Wiadomości z Rybnika

Oświadczenie sprawcy kolizji

  • Dodano: 2017-10-19 15:45, aktualizacja: 2017-10-20 12:58

Według przepisów polskiego prawa kolizja jest zdarzeniem drogowym, w którym mają udział pojazdy, jednak nie dochodzi do uszkodzenia zdrowia jej uczestników.

Czyli mamy w takim przypadku do czynienia z uszkodzonymi samochodami, jednak nie ma ofiar bądź rannych. Kolizja więc powoduje jedynie szkody materialne. Warto pamiętać o tym i nie mylić pojęcia kolizji z pojęciem wypadku, co jednak wciąż jest bardzo popularnym błędem nawet wśród doświadczonych kierowców.

Kolizja - czy wzywać policję?

Obecność policji nie jest konieczna w przypadku kolizji, jednak istnieje pewna sytuacja, w której obecność funkcjonariuszy policji może być niezbędna.

W sytuacji, gdy bez najmniejszych problemów można określić, kto jest sprawcą zdarzenia, nie jest konieczne wzywanie policji. Sytuacja zmienia się, jeśli kierowcy mają problem z ustaleniem winowajcy. Wówczas obecność policji jest wręcz konieczna, by we właściwy sposób ocenić sytuację, a tym samym dać podstawy do kolejnych kroków postępowania w celu rozwiązania tej problemowej sytuacji, jaką jest kolizja.

Policję warto również wezwać wtedy, gdy mamy podejrzenie, że sprawca wydarzenia jest pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających lub mamy wątpliwości co do prawdziwości dokumentacji, którą się posługuje.

Postępowanie w przypadku kolizji

Choć takie doświadczenie jest na pewno niezwykle stresujące, warto zachować zimną krew, dodaje redaktor bloga odszkodowaniepowypadkowe.pl. Po pierwsze - włącz światła awaryjne i sprawdź, czy możesz bezpiecznie wysiąść z samochodu. Warto też, byś zapamiętał lub zapisał numery rejestracyjne, jak i markę drugiego pojazdu, który brał udział w zdarzeniu, w przypadku, kiedy sprawca postanowiłby uciec z miejsca kolizji. W ten sposób możesz się ustrzec przed problemami wynikającymi z kłopotami w ustaleniu sprawcy. Możesz również zrobić zdjęcia telefonem - to również dobry sposób na zabezpieczenie własnych interesów.

Kolejnym krokiem powinno być zabezpieczenie miejsca zdarzenia przy pomocy trójkątów ostrzegawczych, a następnie obejrzenie i ocenienie szkód, jakie pojawiły się na skutek kolizji. Po wykonaniu tych czynności należy usunąć pojazdy, które uczestniczyły w kolizji, z jezdni i postawić je w bezpiecznym miejscu, by nie stanowiły zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.


Dopiero wtedy wspólnie z innymi uczestnikami zdarzenia ustalamy jego przebieg, a następnie opisujemy go na oświadczeniu sprawcy kolizji. Warto, by każdy z kierowców posiadał tego typu dokument zawsze pod ręką. Bardzo ważne jest, by winowajca wypełniał własnoręcznie takie oświadczenie - dzięki temu nie będzie mógł się w późniejszym czasie wyprzeć winy. Tego typu oświadczenie jest podstawą do tego, by ubiegać się o ubezpieczenie z OC sprawcy kolizji. Nie oznacza to jednak, że jest to ostateczne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji - ubezpieczyciel może prosić uczestników zdarzenia o uzupełnienie informacji na jego temat, jeśli tylko pojawią się jakieś nieścisłości w opisie zdarzenia.

"
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.