Na 58 rybnickich przystankach komunikacji miejskiej montowane są nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej w technologii e-papieru, które będą prezentowały najbliższe godziny odjazdów autobusów.
E-papier – innowacyjna technologia na przystankach
W porównaniu do starych tablic te będą przystosowane dla osób słabo i niedowidzących, dzięki komunikatom głosowym, emitowanym po naciśnięciu przycisku opisanego alfabetem Braille’a. Tak jak niedawno zdemontowane dotychczasowe tablice z wyświetlaczami, te nowe będą prezentowały 4 najbliższe odjazdy, (w przypadku dwóch tablic będzie to 9 odjazdów, ponieważ poprzedni sposób prezentacji mniejszej liczby był niewystarczający.)
- Technologia e-papieru cechuje się bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej - brak podłączenia do sieci energetycznej - oraz przede wszystkim dobrą widocznością niezależnie od promieni słonecznych – wyjaśnia Łukasz Kosobucki, Prezes Zarządu Komunikacja Miejska Rybnik Sp. z o.o.
- Tablice zostały wyposażone również w głośniki emitujące zapowiedzi autobusów po naciśnięciu przycisku zamontowanego na słupku. W nocy tablice będą podświetlane. Gdy nie będzie odjazdów przez najbliższe 4 godziny, tablica wygaśnie pozostawiając tylko grafikę – dodaje prezes.
Tablice, które zastępują stare wyświetlacze
Nowe tablice zastąpią dotychczasowe wyświetlacze, które od kilku już lat działały niepoprawnie, a ich serwisowanie i dostęp do części były nieopłacalne. Nowe tablice zamontowane będą na istniejących słupach, które zostały pomalowane na czarno i tak jak większość poprzednich tablic będą prezentowały jednostronnie 4 najbliższe odjazdy.
- Tablice w technologii e-papieru można już spotkać m.in. w Grodzisku Mazowieckim. Ich producentem jest szwedzka firma Axentia, która wyprodukowała już ponad 25 tys. tablic niskoenergetycznych, tym aż 8 tys. w technologii e-papieru, a dostawcą jest firma Operibus, która dostarcza Rybnikowi usługę kiedyprzyjedzie.pl - to właśnie już istniejące rozwiązanie lokalizacji pojazdów będzie źródłem danych na tablicach. Koszt zakupu takich tablic to nawet 1/3 ceny tablicy opartej o technologię diodową. Akumulatory w tych tablicach maja 3-letnią gwarancję , a po 3 latach ich wymiana to koszt. ok. 1,5 tys. zł. - mówi Łukasz Kosobucki.
Jak działa e-papier?
W wyświetlaczu znajduje się specjalny płyn, w którym umieszczone są naelektryzowane mikroskopijne kapsułki: dodatnio i ujemnie - w zależności od koloru pigmentu. Dodatnio naelektryzowane cząstki odpowiadają za kolor biały, a ujemnie za kolor czarny. Manipulowanie ruchem cząsteczek możliwe jest poprzez przyłożenie odpowiedniego ładunku w obszarze wyświetlacza w dowolnym jego miejscu, który przyciągnie odpowiedni rodzaj ładunku. Pozwala to wyświetlić nie tylko tekst, ale dowolną grafikę ułożona właśnie z tych cząsteczek.