Wiadomości z Rybnika

Przelew z Wielkiej Brytani do Polski - tradycyjnie czy nowocześnie?

  • Dodano: 2018-12-28 11:30, aktualizacja: 2019-01-03 13:48

Wielka Brytania to jedno z najpopularniejszych miejsc, do których Polacy decydują się wyjechać za przysłowiowym chlebem. Otwarty rynek i możliwość otrzymania dobrze płatnej pracy zachęca do wyjazdu zarobkowego na wyspy. Nieodłączną częścią takiego zatrudnienia jest przesyłanie gotówki do rodziny znajdującej się w Polsce. W jaki sposób tego dokonać? Czy warto postawić na tradycyjne rozwiązanie, a może oferta bardziej nowoczesnego okaże się dla nas atrakcyjniejsza?

Tradycyjne banki - popularne, ale nie najtańsze

Pierwszym i zdecydowanie najpopularniejszym, ale nie najbardziej oczywistym, sposobem jest przelew tradycyjny z placówki bankowej. Dlaczego nie jest on oczywisty? Decydując się na przelew UK do Polski, zupełnie nieopłacalne jest dla nas skorzystanie z najtańszej możliwości, jaką oferuje bank. Przelew typu SEPA obsługiwany jest tylko i wyłącznie w euro. W takim przypadku przewalutowanie interesującej nas kwoty gotowej do transferu do Polski będzie zupełnie nieopłacalne. Jesteśmy zmuszeni więc do skorzystania ze znacznie droższego przelewu SWIFT. Co więcej, w Wielkiej Brytanii nie dostaniemy możliwości otworzenia osobnego konta walutowego w złotówkach. Takiej oferty nie posiadają brytyjskie placówki, a jeśli ją mają, to jest ona płatna.

Oprócz wyżej wspomnianych wysokich kosztów za sam przelew typu SWIFT istnieje również możliwość, że zostaniemy dodatkowo obciążeni prowizją przez banki pośredniczące. Jest to zależne od waluty, regionu i czasu realizacji transferu. Łączna opłata za przetransferowanie gotówki do Polski tym sposobem może nas kosztować od 20 do nawet 200 zł, a jej czas realizacji wynosi 3 dni robocze. Termin ten możemy znacząco skrócić, jednak wiąże się to z kolejnymi dodatkowymi prowizjami. Na straty może nas narazić również przelicznik kursu walut - ten w banku nie jest zbytnio atrakcyjny.


Alternatywny sposób na wysłanie pieniędzy do Polski

Decydując się na przelanie gotówki z UK do Polski, nie jesteśmy przywiązani tylko do banku. Z pomocną dłonią przychodzi inny sposób na przekazanie pieniędzy. Rosnącą popularnością ostatnimi czasy cieszy się firma pośrednicząca w przelewach międzynarodowych. Zezwala ona na operację pomiędzy niemalże wszystkimi europejskimi państwami w wielu dostępnych walutach. To jednak nie wszystkie zalety tego pośrednika. Cechami charakterystycznymi dla takich firm są niskie opłaty i szybkość realizacji zamówionych zleceń. Dodatkowo posiadają atrakcyjniejszy dla klienta kurs walut. Połączenie wszystkich tych zalet sprawia, że firmy pośredniczące są mocną konkurencją dla banków.

Mówiąc o oszczędnościach płynących z korzystania z firm specjalizujących się w zagranicznych przelewach, trzeba wspomnieć o bardzo niskiej prowizji. Przeważnie pierwsza operacja jest zupełnie darmowa, a za kolejną (w przeliczeniu na polskie złotówki) trzeba zapłacić niespełna 5 zł. Nawet przelew bankowy typu SEPA, który uchodzi za jedno z najtańszych rozwiązań, swoją prowizję ustala na poziomie nieprzekraczającym 10 zł. Oprócz gotówki oszczędzamy również czas. Transfer pieniędzy w opcji standard zajmuje maksymalnie 24 godziny, a za dodatkową opłatą możemy przyśpieszyć czas realizacji zlecenia nawet do kilku minut. Również prowizja za taką czynność - w porównaniu do konkurencji - jest zdecydowanie niższa. Za usługę ekspresową zapłacimy maksymalnie 15 zł prowizji.

Zestawiając ze sobą tradycyjny sposób na przetransferowanie gotówki z Wielkiej Brytanii do Polski w postaci banku z nowoczesnością płynącą z firm specjalizujących się w międzynarodowych przelewach nie trudno dojść do wniosku, że korzystanie z przesyłki pieniędzy w bankowym trybie SWIFT na dłuższą metę nie jest opłacalne. Zarówno czas, jak i gotówkę możemy zaoszczędzić, korzystając z firm pośredniczących w operacjach zagranicznych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.