Wiadomości z Rybnika

Dom Kultury Chwałowice zaprasza na Rybnicki Festiwal Podróżników Karawana

 • Dodano: 2021-02-19 06:30, aktualizacja: 2021-04-07 21:45

28 maja, 12 i 13 czerwca 2021 r. Dom Kultury Chwałowice zaprasza na Rybnicki Festiwal Podróżników Karawana.

Program Festiwalu:

PIĄTEK - 28.05.2021 Wieczór Sztuk w Karawanie:

 • 18.00:

- Wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Pawlitko pt. "Myśli Duszy".

 - Wernisaż wystawy fotografii Urszuli Kordeusz pt. "Indie - jedność w różnorodności".

 • 18.30 - "Dotyk Szamana" - spotkanie z Moniką Mariotti i Arunem Milcarzem.

SOBOTA - 12.06.2021

 • 14.00 - Maria Garus - Rowerem przez Góry Skaliste i Andy
 • 15.20 - Piotr Maciejuk - Tajemne rejony syberyjskiej północy
 • 16.40 - Katarzyna Nizinkiewicz - Dzikość - Pireneje zimą
 • 18.00 - Piotr Maszkowski i Patryk Muntowski - Tropem skarbu konkwistadorów
 • 19.20 - Łukasz Kocewiak - Górska ścieżka rozwoju - Manaslu solo

NIEDZIELA - 13.06.2021

 • 13.00 - Alicja Stolarczyk - Sardynia - kontynent w miniaturze
 • 14.20 - Elżbieta Dziuk-Renik i Krzysztof Renik - W Himalajach na lodowym szlaku
 • 15.40 - Maciej Okraszewski - Mapucze - Ludzie Ziemi
 • 17.00 - Agata Kasprolewicz - Ogiekowie, strażnicy lasu
 • 18.20 - Bartosz Stróżyński - Opowieść filmowa - Trzy Sztuki w Antarktyce

Festiwalowi towarzyszy wystawa fotografii Urszuli Kordeusz pt. "Indie - jedność w różnorodności". Ponadto: spotkania z książką podróżniczą, kiermasz sprzętu turystyczno-sportowego, oferta podróżniczo-turystyczna dla każdego, ciepło-zimny bufet i podróżnicze After Party.

Karnet na cały festiwal - 40 zł. Bilet na sobotę lub niedzielę - 30 zł. Wieczór Sztuk w piątek - wstęp wolny. Rezerwacja i sprzedaż: www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz Kasa Domu Kultury tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

Organizatorem Karawany jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, partnerami są: Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jerzego Kukuczki w Rybniku, PTTK Oddział w Rybniku, Decathlon Sklep Sportowy w Rybniku, Kawiarnia Silesija, Wydawnictwo Bezdroża, Klubokawiarnia Żółty Młynek.

Goście Karawany:

Monika Mariotti - aktorka, wokalistka i podróżniczka. Absolwentka filologii rosyjskiej na uniwersytecie w Perugii. Dyplom aktorski w Akademii Sharoff w Rzymie, pracowała z kilkoma zespołami teatralnymi we Włoszech. W 2009 przeniosła się do Warszawy gdzie zagrała w głośnym spektaklu "Kompleks Portnoya". Jej pierwszy monodram, to spektakl muzyczny o legendarnej Ninie Simone. W 2020 r. premierę miał jej najnowszy spektakl "Szaman. Spektakl reporterski". Obecnie pracuje w serialu "Druga szansa" u boku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prowadziła program podróżniczy w Dzień Dobry TVN pt. "Słyszałam, że (...) Dzienniki Moniki Mariotti". Podróżniczą pasją Moniki są języki obce, antropologia, ekologia i długie samotne wyprawy do dalekich krajów. Strona FB.

Arun Milcarz  - pisarz, podróżnik, scenarzysta, niezależny reporter. Laureat Nagrody Magellana 2016 w kategorii książka reportażowa za "Czad, W poszukiwaniu straconego". Autor reportaży publikowanych na łamach magazynów: "Extremum", "Poznaj Świat", "Globtroter" oraz "Kontynenty". W 2017 r. otrzymał nagrodę "PRÓG" magazynu "Kontynenty" za "niezależność i odwagę w kroczeniu swoją drogą i za umiejętnie rozwijany dar opowiadania". Współtwórca sztuki "Szaman. Spektakl reporterski", w której zadebiutował też jako aktor. W 2020 r. ukazała się jego kolejna książka "Dotyk szamana". Strona: www.alchemiksendivius.pl.     

