Wiadomości z Rybnika

​​​​​​​Na co zwrócić uwagę kupując kołdrę antyalergiczną?​​​​​​​

  • Dodano: 2019-08-07 11:15

Różnego rodzaju alergie to bez wątpienia jeden z najbardziej powszechnych a zarazem najpoważniejszych problemów dzisiejszych czasów. W przypadku, gdy mamy do czynienia z alergią na roztocza(zdarza się ona niezwykle często, występując również łącznie z innymi alergiami), niezwykle istotne znaczenie ma zapewnienie alergikowi odpowiednich warunków. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do pościeli.

Dlaczego tak się dzieje? Czy tego chcemy, czy nie, w łóżku(a więc również w pościeli), spędzamy średnio 8 godzin w przeciągu każdej doby. Fakt to pociąga za sobą liczne, niezwykle ważne z perspektywy zdrowia osoby z alergią konsekwencje. Przede wszystkim, ze względu na codzienny oraz wielogodzinny kontakt z naszym ciałem, pościel stanowi środowisko "wysokiego ryzyka" jeśli chodzi o powstawanie oraz namnażanie się roztoczy. To jednak jeszcze nie wszystko. Kiedy roztocza już zagnieżdżą się w pościeli, nasz organizm będzie absorbował je codziennie w sposób nieprzerwany przez kilka godzin. W jaki sposób? Oczywiście podczas snu.

Czysto teoretycznie rozwiązaniem mogłoby być codzienne zmienianie pościeli dla osoby z alergią na roztocza. W praktyce przeważnie okazuje się to jednak opcją zbyt czasochłonną. Na szczęście, świetną alternatywą może być po prostu dobór odpowiedniej pościeli – https://posciel.to/koldry-antyalergiczne, dopasowanej do potrzeb zdrowotnych osoby z alergią.

Jaką pościel wybrać dla osoby z alergią, czym kierować się przy wyborze oraz jakie opcje mamy do dyspozycji w tym zakresie? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Jak wybrać pościel dla alergika: podstawowe informacje

Przede wszystkim, pościel dla osoby z alergią powinna uniemożliwiać lub też przynajmniej znacząco utrudniać zagnieżdżanie się w niej roztoczy. Takie możliwości są dostępne w przypadku:

  • 1. Specjalnej pościeli syntetycznej dla alergików
  • 2. Niektórych rodzajów pościeli wykonanej z materiałów pochodzenia naturalnego

Pościel syntetyczna hipoalergiczna

Pościel syntetyczna to zdecydowania najbardziej ekonomiczna opcja. Przy wyborze pościeli antyalergicznej wykonanej z tworzyw syntetycznych nie należy jednak kierować się wyłącznie ceną. Co więc przede wszystkim powinno być brane pod uwagę? Bardzo często sama nazwa pod tytułem "pościel antyalergiczna" czy też "pościel hipoalergiczna" to za mało. Przed zakupem zawsze należy sprawdzić, czy pościel posiada odpowiednie certyfikaty, gwarantujące rzeczywiste właściwości antyalergiczne.

Najważniejsze certyfikaty, jakie należy brać pod uwagę to Świadectwo Jakości Zdrowotnej PZH, Certyfikat FIRA oraz Certyfikat Oeko-Tex.

Co natomiast stanowi główną zaletę pościeli syntetycznej dla alergików? Główny atut to oczywiście cena: pościel z włókien syntetycznych zawsze będzie o wiele tańsza, niż pościel antyalergiczna wykonana z materiałów pochodzenia naturalnego.

Pościel naturalna dla alergików

Zdecydowanie bardziej efektywną ale jednocześnie znacznie bardziej kosztowną opcją jest pościel hipoalergiczna wykonana z materiałów naturalnych. W tym zakresie na naszą uwagę zasługują przede wszystkim kołdry wykonywane z wełny wielbłąda, merynosa, alpaki lub też kozy kaszmirskiej.

Antyalergiczne właściwości wymienionych powyżej materiałów wynikają przede wszystkim z tego, iż są one w sposób naturalny pokryte lanoliną, czyli woskiem zwierzęcym. Oprócz wielu innych właściwości, lanolina uniemożliwia zagnieżdżanie się w postaci roztoczy. Dzięki temu, na przykład pościel z wełny alpaki będzie o wiele bardziej odporna na roztocza, niż jakakolwiek pościel syntetyczna. Jednocześnie, wymienione rodzaje wełny są produktami całkowicie naturalnymi oraz przyjaznymi dla ludzkiej skóry.

Co również istotne, na przykład wełna merynosa australijskiego posiada naturalne właściwości termoaktywne, dzięki czemu kołdra znakomicie dostosowuje się do temperatury ciała osoby śpiącej. W ten sposób, ciało nie przegrzewa się i nie dochodzi do wzmożonego wydzielania potu.

Pościel hipoalergiczna wykonana z materiałów naturalnych niemal zawsze odznacza się wysoką ceną. Nie wynika stąd jednak, że jesteśmy zwolnieni z konieczności sprawdzenia, czy dana pościel posiada odpowiednie certyfikaty. Należy również zwrócić uwagę na to, czy np. mamy do czynienia z pościelą wykonaną w 100% z wełny alpaki, czy też pościel zawiera także określone dodatki materiałów syntetycznych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.