Wiadomości z Rybnika

Prowizje w kredytach gotówkowych

  • Dodano: 2018-01-26 15:30

Zaciągając kredyt gotówkowy zwracasz uwagę przede wszystkim na oprocentowanie? Czas zmienić swoje podejście do wyboru tego typu produktów bankowych. Jeżeli chcesz dotrzeć do kredytów oferowanych na atrakcyjnych warunkach finansowych, zwróć uwagę na prowizje. Niemal wszystkie banki pobierają tego typu opłaty. Ile wynoszą? Czy można ich uniknąć? Odpowiadamy?

Jak wynika z informacji zawartych w porównywarce kredytów gotówkowych finanse.rankomat.pl, maksymalne oprocentowanie tego rodzaju produktów kredytowych odpowiada dwukrotności stopy referencyjnej NBP (1,50%) powiększonej o 7 punktów procentowych. Dlatego obecnie nie może ono przekraczać 10 proc. w skali roku. To bardzo niskie wartości, więc banki – aby osiągnąć korzyści z udzielanych kredytów – pobierają dodatkowe opłaty (tzw. koszty pozaodsetkowe), wśród których znaczącą rolę odgrywa prowizja.

Prowizja w kredytach gotówkowych – ile wynosi?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wysokość prowizji w większości banków ustalana jest indywidualnie. Wiele zależy więc o wnioskowanej kwoty, okresu kredytowania czy nawet zdolności kredytowej.

Niektóre banki w ogóle nie podają – nawet orientacyjnej – informacji o wysokości prowizji. Część instytucji podaje jedynie maksymalne wartości, np. że koszty prowizji mogą wynieść do 20 proc. Tylko nieliczne banki publikują natomiast szczegółowe informacje o wysokości prowizji w zależności np. od kwoty zaciąganego kredytu.

Kredyt gotówkowy bez prowizji – gdzie go dostaniesz?

Pobieranie dodatkowych opłat to standardowa praktyka większości banków. Jednak jak pokazują zestawienia ofertowe, istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego bez prowizji w porównywarce Rankomat. Taka opcja dostępna jest m.in. w:

  • Getin Banku

  • Nest Banku

  • InBanku

  • ING Banku Śląskim

  • eurobanku.

Aby móc ubiegać się o tego typu wsparcie finansowe, kredytobiorca musi spełnić kilka istotnych warunków.

Przykład 1. Chcąc zaciągnąć kredyt bez prowizji w eurobanku („Pożyczka od ręki”), należy ubiegać się o kwotę nie większą niż 4000 zł. Maksymalny okres kredytowania wynosi 36 miesięcy. Do kosztów kredytu doliczane są jedynie odsetki.

Przykład 2. Darmowy kredyt w Getin Banku dostępny jest dla osób, które ubiegają się o maksymalnie 2000 zł z okresem spłaty do 12 miesięcy. Jedynym warunkiem jest brak aktywnego kredytu gotówkowego (na dzień składania wniosku) w Getin Banku.

Jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na atrakcyjnych warunkach, nie kieruj się wyłącznie oprocentowaniem. Zawsze sprawdzaj także dodatkowe koszty, np. wysokość prowizji. Dzięki temu dowiesz się, ile wyniesie całkowita suma zaciąganego zobowiązania bankowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.