Wiadomości z Rybnika

Głosem kobiet o powstaniach - wystawa w Bibliotece Głównej w Rybniku

  • Dodano: 2020-09-18 06:30, aktualizacja: 2020-09-17 16:26

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zaprasza na wystawę pt. "60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie. Śląska herstroria w memach Marty Frej".

Wystawę można oglądać do 2 października w holu Biblioteki Głównej na parterze (ul. Szafranka 7).
Zaprasza się także na towarzyszący wystawie wykład dr Małgorzaty Tkacz-Janik pt. "Nasze sąsiadki sprzed stu lat". Prelekcja odbędzie się 24 września o godz. 11:00 (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7).

O wystawie

"60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie", to edukacyjny projekt Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (obecnie Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego), jednostki kultury samorządu województwa śląskiego skupiony na historii kobiet regionu i skierowany do szerokiego grona odbiorców.
Projekt "60 na 100" został zrealizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego z okazji obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.
Przedsięwzięcie w pierwszej części polegało na stworzeniu wystawy tematycznej w formie 30 grafik z wizerunkami kobiet związanych z powstaniami i plebiscytem, ale także szerzej z historią Górnego Śląska, które zostały przedstawione w postaci tzw. "memów" przez cenioną artystkę z województwa śląskiego Martę Frej. Grafiki w formie wielkoformatowej wystawy są zapleczem do organizacji lekcji edukacyjnych, gier edukacyjnych, wystaw, spacerów lub wieczornic historycznych.

Dlaczego "Sąsiadki"?

Projekt zakłada, że 30. bohaterek wystawy zostanie w trakcie trwania projektu zestawionych z 30. teraźniejszymi liderkami. Do 2022 roku powstanie publikacja pt. "SĄSIADKI". Celem albumowego wydawnictwa będzie opisanie herstorii 60. kobiet w sposób ciekawy i przynoszący refleksję o zmianie roli kobiet na Górnym Śląsku, ale także będzie to forma aneksu historycznego, rodzaj uzupełnienia postaciami kobiecymi historii powstań śląskich.

Projekt koordynuje dr Małgorzata Tkacz-Janik, specjalistka ds. dziedzictwa niematerialnego, pracująca w Instytucie w Katowicach, twórczyni m.in. społecznej akcji Śląski Szlak Kobiet oraz całorocznych projektów skupionych na edukowaniu i promowaniu historii kobiet w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wystawa oraz towarzyszący jej wykład wpisuje się w realizację projektu społecznego bibliotek Paruszowca i Kamienia pod nazwą "Bohaterowie naszych ulic".

Głosem kobiet o powstaniach - wystawa w Bibliotece Głównej w Rybniku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również