Wiadomości z Rybnika

Lekarz zdecydował się na poród pośladkowy? Zobacz jakie niesie za sobą skutki zdrowotne

  • Dodano: 2022-06-07 09:15

Każda z przyszłych mam marzy o tym, aby ich poród przebiegł niemalże książkowo. Ale życie, a bardziej ludzkie organizmy bywają nieprzewidywalne. Nie zawsze dziecko przyjmuje odpowiednia pozycje do porodu. Niekiedy ustawia się ono nóżkami i pośladkami do przodu. W takich przypadkach można mówić o porodzie pośladkowym. Pojawia się jednak pytanie czy jest on w pełni bezpieczny i czy lekarz powinien się na niego zdecydować? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania!

Poród pośladkowy, czyli kiedy dziecko wybiera inną pozycję ułożenia

O porodzie pośladkowym, bądź przez wielu nazywanym porodem miednicowym można mówić wtedy, gdy dziecko przyjmuje pozycję podłużno miednicową, czyli kiedy jego nóżki oraz pośladki skierowane są w stronę kanału rodnego. Z reguły ułożenie przypada między 32, a 34 tygodniem ciąży, kiedy organizm kobiety powoli przygotowuje się do porodu. Teraz pojawia się pytanie, dlaczego dziecko przyjmuje taką pozycję? Wśród najczęstszych powodów wyróżnia się:

  • zbyt dużą ilość płynu owodniowego,
  • małe rozmiary dziecka,
  • nieprawidłowości w budowie macicy,
  • wystąpienie łożyska przodującego,
  • ilość ciąż przebytych przez kobietę – im większa tym bardziej zwiększa się ilość miejsca w miednicy.

Poród pośladkowy wiąże się z dużym ryzykiem. Głównym powodem jest fakt, że pośladki oraz nóżki są węższe niż główka, przez co kanał rodny może nie osiągnąć wystarczającego rozwarcia. Skutkuje to problematycznym przejściem główki, co z kolei może u dziecka wywołać niedotlenienie lub uraz barków.

Lekarz nie podjął decyzji o cesarskim cięciu? Masz prawo do odszkodowania

Ułożenie dziecka najlepiej pokazuje badanie USG. Jakiekolwiek odstępstwa od normy powinny być dla lekarza przesłanką do wykonania cesarskiego cięcia. Niestety ale rzadko, w których przypadkach poród pośladkowy przebiega bez komplikacji. Niewystarczająco szybki lub brak decyzji o wykonaniu cesarki stanowi zagrożenie zarówno dla matki jak i dziecka. Musisz wiedzieć, że poród pośladkowy możliwy jest tylko i wyłącznie w trzech przypadkach, gdy:

  • rodząca ma dobrze zbudowaną macicę i ma już sobą co najmniej jeden poród,
  • waga dziecka wynosi maksymalnie 3500 g,
  • dziecko ułożone jest w pozycji miednicowej zupełnej.

Nie bez powodu poród pośladkowy określany jest jako poród najwyższego ryzyka. Jeżeli przeprowadzono go u Ciebie, a Twoje dziecko posiada jakiekolwiek nieprawidłowości rozwojowe można podejrzewać lekarza o błąd. Wejdź na stronę prawapacjenta.org i wraz z profesjonalistami przeanalizuj swoją sytuację. Ośrodek Pomocy Poszkodowanym posiada wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu rodziców podczas spraw o odszkodowanie od szpitala. Błędów medycznych nie powinno pozostawiać się bez komentarza. Zdrowie zarówno Twoje jak i dziecka jest najważniejsze! Skorzystaj z bezpłatnej porady!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.