Wiadomości z Rybnika

Jaki router wybrać do najszybszego Internetu w Rybniku?

  • Dodano: 2022-08-24 06:00, aktualizacja: 2022-08-24 06:05

W ofertach różnych operatorów, działających na terenie Rybnika, można znaleźć łącza oferujące prędkości przesyłu przekraczające 1 gigabit. Aby sprawnie obsłużyć tak szybki Internet trzeba wyposażyć się w naprawdę wydajny router domowy. Na co należy zwrócić uwagę, przy wyborze optymalnego dla siebie urządzenia? Przyjrzyjmy się paru ciekawym propozycjom.

Wybór najlepszego dla siebie routera zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb, ale można wyróżnić kilka cech, które każde urządzenie, przeznaczone do obsługi szybkiego, ponadgigabitowego łącza powinno posiadać. Przede wszystkim, router musi dysponować procesorem o dużej mocy obliczeniowej i odpowiednimi interfejsami sieciowymi. Od strony Internetu, router powinien posiadać wbudowany modem (np. światłowodowy) lub dedykowany port WAN (ethernetowy) o prędkości wyższej niż oczekiwane transfery, np. 2,5 Gbit/s. W przeciwnym razie zbyt wolny port będzie stanowił wąskie gardło systemu. Podobnie, router powinien posiadać min. gigabitowe porty LAN od strony sieci lokalnej oraz bardzo szybki bezprzewodowy punkt dostępu, przynajmniej w standardzie Wi-Fi 5, a najlepiej Wi-Fi 6.

Gwoli wyjaśnienia, Wi-Fi 5 (802.11ac) osiąga prędkości rzędu 1700 Mbit/s, a standard Wi-Fi 6 (802.11ax), pozwala na transfery nawet do 2400 Mbit/s w paśmie 5 GHz i 1200 Mbit/s w paśmie 2,4 GHz. Dodatkowo, nowe technologie Wi-Fi posiadają zaimplementowane mechanizmy, umożliwiające im lepsze funkcjonowanie w zatłoczonym już dość eterze. Router z wbudowanym punktem dostępu w tych standardach będzie w stanie zrealizować szybkie połączenie radiowe nawet w sytuacji, gdy w sąsiedztwie działać będzie kilka, czy kilkanaście innych sieci bezprzewodowych.

Co jednak zrobić, gdy w naszym mieszkaniu, czy domu nie zasięg Wi-Fi wszędzie okaże się satysfakcjonujący? Najprostszym rozwiązaniem będą wzmacniacze wifi. Urządzenia te przekazują transmisję radiową z lokalizacji, gdzie sygnał jest silny, do miejsc, których nie pokrywa zasięg głównego routera. Wzmacniacze Wi-Fi to zwykle małe urządzenia sieciowe, które wystarczy podłączyć do prądu mniej więcej w połowie dystansu pomiędzy routerem, a lokalizacją, gdzie chcemy wzmocnić sygnał i za pomocą jednego przycisku zalogować do istniejącej sieci bezprzewodowej.

Od szybkich routerów klasy premium należy także wymagać bogatego zestawu funkcji dodatkowych. Np. znane pod nazwą Fritzbox routery niemieckiej firmy AVM, obsługują dodatkowo telefonię internetową VoIP, posiadają gniazda USB 3.0, do których podłącza się przenośny dysk i udostępnia jego zawartość w sieci.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.