Przed zakupem styropianu często przeglądamy różne strony internetowe poświęcone tematom branży budowlanej w poszukiwaniu informacji. Jak wynika z analiz, zewnętrzne ściany mogą odpowiadać za nawet 20% strat ciepła w budynku, dlatego właściwa termoizolacja ścian jest bardzo ważna z punktu widzenia komfortu cieplnego i kosztów eksploatacji budynku. Jakie parametry powinien mieć wybrany styropian? Czy styropian grafitowy jest lepszy? Wyjaśniamy.
1. Jaki współczynnik lambda do styropianu będzie najlepszy?
2. Czy grubość styropianu ma znaczenie? Izolacyjność cieplna
3. Styropian biały czy grafitowy?
4. Cena styropianu
Pamiętaj, że z punktu widzenia wszystkich pozostałych parametrów - także współczynnika przewodzenia ciepła - kluczową rolę odgrywa jakość styropianu. To ona decyduje, czy materiał będzie się kruszył, łamał, pozostanie idealnie prosty, czy też wygnie. Aby ocenić jakość styropianu, warto znać podstawy jego produkcji. Aby uzyskać fachowe doradztwo, dobrym źródłem jest sprawdzona hurtownia budowlana Rybnik ma na swojej mapie kilka takich punktów.
Jaki współczynnik lambda do styropianu będzie najlepszy?
Kluczowym parametrem, decydującym o właściwościach termoizolacyjnych styropianu, jest współczynnik przewodzenia ciepła. Co do zasady, im niższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła, tym lepsze są właściwości izolacyjne materiału. Czytając etykiety, zwracaj uwagę na tzw. lambdę deklarowaną. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu zaleca stosowanie styropianu ze współczynnikiem przewodzenia ciepła nie wyższym niż 0,040 W/mK do ocieplania ścian.
Najbardziej popularnym produktem jest biały styropian, z współczynnikiem λ wynoszącym 0,038 W/(m.K). Istnieje także szary (grafitowy) styropian, który jest lepszym izolatorem, ponieważ jego współczynnik przewodzenia ciepła to tylko 0,031 W/(m.K). To, na co dodatkowo warto zwrócić uwagę, to twardość i nasiąkliwość materiału.
Czy grubość styropianu ma znaczenie? Izolacyjność cieplna
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych nie powinien przekraczać 0,23 W/(m²·K), a od 2021 roku – 0,20 W/(m²·K). Aby osiągnąć te wartości, konieczne jest użycie odpowiedniego materiału izolacyjnego.
Jaką grubość styropianu wybrać do ocieplenia domu? Dla domów energooszczędnych i pasywnych zaleca się styropian o grubości 20-25 cm. Jednak grubość styropianu nie jest tak ważna jak wartość lambda. W zależności od rodzaju materiału, cieńszy styropian może mieć lepsze właściwości izolacyjne niż grubszy.
Styropian biały czy grafitowy?
Styropian EPS można klasyfikować również pod względem kolorystycznym. Standardowa wersja jest biała, natomiast szara (znana również jako grafitowa, ze względu na dodatek grafitu w procesie produkcji) charakteryzuje się lepszymi parametrami termicznymi i użytkowymi. Oprócz właściwości, oba materiały różni również cena. Na przykład, cena 15 cm warstwy styropianu w kolorze szarym może być nawet kilkanaście złotych wyższa niż w przypadku białego styropianu. W rezultacie zwiększają się koszty związane z ociepleniem domu.
Cena styropianu
Dla wielu osób kluczowym elementem oferty jest cena, szczególnie gdy porównujemy ten sam produkt tego samego producenta w dwóch różnych hurtowniach budowlanych. Jednak w innych sytuacjach cena styropianu nie zawsze jest wskaźnikiem jakości.
W praktyce mówi się, że "co tanie, to drogie", co również ma odzwierciedlenie na rynku styropianu. Droższe produkty często posiadają lepsze parametry techniczne i są bardziej energooszczędne w dłuższej perspektywie, co przynosi oszczędności ich użytkownikom w przyszłości.