Dotyk Szamana - ona, aktorka i reporterka, pojechała tam sama, bo w wieku 18 lat obiecała sobie, że kiedyś zobaczy Jezioro Bajkał, stepy i nauczy się śpiewu gardłowego. On, pisarz i podróżnik, zapragnął dowiedzieć się jak tam na wschodzie, rzeczy mają się naprawdę. Kilka lat później natknęli się na siebie na ulicach Warszawy. Okazało się, że ich osobne historie połączył Bair Rinczinow - mieszkający 6 tysięcy kilometrów stąd, buriacki szaman.

Maria Garus - solo podróżniczka przemierzająca świat na rowerze. Pierwsza Polka, która przejechała na rowerze Amerykę: z Alaski do Argentyny, trasą przez Góry Skaliste i Andy. Przejechany dystans: 24 000 km. Rekord wspinaczki górskiej na rowerze: 5124m. Czas przejazdu: 33 miesiące bez przerwy. Nauczyła się w trasie podróży języka angielskiego i hiszpańskiego (od podstaw). Wzięła udział w kilku wolontariatach: w szpitalu indiańskim i z żółwiami. Jej podróż zakończył wybuch pandemii i konfiskata roweru przez władze Argentyny oraz ewakuacja przez Ambasadę Polski w Buenos Aires. Strona: https://solowomancyclist.com/.

Rowerem przez Góry Skaliste i Andy. Czy można wyjechać solo na trzy lata kompletnie bez przygotowania i dlaczego warto? Czy kojoty lubią namioty? Czemu nie polecam rozbijać się w strefie polowań? Ile metrów w dół może spaść rower podczas robienia selfi? Jak złamać bagażnik w kratce ściekowej? Jak wylądować przed sądem indiańskim, a potem w areszcie domowym na pustyni?

Piotr Maciejuk - artysta rękodzielnik, designer, twórca pojedynczych użytkowych form www.maciejowe.pl. Miłośnik Syberii, żywiołów tam panujących, oceanu przestrzeni i serca Ziemi-Bajkału. W wielu samotnych podróżach m.in. przepłynął lokalnym transportem ok.3000 km Leną, 1500 km Jenisejem, konno wzdłuż jeziora Chubsuguł, odwiedził Tuwę, Chakasję, południowy Ural, kilkakrotnie Bajkał. Dwa lata temu w połowie lutego zasmakował syberyjskiej zimy na Półwyspie Jamał poznając przy okazji kulturę Nieńców.

Tajemne rejony syberyjskiej północy. Opowieść o codzienności na kole podbiegunowym Półwyspu Jamał, zimie dyktującej tam warunki i szczególnym plemieniu Nieńców, które ten dyktat przekuło na szczęśliwą dla siebie monetę. Nieńcy to najbardziej liczne plemię północnej Syberii, do chwili obecnej trudniące się przede wszystkim hodowlą największych stad reniferów na świecie. W większości swej populacji nadal prowadzące koczowniczy tryb życia. 

Katarzyna Nizinkiewicz - fotografka, pisarka, autorka tekstów do magazynów "Góry" i "Kontynenty". Laureatka Progu 2020 - Nagrody Specjalnej „Kontynentów" przyznanej za, jak głosi werdykt, "nieśpieszne podążanie za pięknem i za nadanie sensu wędrowaniu pojmowanemu jako sztuka nieosiągania celu". Co roku kilka miesięcy spędza na chodzeniu - często samotnie - z plecakiem po górach. Autorka bloga Kocham Góry http://blog.kwark.pl/. Z wykształcenia fizyk. Współwłaścicielka outdoorowej firmy Kwark.

Dzikość - Pireneje zimą. Ta historia zaczęła się 11 lat temu. Z przyjacielem, Jose Antonio zaczęliśmy wędrować zimą po Pirenejach. Nikt tego wtedy nie robił, byliśmy sami. W ciągu kolejnych siedmiu lat przeszliśmy całe wysokie Pireneje. W rakietach, z rakami i czekanami. Z namiotem, lub bez namiotu i wtedy czasem sypialiśmy pod gołym niebem. W sumie spędziliśmy tak ponad pół roku. Dziesiątki wysokich przełęczy, złamana noga, zszyta bez znieczulenia warga, tygodnie zagrożenia lawinowego, mrozy. Kilka odwrotów. Część naszych przeżyć opisałam w książkach: "Wędrówki Pirenejskie" i "Dzikość".

