45

Sadzenie roślin na własnej działce to nie tylko sposób na zabicie nudy, ale przede wszystkim działanie, które generuje wiele korzyści dla samego ogrodnika, jak i całego otoczenia. Kontakt z przyrodą poprawia nastrój. Ponadto ogrodnik, który uprawia rośliny, pomaga pszczołom, bo by żyć i rozmnażać się, potrzebują dostępu do nektaru i pyłku. Wśród roślin, które warto mieć w swoim ogrodzie, są hortensje drzewiaste.

Czym są hortensje drzewiaste?

Spośród popularnych roślin, zdobywających serca ogrodników, można śmiało wyróżnić hortensje drzewiaste. Pochodzą ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej. Cechą charakterystyczną, silnie przykuwającą uwagę, są ich olbrzymie, kuliste lub nieco spłaszczone kwiatostany składające się z wielu drobnych kwiatków.

Hortensje tego rodzaju mogą osiągnąć wysokość 2,5, a nawet 3 m. Roślina rozrasta się przez odrosty. Tworzy bardzo gęste kępy pędów. W okresie kwitnienia pokrywa się dużymi, jajowatymi liśćmi, które nie przebarwiają się na zimę. Hortensje zależnie od odmiany kwitną od czerwca do sierpnia.

Bardzo dużym zainteresowaniem ogrodników, cieszy się hortensja drzewiasta Annabelle Hydrangea. Roślina ta rośnie na wysokość do 1,5 m i jest pokryta białymi kwiatami o średnicy od 20 do 30 cm. Pierwsze kwiatostany pojawiają się w czerwcu. Hortensje tej odmiany nadają się do sadzenia grupowego. Zaleca się, aby odległość między krzewami wynosiła ok. 80 cm.

Hortensje przepięknie zdobią ogrody i działki, choć tak naprawdę można wykorzystać je także do wykonania efektownych bukietów. By jednak móc cieszyć się rośliną pokaźnych rozmiarów, trzeba o nią zadbać i wykazać się cierpliwością.

Jak uprawiać hortensje drzewiaste?

W zasadzie hortensje drzewiaste nie są trudne do uprawy. Mają jednak swoje wymagania, którym trzeba sprostać, aby móc cieszyć oczy pięknymi, dużymi kwiatami. Podstawowym wymaganiem jest podłoże. Hortensje lubią żyzną i zarazem przepuszczalną glebę o dużej zawartości próchnicy i odczynie kwaśnym. Nie tolerują podłoża gliniastego i zimnego.

Wybierając stanowisko dla hortensji, należy rozejrzeć się za miejscem w połowie zacienionym. Roślina ta znosi miejsca nasłonecznione, ale żyjąc w takich warunkach potrzebuje częstego nawadniania. W przeciwnym razie będzie więdła. Z kolei poparzone przez słońce liście, będą zasychać.

Ze względu na to, że hortensje drzewiaste są wysokimi krzewami, a do tego mają duże, ciężkie kwiaty, są narażone na wyłamywanie. Szczególnie podczas silnych wiatrów albo intensywnych opadów deszczu. Dlatego warto je podwiązywać, wykorzystując do tego paliki.

Krzew hortensji należy przycinać wczesną wiosną i najlepiej robić to nisko nad ziemią. To spowoduje, że wyrosną nowe pędy, a na nich piękne świeże kwiaty. W pierwszej kolejności warto usuwać suche pędy.

Hortensje drzewiaste to przepiękne rośliny, które są dumą niejednego ogrodnika. By jednak móc cieszyć się krzewem pokaźnych rozmiarów i zdrowymi kwiatostanami, trzeba o niego zadbać. Na szczęście jak widać, hortensje w porównaniu do innych roślin, nie są zbyt wymagające.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.