Wiadomości z Rybnika

V Targi Edukacyjne ACI

  • Dodano: 2010-09-20 15:30

21 września br. na witrynie www.edutargi.pl zaczną się V Targi Edukacyjne organizowane przez Akademickie Centrum Informacyjne z Poznania.

Aby ułatwić internatom poruszanie się po stronie i sprawne wyszukiwanie informacji, uczelnie przyporządkowane zostały do 3 hal:

  • studia licencjackie i magisterskie
  • studia podyplomowe, doktoranckie, MBA
  • szkoły policealne, językowe, szkolenia


Nowością tej edycji jest zakładka, która prezentuje nowe propozycje w ofertach kształcenia szkół. Każda uczelnia, która w przeciągu ostatniego roku rozszerzyła swoją ofertę o nowe kierunki bądź specjalności, może się dodatkowo zaprezentować na tej właśnie podstronie.

 

- Wśród propozycji wprowadzanych przez uczelnie są zarówno kierunki o swojsko brzmiących nazwach, jak i zaskakujące nowości, typu: terapia manualna tkanek miękkich, towaroznawcza ocena żywności, oceanografia, ceramika, design wnętrz, sterowanie układów mechatronicznych, inżynieria bezpieczeństwa i wiele innych. Przedstawiciele szkół przekonują, że istnieje na rynku zapotrzebowanie na specjalistów właśnie tych dziedzin – mówi Agnieszka Szczepanek-Moskal, koordynator Edutargów.pl

Wyszukiwanie informacji na witrynie może odbywać się na trzech poziomach: poprzez animowany top z motywem drogowskazów, przez standardowy Pasek Menu oraz przy użyciu Wyszukiwarki. Ta ostatnia jest mocno zaawansowana. Przyjmuje ona nazwy uczelni, kierunki, specjalności, miejscowości.

Wśród Wystawców są: uniwersytety, uczelnie techniczne, ekonomiczne, medyczne, rolnicze, pedagogiczne, zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne. Również osoby zainteresowane studiami podyplomowymi, ofertami szkół językowych czy firm szkoleniowych, znajdą coś dla siebie.

Tradycyjnie już Targom towarzyszą konkursy z atrakcyjnymi nagrodami (bony na zakupy w centrach handlowych, zestawy kosmetyków, zaproszenia multipleksów, teatru, parków rozrywki, wydawnictwa albumowe, kursy językowe, vouchery na kursy internetowe i inne). Lista zwycięzców publikowana będzie na bieżąco po każdej zrealizowanej edycji konkursowej.
 

Targi Edukacyjne ACI odbywają się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Targi Edukacyjne to świetne miejsce spotkań maturzystów ze szkołami wyższymi - rozmowa z Agnieszką Szczepanek-Moskal, koordynatorem witryny Edutargi.pl


Witryna Edutargi.pl obchodzi we wrześniu mały jubileusz, po raz piąty internauci spotkają się z uczelniami. Czy zamierzacie Państwo jakoś to uczcić, wprowadzając np. niespodzianki na stronie?
Pewnie wypijemy szampana za pomyślność serwisu z okazji tej piątej edycji. A tak na poważnie … rzeczywiście nastąpią pewne modyfikacje. Pojawi się dodatkowa zakładka „nowości edukacyjne”. Znajdą się w niej te placówki, które w przeciągu ostatniego roku, czyli od października 2009 wprowadziły do swej oferty kształcenia nowe kierunki bądź specjalności. Dzięki tej  podstronie łatwo podejrzymy, co ciekawego zaproponowały studentom uczelnie i na ile są to propozycje odpowiadające zapotrzebowaniu na rynku pracy. Kolejną nowością jest spięcie witryny edutargowej z kontem Faceboowym. Wykorzystamy je do zamieszczania newsów edukacyjnych, przeprowadzania konkursów, sondaży, rozdawania nagród od Sponsorów.

Czego najczęściej szukają internauci na stronie edutargi.pl?
Największą grupę odwiedzających witrynę stanowią maturzyści, blisko 75% użytkowników. Oni mają przed sobą jeden cel – wybór uczelni, w której będą kontynuować dalsze kształcenie. I tutaj mają doskonałą okazję do rozeznania się w temacie, jako że szkoły prezentują szczegółową ofertę kształcenia, pokazują się poprzez filmy, galerie zdjęć, zamieszczają ulotki i foldery w wersji do ściągnięcia na dysk lub do wydruku. Istnieje też możliwość zadawania pytań przedstawicielom uczelni, czy zapoznania się z opiniami i komentarzami innych internatów.
Osobna grupę stanowią studenci, absolwenci oraz osoby już pracujące. Oni najczęściej poszukują ofert studiów podyplomowych, MBA czy szkoleń językowych.

