Wiadomości z Rybnika

Przegląd najpopularniejszych awarii układu hamulcowego

  • Dodano: 2019-03-08 07:00, aktualizacja: 2019-03-08 07:16

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów w każdym samochodzie. Składają się na niego wszystkie elementy, które odpowiadają za zatrzymanie pojazdu. Układ ten ma więc bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierującego i pasażerów, dlatego ważne jest, by w razie awarii - szybko ją zlokalizować i usunąć.

Co wpływa na sprawność układu hamulcowego?

To, co wpływa na dobrze działający układ hamulcowy, to przede wszystkim klocki oraz tarcze hamulcowe o grubości nie mniejszej niż połowa grubości nowego klocka. Kolejnym ważnym elementem układu hamulcowego jest płyn hamulcowy. Ponieważ znajdujący się w układzie hamulcowym płyn z czasem traci swoje właściwości, należy zatroszczyć się o jego regularną wymianę - przynajmniej raz na dwa lata i nie rzadziej niż co 60 tys. km.

Wymiana klocków hamulcowych

Jednym z najważniejszych elementów układu hamulcowego, który może być przyczyną jego awarii, są klocki hamulcowe. Odpowiadają one za prawidłowe zatrzymanie się pojazdu, a poziom ich zużycia wpływa na drogę hamowania. Główną przyczyną uszkodzenia klocków hamulcowych jest nierównomierne zużywanie się ich powierzchni ciernej oraz przegrzewanie się. Żywotność klocków uzależniona jest od jakości okładzin, sposobu jazdy kierowcy, masy pojazdu i mocy silnika. Przyjmuje się jednak, że wymiana kloców hamulcowych powinna nastąpić średnio po przejechaniu około 10 000-20 00 km w przypadku jazdy po mieście oraz 30 000-50 000 km, jeżeli poruszamy się głównie na długich trasach. Właściciel samochodu sam może sprawdzić grubość okładzin na klockach hamulcowych. Jak to zrobić? Każdy z nich ma specjalny rowek, którego zadaniem jest wskazywanie stopnia starcia okładzin. Kiedy jest on niewidoczny, to znak, że materiał jest już mocno zużyty i należy go wymienić. Ważne jest, aby zawsze wybierać klocki hamulcowe pochodzące od sprawdzonych producentów, bo te kiepskiej jakości szybciej się zużywają.

Wymiana tarcz hamulcowych

Tarcze działają w ścisłej współpracy z klockami hamulcowymi. Jednym z najczęściej występujących uszkodzeń tarcz są rowki wzdłużne powstające na ich powierzchni. Tarcz nie trzeba jednak wymieniać tak często jak klocków. Przyjmuje się, że co dwie wymiany klocków wymieniamy również tarcze, ale już nigdy nie wymieniamy tarcz bez jednoczesnej wymiany klocków. Oczywiście zawsze wymieniamy obie tarcze z tej samej osi, nigdy pojedynczo. Każda wymiana klocków hamulcowych czy nawet zmiana koła jest dobrą okazją do tego, aby skontrolować również stan tarcz.

Wymiana płynu hamulcowego

Kolejnym niezbędnym elementem układu hamulcowego jest płyn hamulcowy. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie sił z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Ponadto powinien on zabezpieczyć cały układ przed korozją i posiadać właściwości smarujące. Płyny hamulcowe tworzone są na bazie glikolu, co powoduje, że są higroskopijne i wraz z upływem czasu wzrasta w nich zawartość wody. Wówczas przestają dobrze spełniać swoje funkcje. Przyjmuje się, że średni czas eksploatacji płynu hamulcowego wynosi 2 lata lub 60 000 km.

Niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o problemach z układem hamulcowym

Wymienia się kilka charakterystycznych symptomów, które mogą świadczyć o awarii układu hamulcowego. Najważniejsze z nich to:

 

  • wydłużenie drogi hamowania;

  • zapalenie kontrolki na desce rozdzielczej;

  • utrata przyczepności;

  • metaliczny, zgrzytający odgłos podczas hamowania;

  • brak oporu przy naciskaniu pedału hamulca;

  • konieczność uzupełniania częstych braków płynu hamulcowego;

  • “trzęsący” się pedał hamulca podczas hamowania;

  • drżenie, skakanie samochodu podczas hamowania.

 

Wszystkie wymienione wyżej symptomy stwarzają bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym, dlatego w przypadku zaobserwowania jakiegokolwiek z nich, należy niezwłocznie skonsultować się z mechanikiem samochodowym, który precyzyjnie określi przyczynę awarii.

 

Szukasz części do układu hamulcowego? Pełny asortyment wysokiej jakości części samochodowych znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym Motochemia.pl

Komentarze (1)    dodaj »

  • mareczek

    Utrzymanie w dobrym stanie układu hamowania to bardziej regularna eksploatacja, a można spokojnie ominąć większe awarie. Taki komplet klocków czy nawet z tarczami z delphi to groszowa sprawa jest, także każdy może sobie na nie pozwolić.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.