Piotr Maszkowski - historyk, dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika "Odkrywca". Całe zawodowe życie związany z szeroko pojętą tematyką poszukiwań skarbów i tajemnic historii. Autor kilkuset artykułów, reportaży i wywiadów. Współpracownik kanału History, współprowadzący program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy". Patryk Muntowski - archeolog, specjalizuje się w archeologii architektury oraz archeologii średniowiecza i okresu nowożytnego. Właściciel firmy AES Pracownia badań archeologicznych zajmującej się wykonywaniem profesjonalnych badań oraz dokumentacji archeologicznej i inwentaryzacji architektonicznej historycznych budowli. Anna Brzezińska - fotografka, projektantka makiet architektonicznych i akcesoriów na sprzęt eksploracyjny. Poszukiwaczka z wieloletnim doświadczeniem. Brała udział między innymi w badaniach archeologicznych w Gdańsku, na Polu Bitwy pod Waterloo, poszukiwaniach śladów kultury celtyckiej w Polsce, wraku ze złotem u wybrzeży Walii i śladów templariuszy w Ziemi Świętej. Igor Murawski - organizator i koordynator ekspedycji. Badacz historii, dziennikarz, tłumacz, przewodnik. Pasjonat eksploracji od końca lat 70. Od 2013 r. współtworzył i był redaktorem naczelnym magazynu "Poszukiwacze".

Uczestnik wielu badań archeologicznych i projektów eksploracyjnych. Badał tropy kultury celtyckiej w Polsce. Organizator wielu projektów, w tym poszukiwań miejsca największej bitwy stoczonej na terenie Wysp Brytyjskich czy zaginionego skarbu templariuszy i relikwii krzyżowców. Z zamiłowania przewodnik turystyczny po Bliskim Wschodzie i Flandrii.

Tropem skarbu konkwistadorów. Pierwsza polska wyprawa na Karaiby w poszukiwaniu skarbów odbyła się w listopadzie 2019 r. Wśród uczestników byli doświadczeni żeglarze, płetwonurkowie, archeolog i dziennikarze/historycy, którzy starali się rozwikłać tajemnicę zatopionych hiszpańskich galeonów z XVI w. i ukrytego na Dominice skarbu. Ekipie udało się odnaleźć ślad po nieznanych wcześniej wrakach. Wytypowano również teren, gdzie najprawdopodobniej znajduje się tajemnicza jaskinia, w której tubylcy mieli ukryć potężny ładunek azteckiego i hiszpańskiego złota, srebra oraz pereł. Strona: https://poszukiwacze.org/wyspa-skarbow-w-poszukiwaniu-zlota-konkwistadorow/.

Łukasz Kocewiak - podróżnik i himalaista. Autor książki "Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika". Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz. Od dziesięciu lat prowadzi z pasją popularnego bloga podróżniczego Kartka z Podróży. Od wielu lat wspina się w Tatrach oraz w górach wysokich na całym świecie. Zrealizował między innymi takie projekty jak: wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi; 16.ooo km pociągiem przez Azję; wyprawa na Pik Lenina, Denali, Matterhorn, Aconcaguę, Noszak, Manaslu. Na cztery ostatnie wszedł samodzielnie w ramach projektu "8 Solo". Strony: www.kartkazpodrozy.pl, www.aconcagua.kocewiak.eu.

Górska ścieżka rozwoju - Manaslu solo. Czy możliwe jest wejście "solo" w gąszczu agencji? Skąd bierze się magnetyzm ośmiu tysięcy? Gdzie leży granica pomiędzy pasją do gór, a obsesją zaliczania coraz to nowych szczytów? Odpowiedzi na te pytania dostarczy Łukasz Kocewiak, który wszedł solo na Manaslu (8156m). Opowie także o przedsięwzięciu "8 solo", czyli o ciekawej ścieżce rozwoju zamiłowania do gór.

