Posiadanie strony internetowej czy firmowego Facebooka to współcześnie niezbędnik każdego przedsiębiorcy – częściej można spotkać firmy bez stałej siedziby, niż choćby najprostszej wizytówki w sieci. Czasem jednak zależy nam na tym, by strona oferowała klientom dodatkowe możliwości – wtedy przydatne mogą się okazać aplikacje webowe, działające w przeglądarce.
Czym jest aplikacja webowa?
Statyczne strony WWW są przydatne, ale czasami konieczne okazuje się skorzystanie z zewnętrznych usług – takich jak możliwość rejestracji, kalendarz czy indywidualny profil klienta. W momencie, gdy klient uzyskuje możliwość wprowadzania i edycji jakichś danych, mówimy o aplikacji webowej, czyli działającej w przeglądarce internetowej. Zastosowanie takich aplikacji jest bardzo szerokie – nawet w niewielkiej firmie ułatwiają wzmacnianie więzi z klientami, na przykład poprzez stworzenie konta w sklepie internetowym i zarządzanie indywidualnie dopasowaną ofertą. Dla sprzedawcy mają też ogromną wartość, ponieważ mogą dostarczać cennych informacji o tym, jakie produkty czy usługi są najchętniej wybierane, a także co – zdaniem klientów – jest ich dobrym uzupełnieniem.
Aplikacja webowa – czym różni się od innych aplikacji?
Aplikacje webowe często są zaprojektowane w podobny sposób, co mobilne. W pewnej mierze wynika to z tego, że często używamy ich na smartfonach czy tabletach. Oprócz tego znajomy interfejs i czytelna nawigacja ułatwiają klientom poruszanie się po menu, a co za tym idzie – zachęcają ich do podjęcia konkretnych działań. Przykłady takich aplikacji to popularne serwisy streamingowe, ale także sklepy internetowe czy systemy rezerwacji. Wiele firm decyduje się więc na wykorzystanie aplikacji webowych w kontakcie z klientami. Można zlecić ich wykonanie firmom takim, jak https://ultrano.pl/, albo skorzystać z gotowych, z możliwością dostosowania do swojej strony. Które rozwiązanie jest lepsze?
Więcej swobody daje zlecenie wykonania aplikacji dedykowanej własnej firmie. Mamy wtedy prawo modyfikować ją w miarę potrzeb, poza tym nie grozi nam zmiana wyglądu czy sposobu działania aplikacji wynikająca z niezależnej od nas aktualizacji. Jest to wprawdzie rozwiązanie, za które trzeba sporo zapłacić, ale za to później nie ponosimy opłaty abonamentowej. Na dłuższą metę zlecenie wykonania aplikacji webowej może się opłacić.