Koszty życia i ilość zobowiązań, z którymi trzeba mierzyć się w dzisiejszym świecie, może przytłaczać. Nic więc dziwnego, że tak bardzo ceni się zatrudnienie, które zapewnia nie tylko godziwe zarobki, ale także daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Niestety sytuacja na rynku pracy nie zawsze temu sprzyja. Zapotrzebowanie na dane usługi nieustannie się zmienia, więc wiele osób jest zmuszonych się przebranżowić. By tego uniknąć, warto postawić na przyszłościową i pewną profesję, która da Ci możliwość rozwoju. Oto co warto wiedzieć o karierze technika chłodnictwa i klimatyzacji.
Zawód deficytowy
Chociaż jest to zawód, który może zapewnić atrakcyjne zarobki i stabilną pracę, wciąż jest deficytowy. Dlaczego? Profil technika chłodnictwa i klimatyzacji był niedostępny w polskich szkołach i powrócił po wieloletniej przerwie dopiero w 2014 roku. Od tego czasu nie udało się wykształcić liczby specjalistów, która odpowiedziałaby na rosnące potrzeby rynku. Dlatego konkurencja jest wciąż stosunkowo niewielka i fachowcy z tej branży mają ogromne szanse na znalezienie zatrudnienia. Niewielka ilość osób posiadających takie uprawnienia sprawia, że to pracodawcy muszą postarać się o to, by przyciągnąć do swojego przedsiębiorstwa wykwalifikowanego fachowca. By to zrobić, oferują atrakcyjne wynagrodzenie i komfortowe warunki pracy, dlatego technicy nie mogą narzekać na brak ciekawych ofert zatrudnienia.
Ciekawa kariera
Rozwój branży chłodniczej jest w ostatnim czasie niezwykle dynamiczny. To oznacza, że nieustannie powstają nowe miejsca pracy dla techników. Możesz pracować jako instalator klimatyzacji u klientów czy podjąć się pracy jako serwisant. Niektórzy fachowcy lepiej odnajdują się w przemyśle i obejmują stanowiska monterów w zakładach zajmujących się produkcją urządzeń chłodniczych. Specjaliści w tego zakresu są potrzebni także w branży spożywczej, chemicznej, farmaceutyczne czy transporcie przy obsłudze urządzeń regulujących temperaturę. Jako technik chłodnictwa możesz znaleźć pracę także w warsztacie samochodowym, przy zakładaniu klimatyzacji w autach osobowych czy dostawczych. Niezależnie od ścieżki kariery, jaką wybierzesz jako technik, będziesz w swojej pracy łączyć wiedzę techniczną z wykorzystaniem zdolności manualnych.
Kurs w 1,5 roku
Jeśli obawiasz się, że zmiana branży będzie wiązała się z licznymi wyrzeczeniami i kolejnymi latami żmudnej nauki, to w tym przypadku nie ma o tym mowy. Kurs na technika chłodnictwa i klimatyzacji możesz ukończyć w zaledwie 1,5 roku i do tego w trybie zaocznym. Szkoły Partnerskie Viessmann oferują szkolenie, w którym wszystkie zagadnienia teoretyczne są realizowane w przez internet. Dzięki temu konieczność odwiedzania oddziałów placówki osobiście zmniejsza się do niezbędnego minimum, czyli zajęć praktycznych. Oprócz tego plan kursu obejmuje także praktyki, dzięki czemu słuchacze nie tylko, otrzymują gruntowne przygotowanie do egzaminów państwowych, ale także wykonywania codziennych obowiązków w pracy. Sprawdź szczegóły na stronie https://zawodchlodnictwo.pl/technik-chlodnictwa-i-klimatyzacji/.