Alicja Stolarczyk - podróżniczka i blogerka od lat nieuleczalnie zakochana w Sardynii, autorka przewodników i tekstów o wyspie. W eksploracji ukochanej wyspy często towarzyszy jej mąż Krzysztof, ekspert od sardyńskiego windsurfingu. Prowadzą razem kanał YouTube Alicja na Sardynii. Strony: http://wakacje-sardynia.blogspot.com/, https://alicjanasardynii.pl/pl/n/list.

Sardynia - kontynent w miniaturze. Podróżuję na Sardynię od 10 lat i końca nie widać. Nie widać, ponieważ ta wyspa to "worek skarbów". Skondensowane na niewielkiej powierzchni bogactwo przyrodnicze, mieszanka kulturowa, intrygujące przesłania sprzed tysięcy lat zaklęte w tajemniczych budowlach. Wyprawa na Sardynię to podróż przez pół świata, można zajrzeć tam nawet do mitycznej Atlantydy. Zabiorę Was w kilka nieznanych zwykłemu turyście miejsc, opowiem o zagadkach, nad którymi łamią sobie głowy historycy, a kochają je ezoterycy, przedstawię kilka moich najpiękniejszych sardyńskich przygód. Ostrzegam - wysłuchanie tych opowieści grozi zmianą najbliższych wyjazdowych planów.

Elżbieta Dziuk-Renik - od 1977 r. regularnie odwiedzała Azję od Afganistanu po Indonezję. Wielokrotnie wędrowała po Himalajach indyjskich i nepalskich, trzykrotnie zimowała w Himalajach Ladaku. W trakcie swych podróży po Azji realizowała liczne projekty fotograficzne. Brała między innymi udział w badaniach poświęconych sztukom performatywnym i widowiskom rytualnym Indii, a także tradycjom tybetańskiego kręgu kulturowego. Współautorka książki "Kultura na wygnaniu. Instytucje kultury tybetańskiej na emigracji w Indiach". Strona FB.

Krzysztof Renik - antroplog kultury, dziennikarz i publicysta. Od 1975 r. regularnie odwiedza Azję - od Afganistanu po Indonezję, ze szczególnym uwzględnieniem Indii. Prowadził badania nad sztukami performatywnymi południowych Indii, oraz nad tradycjami widowiskowymi ludów himalajskich ze szczególnym uwzględnieniem Ladaku. Efektem tych badań są książki "Kathakali - sztuka indyjskiego teatru" i "Śladem Bharaty". Jest autorem kilkuset reportaży i artykułów poświęconych kulturze, obyczajowości oraz cywilizacji krajów azjatyckich. W latach 1992-2019 był dziennikarzem Polskiego Radia; w roku 2004 pełnił obowiązki korespondenta wojennego w Iraku, a w latach 2007-2011 był pierwszym i jedynym korespondentem RP w Azji Południowej.

W Himalajach na lodowym szlaku - to opowieść o zimowych Himalajach Ladaku. O Lodowej Drodze, która wiedzie zamarźniętą rzeką Zanskar i łączy ze sobą właściwy Ladak z doliną Zanskaru. Lodowa Droga jest starym szlakiem handlowym używanym jedynie zimą, gdy pięciotysięczne przełęcze oddzielające Dolinę Indusu od Doliny Zanskaru zasypane są śniegiem. To opowieść o stu dwudziesto kilometrowej wędrówce wiodącej do Zanskaru i równie długim powrocie. Także opowieść o tym, jak zimą wygląda codzienne życie w himalajskich wioskach. Czym w zimowy czas zajmują się mieszkańcy wysokogórskich osad; jak mieszkają i w co się ubierają? co jedzą, co to jest tukpa i jak przyrządza się ćang?. Jak w zimowy czas tworzą wspólnotę w odciętych od zewnętrznego świata osadach?

Maciej Okraszewski - dziennikarz prowadzący podcast „Dział Zagraniczny" www.dzialzagraniczny.pl poświęcony wydarzeniom na świecie, o których w polskich mediach słychać niewiele, albo wcale. Wcześniej przez wiele lat pisywał relacje z Hiszpanii oraz Ameryki Łacińskiej między innymi dla tygodnika "Polityka", czy "Gazety Wyborczej", w 2017 r. był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne.

