Planując zagraniczne wakacje kamperem trzeba wiele rzeczy przewidzieć, jak choćby to, że na terenie innych państw mogą obowiązywać inne przepisy ruchu drogowego niż w Polsce. A jeśli trafimy na służbistę z prawdziwego zdarzenia, na nic zda się tłumaczenie, że nie znaliśmy przepisów.
Nie zapomnij o dokumentach
Kierowca kampera w razie kontroli musi dysponować ważnym dowodem rejestracyjnym i przeglądem technicznym, a także posiadać aktualne ubezpieczenie, np. Campervan insurance. Na stawkę za obowiązkowe ubezpieczenie OC składa się cały szereg czynników, jak choćby wielkość i masa pojazdu, a także informacja, jako jaki dany pojazd został zarejestrowany – osobowy, ciężarowy czy specjalny. Ale to nie wszystko. Pod uwagę wzięta zostanie również pojemność silnika, liczba przejechanych kilometrów oraz doświadczenie osoby kierującej pojazdem. Przykładowe oferty ubezpieczeniowe skrojone na miarę potrzeb osób kierujących kamperem można znaleźć np. na stronie Lancaster Insurance (https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance/). Ponadto podczas kontroli możemy zostać poproszeni o okazanie kamizelek odblaskowych w ilości odpowiadającej liczbie poruszających się kamperem osób, gaśnicy, apteczki i trójkąta odblaskowego, dobrze jest więc zadbać o te przedmioty jeszcze przed wyjazdem.
Miej nogę na pulsie
Najłatwiej jest dostać mandat za przekroczoną prędkość. Według przepisów o ruchu drogowym, w Polsce kampery o masie nie przekraczającej 3,5 tony mogą poruszać się z prędkością 50 km/h w terenie zabudowanym w godzinach 5.00-23.00 (60 km/h w godzinach 23:00-5:00), 90 km/h w terenie niezabudowanym, 100 km/h i 120 km/h na drodze ekspresowej odpowiednio jednojezdniowej i dwujezdniowej oraz 140 km/h na autostradzie. A co z pojazdami o masie przekraczającej 3,5 tony? Ograniczenia są niemalże identyczne, z tą różnicą, że w terenie zabudowanym pojazdy te nie mogą przekroczyć 70 km/h oraz 80 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.
Ale nie w każdym państwie przepisy ruchu drogowego wyglądają identycznie jak u nas. Przykładowo w często odwiedzanej przez Polaków Chorwacji samochody kempingowe zarówno te o masie poniżej, jak i powyżej 3,5 tony mogą osiągać prędkość do 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza nim oraz na drogach ekspresowych. Na autostradzie mogą sobie za to pozwolić na prędkość równą 90 km/h. Osoby podróżujące kamperem na Chorwację powinny też pamiętać, że w kraju tym obowiązuje bezwzględny zakaz nocowania poza miejscami do tego wyznaczonymi.