Każdy wie jak wygląda świeca. Ale czy każdy zdaje sobie sprawę, z czego jest wykonana? Surowce do produkcji świec zmieniały się na przestrzeni lat. Warto przynajmniej po części poznać ich historię. W tym artykule przybliżymy genezę świec oraz wspomnimy o surowcach, z których powstają.
Surowce do produkcji świec – jak zmieniały się przez lata?
Na temat świec znaleziono wzmianki powstałe nawet pięć tysięcy lat temu. Niestety nie jest znane ich pochodzenie czy twórca, ponieważ dostępnych informacji jest niewiele. Wiemy za to, że starożytni Egipcjanie używali patyków zanurzanych w tłuszczu zwierzęcym. Jednak za pierwowzór współczesnej świecy można uznać raczej wynalazek Rzymian. Zanurzali oni zrolowany papirus w rozpuszczonym łoju i wosku pszczelim. Powstałe świece posiadały knot, dlatego bliżej im do tych wywarzanych obecnie. Do oświetlania służył Rzymianom jeszcze len oblany woskiem i słomą. Z kolei w Polsce wyższe klasy korzystały ze świec z wosku pszczelego, zaś biedniejsze używały świec łojowych z knotem z liścia firletki. Kolejną rewolucją w zakresie surowców do produkcji świec było wynalezieniem spermacetu, czyli oleju z głowy kaszalota. To nie pierwszy raz, kiedy do produkcji świec wykorzystano tłuszcz zwierzęcy.
Surowce do produkcji świec wykorzystywane najczęściej
Obecnie wśród surowców do produkcji świec prym wiodą stearyna i parafina. Stearyna to mieszanina kwasu stearynowego i palmitynowego. Obydwie substancje pozyskuje się z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, ale można też z oleju palmowego. Co ciekawe, stearynę wykorzystuje się nie tylko do produkcji świec. Ma ona zastosowanie również w branży kosmetycznej i spożywczej. Z kolei parafinę uzyskuje się z ropy naftowej, a także frakcji smół wytlewnych z węgla brunatnego. W przemyśle korzysta się z trzech postaci parafiny: ciekłej, miękkiej i twardej. Ciekłą wykorzystuje się do produkcji leków i kosmetyków, zaś miękka i twarda służą między innymi do konserwacji serów oraz izolacji. To tylko niektóre z zastosowań surowców do produkcji świec, o których warto wiedzieć. Skąd producenci je pozyskują?
Surowce do produkcji świec – gdzie kupują je producenci?
Dawniej wykorzystywano świece do oświetlania wnętrz. Teraz służą jako element dekoracyjny. Zdobią restauracje, kawiarnie i bary. Sięgamy po nie zawsze wtedy, gdy chcemy zbudować romantyczny nastrój. Świece odgrywają też dużą rolę w obrzędach religijnych. Można powiedzieć, że spotykamy je na każdym kroku. Popyt na świeczki nie spada, a wręcz rośnie. Na rynku znajdziemy mnóstwo ciekawych kształtów, zapachów i kolorów. Z czego korzystają producenci, by móc wytworzyć tego typu artykuły? Najczęściej kupują surowce do produkcji świec u dystrybutorów takich jak https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Czerpiąc surowce od najlepszych dystrybutorów zyskują pewność, że świece spełnią oczekiwania konsumentów. Warto, by producenci świec korzystali z usług firm posiadających europejskie certyfikaty. Mogą to łatwo sprawdzić, wchodząc na ich strony internetowe.