Wiadomości z Rybnika

Najlepsze sposoby na naukę języków

  • Dodano: 2022-08-25 15:00

Wiele osób ma kłopot z opanowaniem języka obcego, ponieważ wybrało niewłaściwą metodę na naukę. Zapamiętywanie rzędu nowych słówek i rozwiązywanie setek zadań gramatycznych nie wystarczy. Nieciekawe, powtarzalne ćwiczenia potrafią spowolnić postępy, czy nawet całkowicie je zatrzymać. Jak więc najszybciej i najskuteczniej zdobyć tę nową umiejętność? Omawiamy najlepsze sposoby na naukę języków!

Najlepsze sposoby na naukę języków 

Można spierać się o to, jakie są najlepsze sposoby na naukę języków, ponieważ każdy ma swoje preferencje. Co do jednego naukowcy nie mają jednak żadnych wątpliwości – warto wiedzieć, jak mózg reaguje na takie wyzwanie, by móc optymalnie wykorzystać jego możliwości.  

Co ciekawe, podczas nauki warto zsynchronizować dwie półkule mózgu. Głównie aktywna jest lewa, odpowiedzialna za rozumienie i posługiwanie się mową. Dobrze jest dodatkowo pobudzić prawą półkulę, by zwiększyć koncentrację oraz kreatywność (przydatną np. przy konstruowaniu wypowiedzi ustnych czy pisemnych). Aby to zrobić, warto w przerwach od nauki zrobić proste ćwiczenia synchronizacyjne, takie jak np. wykonywanie naprzemiennych ruchów ramionami czy pisanie obiema rękami naraz. 

Skuteczne metody na naukę języka obcego 

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie nastawienie (świetnie działa silna motywacja, np. wyjazd czy zmiana pracy) oraz właściwe przygotowanie. Niezbędne są wartościowe materiały edukacyjne, najlepiej w różnej formie – podręczników papierowych i multimedialnych. Warto też zajrzeć do Internetu, ponieważ można w nim znaleźć fora, grupy dyskusyjne, podcasty, filmy na YouTube, blogi itp.  

Co jednak warto robić, by opanować nowe słówka, struktury gramatyczne, zwroty itp.? Poligloci często przyznają, że najbardziej skuteczne metody na naukę języka obcego to: 

  • kontakt z językiem – oglądanie filmów/seriali, słuchanie audycji/podcastów, czytanie książek/artykułów w danym języku; 
  • konwersacje z native speakerami – poznawanie nowych znajomych, dołączenie do specjalnej grupy dyskusyjnej itp.; 
  • aplikacje na smartfona – używanie multimedialnych narzędzi, które wykorzystują elementy grywalizacji i skutecznie zachęcają do nauki; 
  • korzystanie z języka w praktyce – tworzenie krótkich wypowiedzi ustnych i pisemnych w codziennych sytuacjach, w ramach treningu. 

Jak najszybciej nauczyć się języka? 

Wiele osób zastanawia się, jak najszybciej nauczyć się języka. W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd za granicę – w tej sytuacji ma się nieustanny kontakt z językiem w różnej formie, a także jest się niejako zmuszonym do jego używania. Nie każdy może jednak sobie na to pozwolić. Wtedy najrozsądniej jest po prostu zapisać się na kurs. Nauka w grupie, pod okiem doświadczonego lektora, zawsze daje dobre rezultaty.  

Omówione przez nas najlepsze sposoby na naukę języków są niezwykle skuteczne, ale czasem potrzebne może być dodatkowe wsparcie. Zapisz się na zajęcia – szkoła językowa Lincoln pomoże Ci błyskawicznie opanować angielski, niemiecki, francuski czy inny wybrany język! 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.