Mapucze - Ludzie Ziemi. Mapucze to jeden z niewielu ludów rdzennych Ameryk, które skutecznie obroniły się przed inwazją konkwistadorów. W XIX wieku zostali jednak spacyfikowani przez niepodległe już Chile, a jako karę za opór odebrano im ziemie, które uważają za święte i stanowiące o ich tożsamości. Dziś walczą o ich odzyskanie, a kraj po raz pierwszy traktuje ich jako partnerów do rozmów.

Agata Kasprolewicz - dziennikarka i reporterka. Przez wiele lat związana z Redakcją Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia. Dziś autorka podcastu Radio Antropocenu, a także wydawca i autorka materiałów dla kultowego podcastu Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka: https://raportostanieswiata.pl/. Laureatka nagrody Grand Press za reportaż "Kenia. Wojna o trawę", finalistka nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego "Szwecja - imigranci, kawa, kryminały". Publikowała teksty m.in. w "Tygodniku Powszechnym" i "Przekroju".

Ogiekowie, strażnicy lasu. Ogiekowie to lud zbieracko-łowiecki zamieszkujący od niepamiętnych czasów las Mau położony na stromych zboczach centralnej Kenii. Mau to największy las we Wschodniej Afryce, a także najważniejszy, jest bowiem źródłem siedmiu rzek, które zasilają m.in. Jezioro Wiktorii, dając wodę milionom ludzi. Ogieków żyje około 50 tysięcy. I prawie nikt o nich nie słyszał.  Ogiek znaczy „opiekun wszystkich roślin i dzikich zwierząt": https://radio antropocenu.simplecast.com/episodes/ogiekowie-stranicy-lasu-radio-antropocenu-10.

Bartosz Stróżyński - fotograf podwodny, podwodny operator filmowy, kompozytor, autor tekstów i producent projektów multimedialnych. Autor książki fotograficznej i podróżniczej pt. "AntArktyka. Podwodne zauroczenie" oraz książki pt. "Trzy Sztuki w Antarktyce". Pomysłodawca i producent przedsięwzięcia Trzy Sztuki w Antarktyce. Producent i reżyser filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem. Zafascynowany Arktyką i Antarktyką. Specjalizuje się w zimowych produkcjach filmowych i fotograficznych, filmowaniu i fotografowaniu ssaków wodnych, krokodyli oraz świata podwodnego rzek. Strony: https://fimufo.com/, https://3sztuki.pl/.

Opowieść filmowa - Trzy Sztuki w Antarktyce. Bezprecedensowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów. Pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki. W lutym 2017 r. zespół, w skład którego wchodzili przedstawiciele trzech dziedzin polskiej kultury i sztuki (filmu, muzyki i fotografii), popłynął jachtem żaglowym Selma Expeditions www.selmaexpeditions.com do Antarktyki. Miejsca, które za kilka lat może stać się centrum wydarzeń o znaczeniu globalnym, a jego kondycja ma istotne znaczenie dla przyszłości całego świata. Uczestnicy rejsu, inspirowani podróżą, dziką naturą i ekstremalnymi warunkami panującymi na krańcach świata, zmierzyli się z wyjątkowymi wyzwaniami artystycznymi w obszarach filmu, muzyki i fotografii.

Zespół Trzech Sztuk tworzyli: Adam Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy, Bartosz Stróżyński, Rafał Kolikow, Artur Homan, Ksawery Zylber, Jacek Hawrylczak i Paweł Drozd. Artyści postawili przed sobą kilka bardzo ambitnych celów. Adam Nowak napisał podczas rejsu nowy utwór słowno-muzyczny inspirowany wyprawą i wykonał go podczas wyjątkowego antarktycznego koncertu na końcu świata. Bartosz Stróżyński zrealizował pierwszą w historii sesję fotografii kolodionowej w Antarktyce. Podczas rejsu zrealizowane zostały również zdjęcia do filmu dokumentalnego pt. "Trzy Sztuki w Antarktyce" ukazującego artystyczne losy uczestników wyprawy w otoczeniu unikalnych, podwodnych i powierzchniowych krajobrazów Antarktyki. Film w ubiegłym roku zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych, podróżniczych czy górskich i wciąż je zdobywa i jest entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność.

Zwiastun filmu:

Google NewsSubskrybuj Rybnicki.com z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również