Czy Internet to dobra przestrzeń dla szkół? Kiedyś szło się na Targi stacjonarne, żeby zebrać foldery, porozmawiać z ludźmi, wrócić do domu z reklamówką wyładowana gadżetami i upominkami od wystawców.
Ja też to pamiętam. Wszak ACI organizowało Targi w takiej formule kilkanaście lat. Ale czasy się zmieniają, internet stał się wszechobecny i daje zdecydowanie dużo większe możliwości niż event stacjonarny. Pomijam kwestie kosztów związanych z zabudową stoisk, wydrukiem materiałów reklamowych czy delegacjami pracowników. Internet nie ma żadnych ograniczeń. Wystarczy usiąść przed komputerem z dostępem do internetu, wstukać właściwy adres i chłonąć informacje. Dziś w sieci szukamy niemal wszystkiego, dlatego promocyjna nieobecność uczelni na tym polu byłaby dużym błędem. A dla placówek edukacyjnych witryna www.edutargi.pl jest świetną okazją do nowoczesnego i atrakcyjnego pokazania własnej oferty kształcenia.

No tak, ale nie każdy ma w domu komputer. Są więc również ograniczenia takiej formy prezentowania się.
Statystyki pokazują, że liczba komputerów w polskich gospodarstwach domowych nieustannie wzrasta. Również telefony komórkowe oferują dostęp do sieci. Jeśli nawet znajdą się młode osoby, które nie mają prywatnego dostępu do internetu, to będą mogły przecież skorzystać z komputerów szkolnych. Z myślą o wszystkich przyszłych maturzystach przygotowaliśmy ogólnopolski program informacyjny, którego celem jest realizacja zajęć z preorientacji zawodowej z wykorzystaniem, między innymi, witryny www.edutargi.pl
Mając poparcie MEN oraz MNiSW, poprosiliśmy dyrekcje szkół i pedagogów o udostępnienie pracowni komputerowych w celu umożliwienia młodzieży zalogowania się na stronie targowej, przejrzenia jej zawartości i ułatwienia dokonania wyboru uczelni.


Na EduTargach prezentuje się wiele podmiotów edukacyjnych: uczelnie publiczne, niepubliczne, szkoły policealne, językowe, studia podyplomowe czy MBA. Czy internauci się nie pogubią?
Witryna targowa jest bardzo przejrzyście zbudowana. Żaden z użytkowników nie powinien się czuć zagubiony. Dla porządku wszyscy Wystawcy zostali przydzieleni do określonych hal. Ten podział obrazowo przedstawia animowany trójdzielny drogowskaz na topie witryny, który odsyła zainteresowanych do odpowiedniego pawilonu wystawienniczego. Dla tradycjonalistów przewidzieliśmy popularny pasek Menu z zakładkami dla poszczególnych podstron. Dla najbardziej niecierpliwych internatów jest zaawansowana wyszukiwarka. Przyjmuje ona nazwy uczelni, skróty nazw, kierunki, specjalności, miejscowości. Z pewnością pozwoli zaoszczędzić czas, który można na przykład przeznaczyć na udział w konkursach.

Na jakie nagrody mogą liczyć w tym roku internauci?
Wśród nagród mamy: zestawy kosmetyków, zaproszenia do restauracji, parków rozrywki, wydawnictwa albumowe, kursy językowe, vouchery na kursy internetowe. Wystarczy tylko odpowiedzieć na bardzo proste pytanie, podać swój e-mail, a później zajrzeć na stronę targową i odszukać siebie wśród zwycięzców.
Przypomnijmy, kiedy odbywają się Targi Edukacyjne ACI? W terminie 21 – 23 września Targi mają charakter internetowych spotkań na żywo. Później jeszcze 6 miesięcy prezentacje wystawców pozostają aktywne na stronie www.edutargi.pl Sama witryna będzie przez nas na bieżąco aktualizowana, tak by maturzyści znajdowali zawsze świeże informacje.

Rozmawiała Katarzyna Sklepik, Polska Głos Wielkopolski, 15.09.2010 r.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.